W czasach rzymskich, pierwsze winnice w Anglii znajdowały się na terenie dzisiejszego Londynu, w pobliżu rzymskiego obozu wojskowego Londinium. W 1995 roku, podczas wykopalisk w Wollaston, odkryto rzymską winnicę o powierzchni 20 akrów! W XI wieku w Domesday Book (spis katastralny zawierający spis angielskich posiadłości Normanów) odnotowano około 40 winnic. W średniowieczu angielskie winnice rozwijały się pod klasztorami. Punktem wyjścia dla nowoczesnej uprawy winorośli w Wielkiej Brytanii jest koniec lat 60-tych. Dziś jest tu co najmniej 500 winnic o łącznej powierzchni ok. 1 tys. hektarów, które produkują 13 tys. hektolitrów wina rocznie.
Eksperci uważają, że angielski przemysł winiarski ma wszelkie szanse na poważny rozwój. Już dziś w Wielkiej Brytanii produkuje się wina białe, różowe i czerwone, z których wiele dojrzewa w dębowych beczkach, a w południowo-wschodniej części kraju powstają wina musujące, które poddawane są fermentacji w butelkach. Wielka Brytania rozwinęła również produkcję win z importowanego materiału winiarskiego. Zezwolenie na ich produkcję zostało wydane już w 1635 roku dekretem króla Karola I. Nowoczesny przemysł winiarski jest regulowany przez angielskie Stowarzyszenie Winnic (EVA), założone w 1967 roku. Przyznaje ona specjalne nagrody "Znak Jakości" dla win wyprodukowanych z winogron niehybrydowych. Od 1996 roku w kraju tym produkuje się tzw. wina regionalne - odpowiednik francuskiego Vin de Pays. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej wino stołowe musi mieć na etykiecie nazwę Wielka Brytania, kategoria wina gatunkowego wymaga winnicy w Anglii lub Walii, a wina produkowane z winogron hybrydowych muszą mieć etykietę Wina Krajów Regionalnych.
Główne regiony winiarskie w Wielkiej Brytanii to Weald i Downland; Wessex; południowo-zachodnia i Walia; Thames i Chiltern; East Anglia; i Mercia.
Anglia to kraj tradycji, także tych związanych ze spożywaniem alkoholu. Na przykład, gdy rodzina ma nowe dziecko, kupuje butelkę porto z bieżącego roku lub, jeśli pozwalają na to pieniądze, całą skrzynkę. Wino pije się z okazji osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Wielka Brytania jest jednym z największych konsumentów wina na świecie. To nie przypadek, że właśnie tutaj powstały jedne z najbardziej śmiałych projektów związanych z winem na świecie. Vinopolis to nazwa interaktywnej atrakcji w postaci pokazu win, zlokalizowanej w sercu tradycyjnego centrum winiarskiego Anglii, niedaleko London Bridge. Goście odwiedzający Vinopolis mogą odbyć winiarską odyseję, poznając atmosferę początków produkcji wina w regionie Morza Czarnego, kontynuując ją w Bordeaux i Burgundii, a następnie odwiedzając najwspanialsze winnice Nowego Świata. Podczas wycieczki można degustować wybrane przez siebie wina, odwiedzić restauracje i butiki z winami. Inna ciekawostka: Nomura International, japoński bank inwestycyjny, jest obecnie największym w Wielkiej Brytanii właścicielem... pubów. Bank jest właścicielem ponad 6 000 tradycyjnych pubów w Wielkiej Brytanii. Tak więc, najwyraźniej konsumpcja japońskich win śliwkowych i sake w Wielkiej Brytanii ma się drastycznie zwiększyć. To oczywiście żart: oni już są dobrze pijani. Jeśli chodzi o nas, nie mamy w sprzedaży win angielskich, co na razie może być szczęściem...