W jakiej temperaturze psuje się wino?

Wino może być delikatne i kruche. Ekspozycja na butelkę wina.

Wysoka temperatura przez dłuższy okres czasu może wpłynąć na jakość i potencjalnie "pogorszyć" wino. Kiedy twoje wino może zamienić się w ocet? Przyjrzyjmy się, jak temperatura wpływa na wino. Tak więc, pewnego ciepłego sobotniego popołudnia zakupiłeś butelkę Pinot Noir. Po spacerze, czekaniu w długiej kolejce, jeździe w ogrzewanym samochodzie, zaczynasz zdawać sobie sprawę, że Twoje wino ogrzało się do 26° C. Czy jest zepsuty? Czy właśnie zamieniłeś tę piękną butelkę Pinot w drogą butelkę octu?

Odpowiedź: cóż, jest to możliwe.

Jest wiele czynników, które powodują psucie się wina i najlepiej przechowywać je w temperaturze 12-14° C.

Gdy temperatura przekroczy 21° C, wino wejdzie w niebezpieczną strefę utleniania.

Zachowaj ostrożność, jeśli butelka wina jest przechowywany powyżej 24 ° C przez więcej niż kilka dni. W 26 ° C, wino jest zagrożone zepsuciem z każdą godziną.

Czy to oznacza, że butelka pozostawiona w salonie na tydzień zepsuje się? Prawdopodobnie nie, ale może to przyspieszyć proces starzenia się, który występuje, gdy wino jest narażone na działanie wyższych temperatur. Tak więc, jeśli wino jest pozostawione w zbyt ciepłym środowisku przez dłuższy czas, jego jakość spadnie gwałtownie.

Oprócz temperatury i czasu, ważne jest samo wino. Wina jakościowe mają tendencję do wytrzymywania ekstremalnych temperatur i innych niekorzystnych warunków, zachowując swoje właściwości. Wyższe stężenie owoców, kwasów i tanin nadaje winu głębię i chroni je przed mikroorganizmami w butelce.

Jaka temperatura jest odpowiednia dla szampana?

Odpowiedź: To zależy.

Na przykład, znalazłem u przyjaciela butelkę 1995 Sparkling w domu. Była przechowywana w jego szafce kuchennej nad lodówką i wciąż była całkiem ładna. Jednak miałem też doświadczenia z degustacją lżejszych odmian musujących w restauracjach, gdzie widać było, że były one przechowywane w zbyt ciepłych warunkach i wyraźnie straciły swoje walory.

Najbardziej typowym znakiem, że wysoka temperatura ma wpływ na wino jest to, że korek zaczyna wystawać z butelki. Oprócz reakcji molekularnej, oznacza to również, że wino zostało wystawione na działanie dodatkowego tlenu. To z pewnością wpływa na jakość.

Jeden znak ostrzegawczy, że wysokie temperatury zaczęły wpływać na wino jest, gdy korek zaczyna wystawać z butelki.

Jeśli wino dojrzewa przez kilka lat i przez kilka miesięcy przebywało w ciepłym pomieszczeniu, procesy starzenia ulegają przyspieszeniu, a to pozwoli miłośnikom cieszyć się optymalnym bukietem wina przed czasem.

Jednak ryzyko tej "techniki" starzenia się jest to, że zamiast zalecanego okresu picia roku lub więcej, wino może być dobre tylko przez kilka tygodni, zanim zacznie się psuć.

Lekcja? Należy uważać na temperatury przechowywania. Wino to żywy, oddychający produkt, który rozwija się każdego dnia w butelce. Należy zachować ostrożność, jeśli temperatura przechowywania przez kilka dni wynosi powyżej 24° C. W 26 ° C, wino jest na ryzyko utleniania z każdą godziną.

W razie wątpliwości, lepiej jest umieścić wino w zwykłej lodówce, niż pozostawiać je na zewnątrz. Temperatura lodówki zatrzyma proces starzenia i zapobiegnie zepsuciu się wina. Optymalnym rozwiązaniem jest lodówka na wino lub piwnica specjalnie zaprojektowana, aby chronić całe to wspaniałe wino, którym masz nadzieję się delektować.