Radość z win organicznych, zrównoważonych, biodynamicznych i naturalnych

Dziesięć lat temu pytanie o to, czy wino jest "naturalne" wywołałoby zdziwienie. W tym czasie wszystkie wina były naturalne, ponieważ były w 100% wykonane z soku winogronowego. Krzew winogron był oświetlony przez słońce i podlewany przez deszcz. Dziś konsument może wybrać dowolne wino: organiczne, zrównoważone, biodynamiczne lub naturalne.

Rodzaj wina, które kiedyś było częścią hipsterskich dzielnic, ekskluzywnych restauracji i rustykalnych zakątków świata, osiągnął status mainstreamu. Dzięki Instagramowi, serialom dokumentalnym, podcastom i innym formom przekazu, wina "ikoniczne" coraz częściej przesuwają się w centrum "smaku".

Istnieją dwa różne obozy w świecie wina: konwencjonalny i naturalny. Zwrot "wino naturalne" jest tak naprawdę tylko terminem używanym do rozróżnienia win produkowanych z minimalną interwencją; i win, "którymi można manipulować, aby osiągnąć pożądany rezultat". Niektóre z najbardziej szanowanych win na świecie są produkowane przy użyciu tradycyjnych metod.

Na jednym końcu spektrum etycznego znajdują się wina zrównoważone. Są to wina drugorzędne lub nietradycyjne. Oznacza to, że producent zastosował pewne metody, zarówno w winnicy, jak i w piwnicy, które zmniejszyły wpływ tradycyjnych metod uprawy na środowisko. Takie wina można scharakteryzować jako "bardzo rozważne" dla środowiska, ale niektórzy producenci wolą skupić się na wyniku.

Jeżeli wina muszą być dostępne dla konsumentów głównego nurtu, to zrównoważone praktyki odnoszą się tylko do procesu produkcji, a nie do winifikacji. Jednakże, jak winogrona są uprawiane, zbierane i przekształcane w wino, istnieje pragnienie, aby zmniejszyć wpływ na środowisko. Obejmuje to energię odnawialną, ochronę bioróżnorodności, podstawowe przetwarzanie i stosowanie metod recyklingu. Ogólnie rzecz biorąc, termin "zrównoważone wina" jest zwykle stosowany do opisania sposobu i warunków uprawy winogron, a w mniejszym stopniu odnosi się do procesu produkcji wina.

Następujące wina są organiczne. Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów oznaczonych jako "organiczne", definicja różni się w zależności od kraju. W przypadku wina definicja jest jednak mniej skomplikowana. Wino organiczne to wino wyprodukowane z organicznie uprawianych winogron. Uznane na arenie międzynarodowej agencje (lub w niektórych krajach osoby trzecie) definiują tę certyfikację. Na przykład, wszystkie wina ekologiczne sprzedawane w Stanach Zjednoczonych muszą posiadać na etykiecie certyfikat ekologiczny.

Ponieważ większość "szkody dla ziemi", nie wspominając o ptakach, pszczołach, robakach, owadach i innych formach życia, pochodzi z uprawy winogron ... "wino organiczne jest wspaniałe dla planety". Większość winiarzy, którzy używają organicznych winogron, nie dodaje szkodliwych chemikaliów w procesie produkcji tego wina.

Tak więc, etyczny wybór wina organicznego jest naprawdę korzystne. Należy pamiętać, że pracownicy konwencjonalnych farm zbierają winogrona w kombinezonach ochronnych, aby chronić się przed kontaktem z toksycznymi pestycydami, herbicydami i fungicydami, więc organiczne winogrona są jednoznacznie lepsze.

Istnieją również wina biodynamiczne. Mogą one "opowiedzieć historię środowiska, które winiarz tworzy", jego zaangażowanie w metody zrównoważone i organiczne. Stworzone po pierwszej wojnie światowej przez austriackiego filozofa Rudolfa Steinera, rolnictwo biodynamiczne odnosi się zarówno do biologii, jak i filozofii. Dla wielu rolników i winiarzy jest to naprawdę sposób na życie. W rolnictwie biodynamicznym winiarz tworzy samowystarczalne środowisko, w którym zdanie "nic" staje się mantrą.

Jest to sposób uprawy winogron, ochrony ich przed szkodnikami i uzyskiwania żywych rezultatów bez użycia chemikaliów i dodatków w procesie produkcji wina. Zamiast tego, winiarze uprawiają "rośliny okrywowe" lub rośliny i kwiaty, aby przyciągnąć pewne zwierzęta i ptaki, które są naturalnymi drapieżnikami owadów, które mogą zaszkodzić ekosystemowi.

Wina biodynamiczne różnią się od win organicznych tym, że biorą pod uwagę cały ekosystem. Aby otrzymać certyfikat jednego z dwóch certyfikatów wina biodynamicznego - Demeter (organizacja uznawana na całym świecie) oraz Biodyvin (certyfikująca głównie wina z Francji) - winnice muszą utrzymywać wyjątkową zdrowotność gleby, a winiarze muszą dostosować harmonogram sadzenia do cykli księżycowych, aby zapewnić naturalną produkcję rolną. Tak, nie jest to łatwe, ale biodynamiczna winnica pełna kóz, motyli i dzikich kwiatów reprezentuje prawdziwą harmonię. W rzeczywistości, nieznane wielu konsumentom, niektórzy z czołowych producentów najdroższych win, używają technik biodynamicznych z niesamowitymi rezultatami.

I wreszcie wina naturalne. "Naturalne" wino pojawiło się na rynku dopiero kilka lat temu. Winogrona do takiego wina muszą pochodzić z upraw ekologicznych lub biodynamicznych, nie można używać wyłącznie rodzimych drożdży i nie można nic dodawać w procesie fermentacji / winifikacji. Na przykład, do win naturalnych nie dodaje się siarczynów. Bez dodatku tego środka konserwującego wina stają się mniej stabilne podczas przechowywania. Wino naturalne to "tylko winogrona".

Ponieważ żadna chemiczna manipulacja winem nie jest dozwolona, wina naturalne różnią się znacznie w zależności od regionu, od odmiany (rodzaju winogron - np. Pinot Noir, Cabernet, itp.) do odmiany i od rocznika do rocznika. Niestałość wina jest częścią jego powabu i odpowiedzią na absurdalną standaryzację win w supermarketach, którą zna zdecydowana większość miłośników wina.

Ostatnio pojawił się ruch w kierunku jasnej definicji i certyfikacji wina naturalnego. Bez prawnej definicji "win naturalnych" konsumenci byli zmuszeni polegać na detalistach, którzy pełnili rolę pośredników w świecie win naturalnych.