Degustacja wina i serów

Wino i ser to świetne połączenie, ale "każde wino" i "każdy ser" nie są dla niego dobre. Kiedy bierzesz je losowo, nie oczekuj, że będą do siebie idealnie pasować. Istnieją klasyczne zalecenia dotyczące łączenia określonych win z określonymi serami. Czasami są one bardzo przydatne, ale nie należy odrzucać entuzjazmu innowacyjnych kombinacji, które można skomponować tylko eksperymentalnie. W Europie tradycyjnie uważa się, że każdy ser będzie pasował do stosunkowo surowego, klasycznego czerwonego wina, takiego jak Bordeaux. Pomysł łączenia białego wina z serem wciąż wydaje się nowy.

Camembert i sery podobne do Brie mają bardzo szczególny smak, ale w porównaniu z serami twardymi lub niebieskimi są stosunkowo pikantne. Mają kremową konsystencję i owocowy, czasem lekko pleśniowy smak. Nie muszą być tak dojrzałe, żeby pachniały amoniakiem. Jak według Ciebie wino chardonnay komponuje się z miękkimi serami? Czy maślana gładkość napoju uzupełnia bogaty smak i miękką konsystencję serowej skórki, czy też uważasz, że to połączenie jest zbyt obrzydliwe? Czy inny styl chardonnay, na przykład północnowłoskie wino lub francuskie "lokalne", lepiej pasowałby do tych serów? Teraz, kiedy już wypróbowałeś to połączenie, możesz sam zdecydować, czy do serów podawać białe wino.

WINNICA FONTODI W REGIONIE CHIANTI

Twarde sery cheddar mają ciekawy orzechowy smak, który wzmacnia się w miarę dojrzewania sera. Ser o mocnym smaku może łatwo zagłuszyć lekkie wino, takie jak Muscadet czy Pinot Grigio. Jak radzi sobie z tym Twoje wino? Smaki sera i wina mogą pozostać oddzielne, lub mogą się połączyć w nowy, mniej przyjemny smak.

Sery cheddar są bardzo tolerancyjne na garbniki. Tak naprawdę sprawdzają się one w niemal każdej kombinacji i powinny dobrze współgrać z każdym z tych win. Przekonasz się, że ser nawet podkreśla owocowe smaki w Bordeaux. A może wolisz delikatny, owocowy smak wina z Nowego Świata w połączeniu z serem?

Opcje degustacji

Jeśli spodobał Ci się pomysł połączenia sera z białym winem, możesz spróbować jeszcze kilku innych kombinacji: miękki ser śmietankowy z niemieckim Rieslingiem Kabinett; ser kozi z Sancerre, Sauvignon de Touraine lub kalifornijskim Fume Blanc; ser półtwardy z australijskim Rieslingiem reńskim; miękki ser śmietankowy z Szampanem lub australijskim winem musującym; dojrzały cheddar z Sauvignon Blanc z Nowej Zelandii; ser wędzony z mocno nadmuchanym Chardonnay. Tak czy inaczej, harmonia będzie zależała w dużej mierze od dojrzałości wybranego sera i oczywiście wieku wina. Zarówno ser jak i wino dojrzewają z czasem, zmieniając smak i konsystencję. Wynik może się więc różnić w zależności od tego, czy wybrany ser jest stary czy młody. Często młodsze wina lepiej komponują się z młodymi serami niż dojrzałe.

Swój charakterystyczny smak ser pleśniowy zawdzięcza niebieskiej lub zielonej pleśni, która przebija się przez główkę sera. Może wydawać się bardziej kremowy niż cheddar, chociaż zawartość tłuszczu w obu jest taka sama i wynosi 48%. Podobnie jak w przypadku innych serów, smak sera pleśniowego intensyfikuje się wraz z wiekiem. W Anglii Stilton nazywany jest "królem serów" i tradycyjnie podawany jest z czerwonym Bordeaux. We Francji Roquefort został uznany za "króla" - i to w dodatku w towarzystwie czerwonego Bordeaux. Jeśli wybierzesz jeden z tych serów, możesz wyrobić sobie własne zdanie na temat tradycyjnego połączenia. Która kombinacja (ser pleśniowy i czerwone Bordeaux czy ser pleśniowy i wino z Nowego Świata) bardziej Ci się podoba? Jak bogaty, owocowy smak wina łączy się ze smakiem sera? Może Ci się nie spodobać żadna z tych kombinacji. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj sera wybierzesz.

PRZED CZY PO DESERZE?

W Europie, gdzie ser występuje jako osobne danie podczas uroczystych kolacji, często toczy się dyskusja, czy powinien być podawany przed czy po deserze. Angielska tradycja podawania sera po deserze wywodzi się z elżbietańskiego przekonania, że "ser zamyka żołądek" i dlatego powinien być podawany na koniec posiłku. Port zawsze był pod ręką, a gdy je ze sobą połączono, ta kombinacja stała się niezmienna. Francuzi lubią podawać czerwone wino do swoich serów i robią to niezależnie od tego, jakie czerwone wino podawane jest do dania głównego. Każde słodkie danie podane pomiędzy daniem głównym a serami, ich zdaniem, sprawi, że późniejsze wino będzie wydawało się suche i cierpkie. Podjęcie decyzji, kiedy jest najlepszy czas na serwowanie serów będzie w dużej mierze zależało od tego, jaki rodzaj wina zamierzasz podać.

Pomysł podawania słodkiego wina z niebieskim serem może wydawać się na początku bardzo dziwny, ale we Francji, ojczyźnie Roqueforta, to połączenie całkiem nieźle pokonuje pokusę dodania do niego jeszcze kilku innych serów. Problem z asortymentem serów polega na tym, że w tym przypadku wino towarzyszące musi być sparowane z najłagodniejszym serem. Smak najmocniejszego sera może przytłoczyć wino, ale ten sam los czeka najdelikatniejsze sery, jeśli wino jest zbyt mocne. Dlatego najlepiej jest podawać jeden, starannie dobrany ser z równie starannie dobranym winem.

Najnowsze gazetki promocyjne Biedronka zobacz i oszędzaj !