Wino i kapitał
Przemysł winiarski, w przeciwieństwie do innych sektorów branży napojów, pozostaje stosunkowo rozdrobniony. Pomimo zmian w strukturze korporacyjnej branży, przetrwało wielu małych producentów i punktów sprzedaży detalicznej. Po części odzwierciedla to utrzymujący się na rynku podział na masowe wina niskiej jakości i drogie wina wysokiej jakości kupowane przez osoby zamożne. Jednakże, to również odzwierciedla samą istotę wina. Jak powiedział Gladstone w swoim przemówieniu do Izby Gmin jako Kanclerz Skarbu 10 lutego 1860 roku, "Wierzę, że wino, bardziej niż prawie wszystko, co jest produkowane z ziemi przez ludzką pracę, różni się jakością i ceną." (Hansard, 10 lutego 1860 r.). To właśnie ta nieodłączna różnorodność i możliwości, jakie oferuje producentom, sprawiają, że temat ten jest tak złożony. Dlatego też szczególnie interesujące jest zbadanie względnych zalet i wad zwiększonej integracji pionowej przemysłu dla różnych rodzajów producentów wina, dla sprzedawców detalicznych wina i dla konsumentów. Dla dużych globalnych korporacji, które posiadają winnice, finansowy zwrot z inwestycji w produkcję wina nie jest szczególnie wysoki, a w niektórych przypadkach posiadanie winnic i marek może być napędzane bardziej prestiżem niż ścisłym zwrotem finansowym. Korporacje takie mogą jednak zainwestować znaczny kapitał w najnowsze technologie produkcji, dzięki czemu są w stanie dostarczać z różnych winnic zarówno niskiej jakości wina przeznaczone na rynek masowy, jak i szlachetne wina z rocznika, poszukiwane przez tych, których na nie stać. Co więcej, są one również w stanie kupować wino lub winogrona od mniejszych producentów po okazyjnych cenach, chociaż w czasach wysokiego popytu i stosunkowo niskiej podaży winogron wysokiej jakości, jak w części Kalifornii pod koniec lat 80-tych, praktyka ta doprowadziła do gwałtownego wzrostu cen winogron, co również pomogło małym producentom winogron. Ponadto, rozległe sieci detaliczne globalnych korporacji pozwalają im na maksymalizację sprzedaży na rynku międzynarodowym. Niemniej jednak, może istnieć duża presja ze strony niewrażliwych środków księgowych dla prawdziwych przedsiębiorstw winiarskich w takich organizacjach, a w przypadku towaru takiego jak wino, które ma znaczną roczną zmienność zarówno pod względem ilości, jak i jakości produkcji, ważne jest, aby zapewnić średnioterminowy zwrot z inwestycji.
Właściciele małych winnic i producenci wina, pod warunkiem, że posiadają wystarczający kapitał do inwestowania w najbardziej zaawansowane technologie, a zwłaszcza jeśli mogą skorzystać z politycznych środków interwencyjnych i monopolistycznych praktyk demarkacyjnych, mogą również z powodzeniem konkurować na rynku wina gatunkowego. Jednakże dostęp do rynku ma kluczowe znaczenie dla powodzenia ich przedsięwzięć, a stosunkowo niski poziom produkcji oznacza, że są oni w dużym stopniu uzależnieni od kaprysów i ocen dziennikarzy, a także od nabywców win w dużych krajowych i międzynarodowych sklepach detalicznych. Jak skomentowała Alison Green, winiarz w Firestone Vineyard w kalifornijskiej Santa Ynez Valley, "Ponieważ krytycy stali się tak ważną siłą w próbach sprzedaży wina, winiarze podążają za trendami bardziej niż kiedyś... Niestety, często krytyka jest "smak, nie winiarz". W najtrudniejszej sytuacji znajdują się obecnie mali, tradycyjni producenci wina w prestiżowych regionach świata, o niskich nakładach kapitałowych. Nie mogąc inwestować w technologię produkcji, która umożliwiłaby im wytwarzanie coraz bardziej poszukiwanych przez konsumentów i detalistów win gatunkowych, znajdują się oni pod rosnącą presją rynkową, zwłaszcza w czasie, gdy spożycie wina w ich własnych krajach spada. Jednym z rozwiązań dla nich jest uprawa winogron lub produkcja wina dla jednej z największych międzynarodowych korporacji napojowych, których technologia i doradztwo mogą im pomóc. Może to być jednak ryzykowne przedsięwzięcie, uzależnione od kaprysów odległych księgowych, a ich pozycja w transakcjach finansowych jest słaba. Inną alternatywą jest dołączenie do spółdzielni winiarskiej, ale wiele z nich cierpi na złą reputację w zakresie jakości swoich win. Bardzo często jest to wynikiem bezkrytycznej winifikacji, w której nie zwraca się uwagi na jakość winogron dostarczanych przez poszczególnych producentów. Niemniej jednak, spółdzielnie mają więcej pieniędzy na inwestycje w nowoczesny sprzęt niż indywidualni producenci i mogą dostarczyć wystarczającą ilość wina, aby zaspokoić potrzeby detalistów. Oba te powody dają im znaczną siłę rynkową i, przy starannej dbałości o produkcję, jak w przypadku Les Caves des Hautes-Cotes w Burgundii, jakość produkowanych przez nich win może być wysoka.
Po stronie handlu detalicznego duże, pionowo zintegrowane korporacje globalne mają wyraźną przewagę, ponieważ ich sprzedaż nie jest uzależniona od jednego rynku krajowego lub ograniczonego asortymentu napojów. Ponadto, jak w przykładzie Dominic Group, mogą one obsługiwać kilka różnych stylów punktów sprzedaży detalicznej, z których każdy jest przeznaczony dla określonego typu konsumenta. Jednak ze względu na swoje rozmiary supermarkety i duzi detaliści nie są w stanie zaspokoić każdej niszy rynkowej, a w czasach rosnącej zamożności w wielu krajach spożywających wino, nadal możliwe jest, aby mniejsi, niezależni detaliści winiarscy mogli się rozwijać. Efektem końcowym dla konsumenta jest ogólny wzrost jakości i asortymentu win z całego świata. Wielka Brytania, na przykład, w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat przeszła od ograniczonej podaży generalnie niskiej jakości win francuskich, niemieckich i ewentualnie hiszpańskich i włoskich do wyboru setek win z całego świata, w różnych cenach, dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej po różnych cenach. Choć wielu detalistów twierdzi, że zmiany te wynikają z odmiennych wzorców popytu konsumenckiego, jasne jest, że większość z nich również aktywnie wpływa na ten popyt. Same interesy ekonomiczne nie determinują złożoności i losów przemysłu winiarskiego. Symboliczna wartość wina i jego szersza rola w społeczeństwie pozostają niezwykle ważne.
Najnowsze gazetki promocyjne Biedronka zobacz i oszędzaj !