Wina reńskie, wina produkowane w regionie uprawy winorośli Rheingau (Niemcy). Terytorialnie, winnice znajdują się w dolinie Renu na zboczach Taunus. Warunki dojrzewania winogron w dolinie Renu nie zawsze są sprzyjające. Tylko w szczególnie sprzyjających latach winogrona dają wysokiej jakości wina. Winogrona nie dojrzewają w pozostałych latach, a zatem produkowane wina są niskoalkoholowe i zwykłe. Jeżeli zawartość cukru w winogronach jest niska, dopuszcza się niedosładzanie moszczu (zob. szaptalizacja). W tym przypadku wina nazywane są winami "ulepszonymi", w odróżnieniu od win "naturalnych", do których nie dodaje się cukru. Wina te mają prawo do nazwy od miejsca produkcji (np. Rüdesheimer). W przypadku win najwyższej jakości, do ich nazwy dodaje się nazwę krainy (np. Johannisberger Schloss, Rüdesheimer Berg Bronnen). Słynne wina znane są tylko z nazwy winnicy.
Główną odmianą winogron jest Riesling reński (70% całkowitej selekcji odmianowej). Produkuje wysokiej jakości białe stołowe wina wytrawne o pięknym złoto-zielonym kolorze i osobliwym bukiecie. Winogrona zbierane są bardzo późno (czasami spod śniegu). Moszcz jest silnie fumigowany i poddawany fermentacji w piwnicach tunelowych, wykopanych w zboczach stromego brzegu Renu. Średnia temperatura w piwnicach wynosi 10-11°C, więc fermentacja przebiega bardzo powoli (kilka miesięcy). Nowoczesny proces fermentacji odbywa się pod warstwą dwutlenku węgla w temperaturze 18°C, która jest regulowana ciśnieniem lub poprzez nawadnianie zbiorników wodą. Wina jakościowe dojrzewają w zbiornikach. Wina stołowe z cukrem resztkowym są wysokiej jakości i są produkowane poprzez mieszanie win wytrawnych z moszczem gronowym, który jest przechowywany przez rok w sterylnych warunkach, aby zapobiec fermentacji. Do win reńskich należą również słynne wina deserowe Spätlese i Auslese.
Temperatura podawania.
Wina niemieckie wymagają odpowiedniej temperatury serwowania. Do najczęstszych błędów należy nadmierne chłodzenie win białych i niedostateczne chłodzenie win czerwonych. Szkoda, bo w odpowiednich rękach mogłyby otworzyć się na pełniejszy wyraz.
Źródła: Gerasimov M. A. Technologia win. - 5th ed. - Moskwa, 1994; Shaituro L.F., Sarishvili N.G. Winiarstwo w Niemczech. - Winiarstwo i uprawa winorośli WNP, 1990, ¹ 1; Garoglio P.G. Enciclopedia vitivinicola mondiale. - Mediolan