Grecja

Szukasz pozycjonowanie Kraków ? Letnia promocja Zobacz!!!

Grecja (Hellas), Republika Grecka, państwo w południowo-wschodniej Europie, na południu Półwyspu Bałkańskiego i przyległych wysp. Powierzchnia wynosi 131,900 km2. Liczy ponad 11 mln mieszkańców. Stolicą kraju są Ateny. Grecja jest krajem górzystym, położonym w suchej strefie podzwrotnikowej. Około dwie trzecie terytorium jest górzyste o średniej wysokości (najwyższa góra to Olimp 2911 m) i płaskowyżowe. Wzdłuż wybrzeża Morza Egejskiego znajdują się małe równiny (Tesalia, Saloniki, itd.). Klimat jest subtropikalny, śródziemnomorski, z gorącymi, suchymi latami i łagodnymi, wilgotnymi zimami. Średnia temperatura w Atenach wynosi 27°C w lipcu i 9°C w styczniu. 9°С. Roczna suma opadów waha się od 350 mm na równinach do 1400 mm w górach. Temperatury zimowe są poniżej 0°C na północy kraju i na wysokościach powyżej 600 m. Rzeki są małe, niektóre z nich wykorzystywane do nawadniania. Gleby są brązowe i brązowawe na obszarach przybrzeżnych i nizinnych; we wschodniej Tesalii, na Peloponezie i Sporadach występują górskie gleby czerwone. Warunki glebowe i klimatyczne w większości regionów Grecji są korzystne dla uprawy winogron.

Uprawa winorośli i produkcja wina w Grecji.

Kultura winorośli w Grecji, najstarsza na kontynencie europejskim, sięga co najmniej trzech tysiącleci wstecz. Uważa się, że Vitis vinifera została wprowadzona przez fenickich żeglarzy z Bliskiego Wschodu na Kretę i wyspy Morza Egejskiego, skąd rozprzestrzeniła się na kontynentalną część Grecji. Niektóre informacje na temat winogron i wina gronowego można znaleźć w dziełach autorów starożytnej Grecji, na przykład w poematach "Iliada" i "Odyseja" Homera (8-7 w. p.n.e.), w dziełach Herodota (5 w. p.n.e.), Strabo (1 w. p.n.e.), Arystofanesa (ok. 445-ok. 385 p.n.e.) i innych. Powstanie i rozprzestrzenienie się kultury winorośli w krajach europejskich nastąpiło w dużej mierze pod wpływem greckim. Uprawa winorośli jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki narodowej tego kraju, tradycyjnym zajęciem ludności wiejskiej. Grecja jest drugim co do wielkości producentem winogron stołowych na świecie. Około 6% gruntów rolnych w kraju zajmują winnice. Winiarstwo wytwarza około 8% (w ujęciu pieniężnym) krajowej produkcji roślinnej. Główne regiony uprawy winorośli i produkcji wina to Attyka, Wyspy Jońskie, Kreta, Macedonia, Peloponez i Tesalia.

W Grecji jest ponad 400 tys. winnic, głównie małych (od 0,1 do 2,9 ha), w których skupionych jest 88% całkowitej powierzchni winnic; są też większe gospodarstwa (do 12 ha). Niewielkie rozmiary winnic i ich położenie na stromych zboczach (ponad 60%) utrudniają powszechne zastosowanie mechanizacji i nowoczesnych metod technologicznych uprawy. W małych gospodarstwach krzewy uprawiane są bez kratek, na niskich i średnich pędach, na małych i średnich formach miseczkowatych. W większych gospodarstwach stosuje się kratownice; kształt krzewu to podwójny kordon. Na zboczach zakładane są tarasy z murowanymi ścianami nośnymi i bez ścian z ziemnymi skarpami pokrytymi darnią. Niektóre duże gospodarstwa stosują nawadnianie kropelkowe. Uprawa winorośli jest odkryta. Struktura plantacji winorośli: 105 tys. ha zajmują odmiany winne, 20 tys. ha - odmiany stołowe, 65 tys. ha - odmiany do produkcji winogron suszonych, ok. 10 tys. ha to uprawy nieurodzajne. Zauważa się tendencję do zmniejszania powierzchni upraw odmian winnych i zwiększania powierzchni upraw odmian stołowych i sułtanek. W Grecji uprawia się 250 odmian, w tym 30 odmian stołowych. Główne z nich to: odmiany winorośli - Mavrodaphne, Liatico, Agiorgitiko, Asirtiko, Aidani, Mandilaria, Rum-bola, Crassato, Stavroto, Mashofilero, Kotsifali, Vilana, Roditis, Dembina, Lemnio Naussis, Savvatiano, Cabernet-Sovignon, Cabernet Franc, Grenache, Merlot, Carignan; stół - Razaki, Muscat of Alexandria, Muscat of Hamburg, Fociano, Sideritis, Cardinal, Italia, Kolokytas, Aitonichia; sułtanki - Korinka, Sultanina. Winnice w kraju są podzielone na 2 kategorie: winnice "vintage", które dają 23 wina pochodzenia i winnice, które produkują zwykłe wina.

Grecja zajmuje 12 miejsce na świecie w produkcji wina. Grecki przemysł winiarski przetwarza około 50% winogron uprawianych w Grecji, podczas gdy reszta winogron jest używana do domowego wyrobu wina. Istnieją 53 spółdzielcze winiarnie i 239 prywatnych winiarni. Produkcja wina w Grecji jest bardzo zróżnicowana: wina wytrawne, naturalne, słodkie, wzmacniane, likierowe, smakowe, musujące, wina gazowane, napoje typu brandy, wódki aromatyzowane itp. Główną cechą greckiego winiarstwa jest stabilność wielkości produkcji. Winiarnie znajdują się głównie w Grecji Środkowej (z wyspą Evia), na Peloponezie i na Krecie. Głównymi ośrodkami produkcji win musujących są Ateny, Rodos, Patras i Amindeos; brandy produkuje się w Atenach i Patras. Automatyka w przemyśle winiarskim jest szeroko stosowana w przetwórstwie winogron, butelkowaniu, obróbce wina i transporcie. Wysoki poziom mechanizacji procesów produkcyjnych ma miejsce w dużych, nowoczesnych winiarniach, w przeciwieństwie do tych mniejszych, zlokalizowanych w regionach górskich lub na małych wyspach. Oznacza to, że część wina trafia bezpośrednio od producenta do konsumenta. Czasami pośrednictwo przejmują niezależni producenci, spółdzielnie i firmy prywatne. Najbardziej znane greckie wina to Pallini, muskaty z Peloponezu i wyspy Samos, czerwone wina z Macedonii, białe wina z Rodos, lokalne wina z Lindos, wina z kontrolowanych apelacji Krety, itd. Do oryginalnych win greckich należy Retsina, czyli wino "żywiczne", do którego dla aromatu dodaje się żywicę sosnową. To wytrawne białe (czasem różowe) wino stanowi 1/5 wszystkich win spożywanych w Grecji. Grecja znajduje się w pierwszej dziesiątce największych krajów eksportujących wino. Eksport wina wynosi 430 tys. ha, winogron 605 tys. ha, a sułtanek 1000 tys. ha. Import jest nieznaczny i zależy od zbiorów w kraju. Głównymi partnerami handlowymi w zakresie eksportu są kraje Beneluksu, Niemcy, Szwajcaria, USA, Francja, itd.

Prace badawcze prowadzone są głównie przez Instytut Winorośli i Wina (Ateny), Instytut Rodzynków AOI (Autonomiczna Organizacja Rodzynków) w Pireusie oraz Centrum Badań Rolniczych w Północnej Grecji, które posiada Bank Materiału Genetycznego gromadzący materiał ampelogenetyczny z całego kraju. Greckie Stowarzyszenie Związków Spółdzielczych (Ateny) i różne stowarzyszenia handlowe są również zaangażowane w uprawę winorośli i produkcję wina. Wybitni naukowcy kraju to V. Krymbas, O. Davidis, P. Lelakis, V. Logothetis, M. Vlachos w uprawie winorośli; G. Georgapoulos, S. Kourakou-Dragona w winiarstwie. Czasopisma dotyczące uprawy winorośli i winiarstwa: Georgiki Erevna (Badania Rolnicze), Geoponika (Agronomia), Geotehnika (Rolnictwo), Epistimoniki dimosievsis ATE (Publikacje Naukowe Banku Rolnego Grecji), Inologika Chronika (Kronika Winiarstwa).