Wino lodowe (icewine)

Szczególnie rzadkie wśród szlachetnie słodkich win jest icewine. W rzeczywistości jest to również szlachetnie słodkie wino, ale z winogron, które zostały wyciśnięte w stanie zamrożonym. Mrożenie jest niezbędne dla tego rodzaju wina. Woda w soku zamarza, a cukier, kwasy i inne substancje koncentrują się w niewielkiej ilości moszczu wychodzącego z prasy. Oznacza to, że im niższa temperatura, tym wyższy stopień oblodzenia i tym bardziej skoncentrowany moszcz. Winogrona muszą przejść pod prasą w temperaturze -7°C. Jest to normalna temperatura zimą. Iiswein, który jest produkowany tylko w Niemczech, Austrii i Kanadzie, ma wyższą zawartość kwasu niż wina produkowane z jagód z grzybem Botrytis cinerea.

Winogrona do produkcji wina lodowego: czysty ekstrakt

Pierwsze liofilizowane wina wyprodukowano w Saarze w 1949 r., a na masową skalę w całych Niemczech dopiero w 1961 r. Próby sztucznego wytwarzania wina lodowego poprzez zamrażanie świeżo zebranych całych winogron w instalacjach chłodniczych nie powiodły się i ostatecznie zostały zarzucone.

Zbiór mrożonych winogron w Rheingesen: Winogrona do produkcji wina lodowego powinny być tłoczone w temperaturze -7 °C. Im mocniejszy lukier, tym większa koncentracja cukru, a co za tym idzie gęstość moszczu.