Północno-zachodnia Hiszpania

W północno-zachodniej Hiszpanii znajdują się następujące autonomie: Galicja, Asturia, Kantabria, częściowo Kraj Basków oraz Kastylia i Leon. Asturia i Kantabria produkują tylko wina stołowe. Pozostałe terytoria mogą być podzielone na regiony winiarskie z ich apelacjami DO.

Warunki.

Na klimat północno-zachodniej Hiszpanii niewątpliwy wpływ ma Zatoka Biskajska i Ocean Atlantycki. Jest tu o wiele zimniej, wietrzniej i wilgotniej niż w pozostałych rejonach. Na życie codzienne ma wpływ morze i rybołówstwo. Mniej jest tu typowego hiszpańskiego stylu tej części Hiszpanii, więcej jest wpływów celtyckich i baskijskich i niewiele pamiątek po inwazji Maurów. Poza kilkoma winami czerwonymi, tutejsze wina są głównie białe, wytrawne, świeże i lekkie.

Galicja.

Galicja po raz pierwszy pojawił się na mapie hiszpańskiego wina około 10 lat temu. Doskonałe wino było zarezerwowane dla lokalnych hoteli, które sprzedawały je z kranu lub dla restauracji. Niewielu turystów można spotkać w zielonej Galicji, zapomnianym zakątku na północ od Portugalii, choć tysiące pielgrzymów przemierza ją co roku w drodze do słynnego sanktuarium w Santiago de Compostela. Ponieważ region ten przez długi czas pozostawał odizolowany, miejscowi winiarze zachowali ogromne bogactwo starych odmian winorośli, które nadają galicyjskiemu winu jego własny urok. Kto jeszcze 15 lat temu słyszałby o Albariño, Godelho czy Trexadur? Jeśli już o nich wspominano, to mówiono, że wina galicyjskie są zbyt surowe i bez wyrazu, że brakuje im alkoholu, że są zbyt kwaśne i tak dalej. Wielu winiarzy było bardzo urażonych krytyką i zaczęło używać nierodzimych odmian winorośli. Wino było tak słabej jakości, że nowa generacja winiarzy wyruszyła, aby stworzyć oryginalne odmiany. Mniej win, ale lepszej jakości. Rozpoczyna się poszukiwanie odpowiednich kombinacji odmian winorośli, mikroklimatu i gleb. Rezultaty są oczywiste. Jakość win galicyjskich jest znakomita i znana na całym świecie. Nazwa "Galicja" odnosi się do jej celtyckiego (galijskiego lub gaelickiego) pochodzenia. Dziś kultura Galicji jest silnie zdominowana przez wpływy portugalskie. Oba te wpływy można znaleźć w nazwach regionów winiarskich oraz w samych winach.