Chablis, Macon, Côte Chalonnaise

Chablis i nieznana Burgundia

Burgundia to coś więcej niż tylko Côte d'Or. Poza tym znanym regionem produkcji wina, powstaje kilka doskonałych czerwonych i białych win. Większość z nich jest praktycznie nieznana. Tylko jednemu z nich udało się uciec od zapomnienia - Chablis.

Chablis jest produkowane w pobliżu miasta Auxerre, 180 km na południe od Paryża. Nazwę Chablis zawdzięcza sennemu miasteczku liczącemu zaledwie trzy tysiące mieszkańców. Najlepsze z win Chablis są pełne i aromatyczne (nie są jednak tak ciężkie jak białe burgundy z Côtes de Beaune), mają wyrafinowany mineralny bukiet z niuansami krzemiennymi i kwiatowymi. Ich zdolność do starzenia się jest często przeceniana. Nawet najlepsze Chablis powinno się pić po pięciu do dziesięciu latach, kiedy zaczynają wydzielać słodki, orzechowy aromat. Prostsze Chablis, które są głównymi produktami tej apelacji, pokazują swój pełny urok w ciągu pierwszych trzech lat.

Chablis i drewniana beczka

Chablis jest produkowane z winogron Chardonnay. Ze względu na stosunkowo północne położenie winnic, odmiana ta nie osiąga takiego stopnia dojrzałości jak Mero i Pugnay Montrachet. Ponadto, wiosna w Chablis jest często zimna. Nierzadko jeszcze w kwietniu i maju zdarzają się nocne przymrozki. Dlatego Chablis ma stalowy i czystszy ton w porównaniu do win z południa Burgundii. Wynika to z właściwości gleby. Tutaj jest ona gliniasta, z dużą zawartością wapna, przez co podkreśla raczej mineralną pikantność niż siłę wina. Chablis jest jedynym winem Chardonnay tradycyjnie dojrzewającym w betonowym zbiorniku lub stalowym zbiorniku. Niektórzy producenci uważają jednak, że lepiej fermentuje i formuje się w małych drewnianych beczkach. Zwolennikom tej zasady produkcji - Dauvissatowi i Raveneau - przeciwstawiają się tradycjonaliści Dump i Michel. Wszystkie wina z tych posiadłości uważane są za najlepsze w tej apelacji.

Więcej Chablis

W sumie 5.300 hektarów winnic są obsadzone w Chablis, z obszaru mającego tendencję do wzrostu. Wino jest reklamowane jako Petit Chablis, co jest bardzo pochlebne, bo z prawdziwym Chablis nie ma nic wspólnego. Prawdziwy rocznik Chablis (AC) stanowi 75% wina produkowanego w tym regionie i może mieć doskonały smak. Jeśli wierzyć dokumentom, najlepsze tutejsze winnice to premier cru (739 ha). Niestety jakość win, z uwagi na fakt, że jest ich tak wiele, nie zawsze usprawiedliwia wysokie ceny. Perfect Chablis jest dostarczany przez siedem grand cru winnic (97 hektarów), które znajdują się na szerokim wzgórzu naprzeciwko miasta Chablis.

Côte Chalonnaise

Ten region winiarski położony jest w południowej części Burgundii w pobliżu miasta Chalons. Chociaż jego produkty nie stanowią chwały Côte d'Or, uprawia się tu kilka bardzo godnych uwagi win. Najważniejszy z nich, czerwony Merkury, nazwany tak od miejscowości położonej na południe od Chagny, jest znany ze swojej solidności i wytrzymałości. Sąsiednia miejscowość Givry jest również dobrej jakości. Rully, kilka kilometrów na południe od Chagny, słynie z białych win Chardonnay. Mają owocowy smak i są znacznie lżejsze niż wina z Chassagne-Montrachet. Większość białych win uprawianych w południowej Burgundii jest wykorzystywana do produkcji Crémant de Bourgogne.

Macon

Region uprawy winorośli w pobliżu miasta Macon nad rzeką Saône znany jest z soczystych białych win wytwarzanych z winogron Chardonnay. Na rynku pojawiają się jako Macon Blanc lub Macon Vieillage. Brakuje im finezji i pełni smaku białych win burgundzkich z Côtes de Beaune, ale są bardzo tanie. Najlepszej jakości wina produkowane są na wapiennych zboczach południowego Macon, w pobliżu miejscowości Pouilly-Fuys. Pouilly-Vinzel i Saint-Verin również produkują dobrej jakości wina. Oprócz Chardonnay uprawia się tu również Gamet. Macon Rouge jest jednym z rzadkich win, które nadal zawierają winogrono Gamet, które kiedyś było powszechnie uprawiane w Burgundii.

Puilli Fuis z południowej Burgundii produkuje pełne, ziemiste, pikantne białe wino z winogron Chardonnay.

Aligote de Bourgogne

Gęste białe wino wytwarzane z winogron Aligote, uprawianych głównie w południowej części Burgundii. Najlepsze Aligote pochodzi z wioski Bouceron, która ma prawo do własnej apelacji (AC): delikatne, dość pikantne i niedoceniane białe wino na razie.

Bourgogne Rouge, Bourgogne Blanc

Czerwone wino jest proste wino wykonane z winogron Pinot Noir, które mogą być produkowane w całej Burgundii. Czasem wychodzi sztywny, czasem zamszowo miękki - w zależności od producenta. To samo dotyczy Bourgogne Blanc z winogron Chardonnay.

Bourgogne Passetougrain.

Jest to bardzo proste czerwone wino, produkowane w całej Burgundii i pite młodo. Produkowane jest z winogron Gamet i Pinot Noir (co najmniej 33%).