O klasyfikacji win

Szukasz pozycjonowanie Kraków ? Letnia promocja Zobacz!!!

Pierwsza klasyfikacja win w krajowym winiarstwie została zaproponowana przez profesora M.A. Khovrenko. Zgodnie z tą klasyfikacją wina dzielą się na stołowe, mocne, deserowe, musujące i gazowane.

Według klasyfikacji prof. N.N. Prostoserdowa, wina dzielą się na dwie główne kategorie: wina z niezakłóconą równowagą fermentacji alkoholowej i wina z zakłóconą równowagą.

Według klasyfikacji prof. G.G. Agabalianz, główne wskaźniki wina są zawartość dwutlenku węgla, aldehydu octowego (stopień utlenienia), cukru, alkoholu, jak również kolor wina, dodatkowe atrybuty są uważane za stopień cierpkości (zawartość substancji fenolowych) i stopień karmelizacji. Ta klasyfikacja jest najbardziej kompletna i obejmuje wszystkie wina, ale jest dość trudna w praktyce.

Prof. M.A. Gerasimov oparł swoją klasyfikację na następujących cechach: technologia produkcji wina, zawartość alkoholu, cukru i dwutlenku węgla.

Pozytywne strony wszystkich wymienionych klasyfikacji zostały wykorzystane w rozwoju przyjętej w tym czasie przemysłowo-towarowej klasyfikacji win (tabela 1) i rys. 1.

W istniejącej klasyfikacji przemysłowo-towarowej wina półsłodkie nazywane są półsłodkimi, a wina deserowe słodkimi; wina stołowe dzielą się na wytrawne, półwytrawne i ponownie półsłodkie. W związku z tym, w celu jednoznacznego nazewnictwa rodzajów wina, w proponowanej klasyfikacji wprowadza się nazwę typ półsłodki tylko dla wina stołowego (zgodnie z obowiązującą klasyfikacją).

Jeśli występują w nich składniki roślinne, wina te klasyfikowane są jako aromatyzowane. Obecnie w Rosji podjęto decyzję, że wina aromatyzowane nie mogą być uznawane za wina i określa się je mianem napojów alkoholowych (wermutów). W krajach WNP istnieją dokumenty regulujące produkcję win aromatyzowanych, które są produkowane przemysłowo. Dlatego mają one swoje miejsce w klasyfikacji win.

Klasyfikacja win wchłonęła wszystko, co najlepsze z istniejących klasyfikacji. W nim zachowane są wszystkie tradycyjne rodzaje win i ich cechy, co zwiększa możliwości twórcze w winiarstwie, stwarza warunki do powstawania nowych rodzajów i marek win, spełnia wymogi gospodarki rynkowej, co wpływa na rozwój stosunków konkurencyjnych między producentami win i pod wieloma względami komplikuje możliwość ich fałszowania.

Tabela 1

Klasyfikacja win (ogólnie przyjęta)

Rys.1. Klasyfikacja win gronowych.