Ze względu na zmiany klimatyczne konieczna jest wymiana odmian

Szukasz pozycjonowanie Kraków ? Letnia promocja Zobacz!!!

Wraz ze wzrostem temperatur i zmianą pór roku, regiony nadające się do uprawy winogron mogą skurczyć się o połowę lub więcej.

Jednak straty mogą być mniej odczuwalne, jeśli winiarze zmienią odmiany winorośli uprawiane w danym regionie.

Według badań, 56 procent światowych obszarów uprawy winorośli może stać się nieprzydatne do produkcji wina, jeśli globalne temperatury wzrosną o 2°C i nie zostaną podjęte żadne próby adaptacji.

Przy ociepleniu o 4°C zdolność do uprawy winogron do produkcji wina może zostać ograniczona o 85%.

Badania pokazują jednak, że zmiana lokalizacji upraw niektórych odmian winorośli może zmniejszyć o połowę potencjalne straty w regionach uprawy winorośli, jeśli ocieplenie osiągnie 2°C i zredukować straty o jedną trzecią, jeśli ocieplenie osiągnie 4°C.

Niektóre kraje prawdopodobnie nie odczują wzrostu temperatury o 2°C, w porównaniu z cieplejszymi regionami, które już teraz ograniczają się do sadzenia najbardziej ciepłolubnych odmian.

Kraje o chłodniejszym klimacie będą mogły dostosować się do zmian klimatycznych poprzez zasadzenie odpowiednich obszarów pod uprawę winorośli w regionach, które obecnie nie są odpowiednie dla uprawy winorośli; lub będą mogły wprowadzić i rozszerzyć produkcję o odmiany takie jak Grenache i Mourvèdre, które są odpowiednie dla cieplejszego klimatu.

Rośliny winorośli są niezwykle zróżnicowane, ponad 1100 różnych odmian uprawianych w różnych warunkach. Wszystkie one są wrażliwe na sezonowe wahania temperatury, które towarzyszą zmianom klimatu. Wyniki zbiorów są również dobrze udokumentowane, ponieważ uprawa winorośli jest znana od wieków.

W skali globalnej przestawienie się na nowe odmiany może zmniejszyć o połowę potencjalne straty regionów uprawy winorośli, jeśli ocieplenie nie przekroczy 2°C i zmniejszyć straty o jedną trzecią, jeśli ocieplenie osiągnie 4°C.

Badacze - kierowani przez Ignacio Morales-Castilla z Uniwersytetu Alcalá w Hiszpanii i Elizabeth Volkovic z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver - skupili się na 11 odmianach winorośli, biorąc pod uwagę ich różnorodność pod względem czasu rozwoju, cech kluczowych dla adaptacji do zmian klimatu.

Wybrali Cabernet Sauvignon, Chasla, Chardonnay, Grenache, Merlot, Monastrel (znany również jako Mourvèdre), Pinot Noir, Riesling, Sauvignon Blanc, Syrah i Unyi Blanc.

Dla 11 odmian, zespół wykorzystał archiwa winiarzy, aby stworzyć wirtualny model tego, kiedy każda odmiana zakwitnie, rozkwitnie i dojrzeje w regionach uprawy winorośli na całym świecie w trzech różnych scenariuszach ocieplenia: stopień 0, 2 i 4 ocieplenia. Następnie wykorzystali prognozy zmian klimatycznych, aby sprawdzić, gdzie te odmiany mogą być opłacalne w przyszłości.

We wszystkich scenariuszach dotyczących ocieplenia klimatu nieuchronnie wystąpią straty spowodowane zmianami temperatur i zmianami sezonowymi, które wpłyną na okres dojrzewania.

Czynniki te będą miały wpływ na jakość wina, ale poprzez zmianę odmian, straty mogą być zminimalizowane.

Jeśli winiarze przestawią się na odmiany bardziej przystosowane do zmieniającego się klimatu, w wyniku globalnego ocieplenia o 2°C utracone zostanie tylko 24% winnic na świecie, a nie 56%.

We francuskim regionie Burgundii, na przykład, ciepłolubne Mourvèdre i Grenache mogłyby zastąpić obecne odmiany, takie jak Pinot Noir. W Bordeaux Cabernet Sauvignon i Merlot mogą być zastąpione przez Mourvèdre.

Zastępowanie odmian jest mniej skuteczne przy wyższych poziomach zmian klimatycznych, o czym świadczą wyniki uzyskane przy globalnym ociepleniu o 4°C.

Naukowcy zauważyli, że przy zmianie odmian winogron mogą pojawić się różnice prawne, kulturowe lub finansowe.

Przy niższych poziomach ocieplenia, winorośl będzie chroniona przez mechaniczne zacienienie.

Ostatecznie skuteczność wszelkich środków zależy od tego, czy rolnicy będą mieli zdolność i zasoby do dostosowania się na poziomie lokalnym, jak również od ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i powstrzymania globalnego ocieplenia.