Podobnie jak w Belgii, tylko niewielka liczba maleńkich holenderskich winnic produkuje "prawdziwe" wino, podczas gdy większość wina pochodzi z winnic szklarniowych. W Holandii jest co najmniej sto małych winnic i kilkanaście większych posiadłości o powierzchni 1 hektara lub większej. Istniejący od około 7 lat Cech Zawodowy Winiarzy i Producentów Wina pełni raczej funkcję doradczą niż nadzorczą. Najsłynniejsze winnice znajdują się na południu kraju, na malowniczych wzgórzach Limburgii. Należą do nich Cadieux and Keep, Keik, Hettekoven, Meijel, Mesch-Eiden, Oarsbeek, Schin op Heel, Ubachsberg, Velden, Venlo, Veilen, Walwiller i Wittem. Istnieją również winnice w innych prowincjach, takich jak w Brabancji Holenderskiej (Bavel, Eindhoven, Etten-Ler, Lexmond, Luijksgestel, Made, Nederwerth, Someren i Veldhoven), w Drenthe (Donderen), w Flevoland (Lelystad), w Gelderland (Angeren, Arnhem, Barneveld, Besd, Ermelo i Wageningen), w Holandii Północnej (koło Amsterdamu i w Midden-Bemster), w Holandii Południowej (Goudrian, Vlaardingen, Worshotten i Zeidland), Oveyssel (Deventer, Kampen, Markelo, Naiverdal i Zwolle), w Utrechcie (Marsen) i w Zelandii (Nieuw-Hamstede).
Holenderscy winiarze próbowali wielu odmian winorośli, z których niektóre (np. Cabernet Sauvignon i Cabernet Franc) nie przyniosły natychmiastowych rezultatów, a sukces innych (Muscat, Chardonnay czy Gewürztraminer) jest mocno wątpliwy. Wybór odmian takich jak Sauvignon, Silvaner, Pinot white i Chasla wydaje się bardziej logiczny. Oprócz tradycyjnych odmian, w Holandii na szeroką skalę sadzi się nowe odmiany, lepiej przystosowane do lokalnego klimatu: Triomph d'Alsace, Regent, Leon Millau, Seyval Blanc i Phoenix, które znane są z wysokiej wydajności i zdolności do uprawy w trudnych warunkach. Pod względem jakości win najlepiej wypadły Körner, Auxerrois, Riesling, Pinot biały i Müller-Thurgau wśród białych, a wśród czerwonych Dornfelder, Zweigelt, Trollinger, Portuguiser i Pinot czarny (Spätburgunder). Każda z wymienionych winnic wykorzystuje praktycznie całą gamę wymienionych odmian. Trzeba przyznać, że tylko niewielka część win holenderskich osiąga poziom przeciętnego niemieckiego "Landwein" (odpowiednik francuskiego Vine de Pays)... Wynika to z młodego wieku winnic i półamatorskiego poziomu winiarzy, choć jakość najlepszych marek można nazwać całkiem akceptowalną. Ponieważ czynniki naturalne i ekonomiczne spowodowały zmniejszenie plonów w holenderskich winnicach, cena ich produktów nieco wzrosła.
Możemy polecić tylko kilka białych win z odmian Müller-Thurgau, Auxerrois i Riesling: - Apostelhoeve, Dom Rodzinny Hulst, Maastricht (Limburg). - Huwe Nekum, dom rodziny Bollen, Maastricht (Limburg). - Weingard De Goltenhof, Theo van den Linden, Venlo (Limburg). - De Ligne, Marius van Stockum, Made (Brabant).
Wśród win czerwonych z Regent i Pinot Black, następujące są godne polecenia: - Weingard Wageningse Berg, Jan Oude Voshar, Wageningen (Gelderland). - Domaine de Blero, Dassin i Dullart, Maastricht (Limburg). - Château Fore Vert, Grunewoud, Ramsdonkwer (Brabant). - Château Nercanne, Peter Harkema, Maastricht (Limburg).