27 marca 2025 2:28

Włochy - produkcja wina w liczbach

Włoskie wino i winiarstwo zmieniło się bardziej w ciągu ostatnich 35 lat niż w ciągu poprzednich trzech stuleci. Mieszane uprawy winogron, drzew oliwnych i owocowych w dużej mierze zanikły. W winnicach różne odmiany sadzone są oddzielnie. Każda odmiana jest również zbierana oddzielnie. A w prasowaniu zaszły poważne zmiany. Kontrola temperatury podczas fermentacji otworzyła nowe horyzonty dla włoskiego wina, co dla ciepłego, a nawet gorącego kraju jest właściwie rewolucją. Angelo Gaja, winiarz z Barbaresco i jeden z pierwszych, którzy stworzyli wina klasy międzynarodowej, określił znaczenie kontroli temperatury jako "najważniejsze odkrycie w winiarstwie od czasu wynalezienia drewnianych beczek". Ogólna modernizacja produkcji wina i utrzymanie piwnic winnych doprowadziło do bezprecedensowej poprawy jakości. Boom winiarski rozpoczął się w Toskanii w późnych latach 60-tych, rozprzestrzenił się na Friuli i Piemont, a ostatecznie rozprzestrzenił się na wszystkie regiony.

- Obszar uprawy winorośli: 840 000 ha

Produkcja wina: 58 mln hl.

Roczne spożycie wina na osobę: 55 л

Najczęściej uprawiane odmiany winorośli

Włoskie przepisy dotyczące wina

Denominazione di Or igine Controllata e Garantita (DOCG):

Kontrola z gwarancją nazwy produktu jest najwyższy poziom włoskiego ustawodawstwa wina. Od 1983 roku, kategoria ta została przypisana do garstki win. Z reguły wina te podlegają bardziej rygorystycznym kontrolom niż te z kategorii DOC.

Denominazione di Origine Controllata (DOC): Chroniona nazwa pochodzenia produktu. Została ona przyznana w 1964 r. Kategoria ta zawiera ograniczenia dotyczące obszaru, na którym odmiany mogą być uprawiane, listę zatwierdzonych odmian dla każdego wina, zasady produkcji wina oraz okres, w którym wino może być sprzedawane. Obecnie około 19% win włoskich klasyfikowanych jest jako DOC.

Indicazione Geografica Tipica (IGT): kategoria win lokalnych wprowadzona w 1997 roku. Wymagania dotyczące minimalnej zawartości alkoholu i maksymalnej wydajności są niższe niż w przypadku win DOC. Etykieta win IGT musi określać odmianę winogron, rok zbioru i region uprawy winorośli.

Vino da Tavola (VdT): Wino stołowe, które musi spełniać minimalne wymagania. Musi być pozbawiony skaz i nadawać się do spożycia. Na etykiecie powinien być podany kolor wina, zawartość alkoholu i obszar uprawy, bez roku zbioru.