Cava i Szampan

To wstyd, że prawie wszystkie wina z bąbelkami są powszechnie określane jako szampan. Hiszpańska Cava jest najwyższej jakości, tradycyjnie wykonane, są znacznie lepsze niż większość win z francuskiej Szampanii, nazywając je szampanem jest niedopowiedzeniem. Podobnie jak inne wina musujące, hiszpańska Cava może opowiedzieć swoją własną historię o użytych odmianach winogron, glebie, na której jest uprawiana, czy warunkach pogodowych, które, nawiasem mówiąc, bardzo różnią się od klimatu Szampanii. Hiszpańskie wino powstaje w ten sam tradycyjny sposób, co francuskie wina musujące z końca XIX wieku. Cava pojawiła się w Barcelonie w 1872 roku w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na dobre wino musujące w hotelach i zajazdach. Katalończycy postanowili produkować własne wina musujące, zamiast stale importować albo drogą Szampanię, albo tanie Blanquette de Lima. Wytwarzane tą samą tradycyjną metodą, wina Cava mają swój własny smak i charakter, który zawdzięczają zastosowaniu różnych odmian winogron, jak również nowym pomysłom na to, jak powinno smakować dobre wino musujące.

Winifikacja typu Cava.

W Hiszpanii winogrona przeznaczone do produkcji Cavy są starannie zbierane i selekcjonowane. Najlepsze odmiany winogron na wino Cava uprawiane są na glebach przeważnie wapiennych na wysokości 200-450m. Winnice w wewnętrznej części Hiszpanii są niższe niż te w Barcelonie. Gorący klimat śródziemnomorski na południu jest łagodzony przez wysokość winnic: wiatry tutaj tworzą pewien chłód. Najlepsze winnice Cava otaczają małą społeczność Sainte Sadourny d'Anoja w prowincji Barcelona. Do produkcji wina bazowego używa się następujących winogron: Macabeo (aromaty owocowe i świeżość), Parellada (aromaty kwiatowe) i Xarello (kwasowość i alkohol). Czasami dodaje się odrobinę Chardonnay. Do produkcji Cava Rosado używa się winogron takich jak Carignena, Garnacha Tinto (Grenache Noir), Tempranillo i Monastrell. W innych regionach do produkcji Cavy używa się zwykle winogron Viura (Macabeo). Ponieważ w Hiszpanii panuje bardzo gorąca pogoda, winogrona do produkcji Cavy są zazwyczaj zbierane wcześnie rano i tłoczone zaraz po przyjeździe z winnicy. Sok przelewany jest do zbiorników ze stali nierdzewnej, w których odbywa się fermentacja w stale kontrolowanej niskiej temperaturze. Po fermentacji wino leżakuje przez jakiś czas, zanim właściciel piwnicy pobierze próbki. Wybierane są najlepsze cuvées i następuje mieszanie, proces, który jest ściśle strzeżoną tajemnicą. Wino jest następnie butelkowane i dojrzewa przez minimum 9 miesięcy w wielkich piwnicach, ale często dłużej. W tym czasie butelki poddawane są drugiej fermentacji. Podobnie jak w Szampanii, Saumur czy Limoux, w winie powstaje wiele małych bąbelków. Butelki, które są przechowywane na stojakach lub stojakach obrotowych, są ręcznie lub mechanicznie wstrząsane tak, że wszelkie pozostałości drożdży i niesfermentowanego cukru mogą być przenoszone do szyjki butelki. W tym samym czasie szyja zanurzana jest w specjalnym roztworze soli i poddawana zamrażaniu. Po otwarciu butelki sprasowany osad jest wyrzucany pod ciśnieniem. Wino, które stało się jasne, uzupełnia się likierem (patrz rozdział o winach musujących) i korkuje metalowym korkiem z drutu. Wino jest teraz gotowe do wysyłki do klientów.

Smak Cavy.

Ponad 90% całej Cavy produkuje się w Katalonii, zwłaszcza w Penedes. Dwie główne firmy kontrolują około 90% rynku. Freixnet (który jest również właścicielem Segura Viudas i Castell Blanch) jest zdecydowanie liderem na rynku eksportowym. Prawdziwym liderem na rynku hiszpańskim jest jednak Codornio. Wina Cava są zazwyczaj nieco mniej wytrawne niż francuskie wina musujące i mają nieco hiszpańskiego temperamentu. Cena najwyższej jakości win Cava jest wyjątkowo niska jak na taką jakość, ale należy tu zachować ostrożność, ponieważ zdarzały się przypadki oszustw, gdy wino było wprowadzane do sprzedaży przed upływem dziewięciomiesięcznego okresu dojrzewania w butelce, a takie wino nie może nosić nazwy Cava. Oficjalnie istnieją dwa rodzaje Cavy: biała i różowa. Biała Cava dzieli się jednak na wiele odmian, w zależności od smaku.