Wariacje i kombinacje potraw i win

Łączenie wina z jedzeniem to świetna zabawa, ale nie traktuj tego zbyt poważnie. Im więcej wysiłku włożysz w dopasowanie wina do konkretnej potrawy, tym bardziej zdasz sobie sprawę, że nie ma czegoś takiego jak "idealne wino do potrawy". Zwykle istnieje kilka różnych stylów wina, które pasują do każdego dania, ale próba odgadnięcia najlepszego z nich wpoi Ci ducha eksperymentowania, co jest świetne dla rozwijania Twoich umiejętności degustacji. Łączenie wina z potrawami podczas posiłku może być trudne, ponieważ każdy z Twoich gości inaczej odbiera smaki i połączenia. To, co dla Ciebie wydaje się najlepszym wyborem, kogoś innego będzie obrzydzać. Jak widzieliśmy w Tasting Eleven, zasada dopasowywania intensywnych smaków do intensywnych smaków i delikatnych smaków do delikatnych smaków jest podstawą tworzenia akceptowalnych kombinacji. Potrawy o potężnych i wielowymiarowych smakach wymagają pełnych win o wysokim poziomie ekstraktywności i kwasowości. Jedzenie będzie miało również wpływ na to, jak drzewne niuanse i taniny w winie będą postrzegane. Te same czynniki są brane pod uwagę przy wyborze odpowiedniego wina i sera dla siebie. Taniny nie współgrają dobrze z niektórymi rodzajami serów. Ponadto nie ma powodu, dla którego niektóre białe wina nie mogłyby być podawane z serami. Wręcz przeciwnie, słodkie białe wino wyjątkowo dobrze łączy się z niebieskim serem.

Potrawy do degustacji zostały tak dobrane, aby zilustrować możliwości doboru odpowiednich win do typowych dań codziennej diety, serów i deseru z czekoladą, którą można określić jako produkt o problematycznej kompatybilności. Będziesz potrzebować:

    Makarony z ulubionymi sosami pomidorowymi i mięsnymi, grillowany stek lub smażony kurczak.Miękki ser śmietankowy jak camembert lub brie; twardy ser jak cheddar; ser pleśniowy jak stilton, roquefort lub gorgonzola.Deser czekoladowy jak mus lub ciasto.

DOPASOWYWANIE WINA DO POTRAW.

Dzięki długiej tradycji, winiarze z każdego regionu tworzą wina, które przede wszystkim dobrze komponują się z lokalnymi potrawami, więc Chianti jest prawdopodobnie najlepsze pod względem łączenia z makaronami. Jeśli lubisz kuchnię śródziemnomorską, powinieneś również wybrać wina z tego regionu. Na przykład potrawy prowansalskie dobrze komponują się z prostymi winami wiejskimi z południa Francji, a potrawy hiszpańskie z winami z Rioja. Odpowiedz na te same pytania dotyczące wpływu jedzenia na owocowość, drzewność i garbnikowość wina w odniesieniu do steku. W teorii, klasyczny wybór w tym przypadku jest czerwone wino z Bordeaux. Czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem, czy wolałbyś soczystość owocowych smaków dwóch win z Nowego Świata? A jak zachowuje się Chianti? Wino o bardzo wysokim poziomie kwasowości może być najlepszym partnerem dla smażonego kurczaka, ponieważ jest w stanie poradzić sobie z tłuszczem pozostałym po smażeniu.