Kategorie jakości wina do degustacji

Szukasz pozycjonowanie Kraków ? Letnia promocja Zobacz!!!

Jasny podział win na kategorie jakościowe jest warunkiem wstępnym standaryzacji produktów winiarskich. Obecnie w Rosji istnieje 5 konwencjonalnych kategorii jakości: doskonała, dobra, zadowalająca, niska i słaba.

Gradacje całkowitego wyniku dla produkcji wina różnych kategorii jakościowych akceptowanych w Rosji są przedstawione w tabeli.

Tabela

10-punktowa skala ocen dla różnych jakości win i brandy

Wino kolekcjonerskie - dolna dopuszczalna wartość wynosi 9,4.

Ta zasada ilościowej oceny wina i koniaku jest dostępna dla ekspertów z wystarczającym doświadczeniem, ale jest również wygodna dla młodych, początkujących winiarzy, ponieważ ma wyraźne liczbowe progi jakości.

Każdy region ustanawia swoje własne dolne punkty tolerancji dla sprzedaży swojego gotowego wina. Na przykład, w rosyjskim winiarstwie system ten przyjmuje następującą skalę ocen dla gotowych produktów winiarskich, w tym gotowych win (Tabela 2).

Tabela 2

Niższa dopuszczalna punktacja przy ocenie produktów winiarskich w Rosji

Przy ocenie jakości produktów winiarskich przez komisję kilku ekspertów - degustatorów, uzyskuje się średnią ocenę. Oblicza się go jako średnią arytmetyczną ocen członków komisji z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku.

Jeden z najlepszych nowoczesnych 100-punktowych systemów degustacji win i koniaków, opracowany przez IOVV, pogrupował dużą liczbę stopni skali według wygodnej zasady: wygląd (przejrzystość i kolor, a dla win musujących gra), bukiet (czystość, intensywność, jakość) i smak (czystość, intensywność, posmak, jakość). W tym systemie, ekspert degustacyjny lub członek panelu sędziowskiego na międzynarodowym konkursie degustacji wina nie musi pamiętać o wielu punktach odniesienia. Sekretariat natychmiast oblicza ocenę każdego degustatora dla każdego wina, korzystając ze specjalnego programu komputerowego. Liczba stopni skali jest nieparzysta, tak że w środku skali stopień jest zawsze średniej jakości. Takie podejście, jak również nieparzysta liczba degustatorów, pozwala na zastosowanie "reguły mediany", gdzie skrajne wyniki poszczególnych degustatorów są odrzucane i wiarygodna wartość średniej ważonej jest uzyskiwana dość szybko.

W Europie powszechnie stosowany jest niemiecki 20-punktowy system oceny wina. System obejmuje cztery elementy jakościowe: kolor, klarowność, aromat i smak.

Stopień doskonałości każdego wskaźnika jest oceniany według tzw. skali hedonicznej: 5, 4, 3, 2, 1, 0. Zasada działania systemu polega na skoordynowaniu słownej charakterystyki wina (mocne i słabe strony) z liczbową oceną wskaźnika jakości.

Zaletą systemu jest to, że można niezależnie analizować główne elementy wina. Słowne terminy degustacyjne tego systemu są jednoznaczne i stanowią część przyjętej terminologii branżowej.

20-punktowy niemiecki system oceny wina nazywany jest "determinantą", ponieważ umożliwia standaryzację wyników analizy i porównywalność danych w granicach błędu metody organoleptycznej.

Związek Plantatorów Winorośli we Francji stosuje bezpunktowy system oceny wina w konkursach winiarskich. Degustator zapisuje na karcie degustacyjnej słowne cechy charakterystyczne dla każdej kategorii jakościowej. Sekretariat konkursu podsumowuje opinie wszystkich degustatorów i sporządza średnią ocenę słowną dla każdego wina w celu określenia jego nagrody.

Francusko-włoska Komisja Winiarska opracowała 100-punktowy system hedoniczny, aby ocenić jakość i specyficzne wartości konsumpcyjne swoich roczników win w obiektywny sposób liczbowy (zob. tabela 3).

System ten ocenia cztery podstawowe wskaźniki jakości wina: wygląd, aromat i smak, smak i typowość.

Tabela 3

100-punktowy system hedoniczny

Całkowita punktacja jest sumą punktacji jednostkowych pomnożonych przez ich współczynniki wagowe, np:

wygląd bardzo dobry 4×4=16

smak bardzo dobry 6×3= 18

smak bardzo dobry 9×4= 36

typowość bardzo dobra 6×4= 24

łączny wynik = 94

Wynik "akceptowalny" jest kryterium przydatności wina dla danej grupy, kategorii. Ocena "mierny" wskazuje, że wino ma wady, które mogą być usunięte przez obróbkę technologiczną.

Ocena niedopuszczalna oznacza, że usterki nie da się usunąć. System jest dobrze obserwowalny, łatwy do pracy i daje porównywalne wyniki. Jak widać, w tym systemie oceniane są wszystkie kategorie i klasy win, niezależnie od koloru, wieku, nasycenia dwutlenkiem węgla i pochodzenia.

Krótki przegląd głównych typów systemów degustacyjnych pokazuje, że najprostsza pięciopunktowa "skala hedoniczna" jest ostatnio szeroko stosowana w Europie. Niemcy stosują obecnie bardzo wygodny pięciopunktowy system oceny win, który posiada następujące kategorie jakości przy ocenie każdego elementu:

W ocenie sensorycznej wina dopuszcza się przyznanie pół punktu, co zapewnia dobre zróżnicowanie jakości. Każda cecha (aromat, smak i ogólne wrażenie) jest oceniana oddzielnie. W aromacie oceniana jest "jakość i intensywność aromatu", w smaku "jakość i harmonia". Ogólne wrażenie o winie opiera się na interakcji aromatu, smaku i innych odczuć zmysłowych.

Średnia ocena dla każdego wskaźnika wynosi 1,5. Maksymalny wynik dla danego wskaźnika to 5. Po dokonaniu oceny wszystkich ustalonych wskaźników, wyniki są sumowane i dzielone przez 3, co pozwala na określenie obiektywnej średniej oceny dla wina przy użyciu tabeli 4.

Tabela 4

Skala kalkulacyjna do oceny win niemieckich w systemie 5-punktowym