25 stycznia 2025 19:05

Regiony uprawy winorośli w Rumunii

Rumuńskie winiarstwo ma imponującą przeszłość. Badania archeologiczne wykazały, że prymitywne urządzenia do produkcji wina istniały tu już 6 tysięcy lat temu, a to właśnie starożytni Grecy i Rzymianie rozsławili rumuńskie wino. Obecnie, 275 000 hektarów winnic w Rumunii, z roczną produkcją 8 milionów hektolitrów (około 10% produkcji francuskiej), plasuje ten kraj w dziesiątce największych producentów wina w Europie. Wynika to z korzystnych czynników geologicznych i klimatycznych dla uprawy winogron. Chociaż francuskie odmiany są szeroko rozpowszechnione w Rumunii, rząd podjął poważne wysiłki w celu wspierania lokalnych odmian winorośli. Jedyną przeszkodą na drodze do zasłużonego sukcesu rumuńskiego przemysłu winiarskiego jest słabo rozwinięta infrastruktura produkcyjna i kiepski system dystrybucji. Poważne wysiłki są również wymagane w celu stworzenia niezbędnego wizerunku rumuńskiego wina.

Karpaty Południowe.

Ten region uprawy winorośli, słynący z winnic w Muntenia, Oltenia, Dialu Mare, Pietroazele, Valea Mare, Ardzhes, Stefanesti i Dragasci, położony jest u podnóża Karpat, na wzgórzach pomiędzy nimi i na południowej płaskiej równinie. Dialu Mare jest szczególnie znane wśród koneserów wina, produkując doskonałe wina z odmian Cabernet Sauvignon, Merlot i Black Pinot, które rosną na glebach bogatych w żelazo. Do najbardziej znanych obszarów uprawy winorośli Dialu Mare należą Valya, Kalugariaska, Tohan, Urlac, Cheptura i Pietroazele. Doskonały deser Tamayoaza Romanyaska i Grasa są produkowane z winogron lokalnych odmian o tej samej nazwie uprawianych na niskich wzgórzach Pietroazele. Na pagórkowatych tarasach Ardjes z lokalnie uprawianych winogron Fetyasca Regala i tej samej Tamaioza Romanyasca (z ewentualnym dodatkiem "pożyczonego" Sauvignon Blanc, walijskiego Rieslinga i Muscat Ottonel) powstają doskonałe lekkie, wytrawne wina białe. Ogromna, 10-tysięczna winnica Dragaşani produkuje lekkie, wytrawne i różnorodne deserowe białe wina z odmian Muscat Ottonel i Tamayoaza Romanyasca. Na tarasach Drobeta-Turnu-Severin, leżących nad brzegiem Dunaju, powstają dobre czerwone wina. Winnice Segarci, położone na południe od Craiova, znane są głównie z lokalnego Cabernet Sauvignon.

Dobry stary Riesling z Dalu Mare Rumuńskie wina z Karpat Południowych

Karpaty Wschodnie (rumuńska Mołdawia).

Karpaty Wschodnie słyną z winnic Cotnari, Odobesti, Panciu, Nicoresti, Houshi i Dialurile Moldovei. Region, którego gleba jest mieszanką wapienia i czeremchy, graniczy z Ukrainą i Mołdawią. Lokalne wina produkowane są z miejscowych odmian Fetasca Alba, Fetasca Neagra i Galbena, z dodatkiem win importowanych, takich jak Riesling Reński, Welsch Riesling, Pinot Grey, Traminer i Sauvignon Blanc. Co więcej, nierzadko zdarza się, że odmiany te całkowicie wypierają oryginalne odmiany rumuńskie. W Karpatach Wschodnich znajdują się winnice Cotnari, jednego z najbardziej znanych regionów produkcji wina w Rumunii. Powstają tu dwa znakomite wina deserowe - Grasa oraz o niezwykłym aromacie palonych ziaren kawy - Tamayoaza Romanyasca. Zainteresować mogą również czerwone wina Babiasca Neagra, pochodzące z regionu Nicoresti, a także szlachetne wina wytrawne z Khushi i Dălurile Moldovei. Duże ilości niedrogich białych i czerwonych win produkuje się w okolicach miast Tecuc i Galati, w pobliżu granicy z Ukrainą.

Transylwania/Banat.

Jest to bardzo malownicza kraina, słynąca z lasów, starożytnych zamków i winnic Tarnave, Alba Iulia i Bistritsa. Produkuje się tu doskonałe słodkie i nieliczne wytrawne białe wina, z których szczególnie znany jest region Tarnave. Podstawowymi odmianami są Fetyaska Regala, Fetyaska Alba, Welsh Riesling, Muscat Ottonel i Sauvignon Blanc. Od niedawna na tym obszarze produkuje się również bardzo dobre wina musujące metodą tradycyjną. Alba Yulia produkuje pełne wytrawne i słodkie wina z winogron o maksymalnej dojrzałości odmian Fetyaska Alba, Fetyaska Regala, Welsh Riesling i Pinot gray. Z tych samych odmian produkuje się w Bistricy interesujące białe wina wytrawne. Nie należy zapominać o dobrych czerwonych winach z okolic Minis (Kadarka i Cabernet Sauvignon), znanych z żelazistych gleb, oraz Recas (Cabernet Sauvignon).

Dobrudża.

Region położony jest w południowo-wschodniej części kraju, pomiędzy Bukaresztem a Morzem Czarnym. Dobrogea jest znana przede wszystkim z winnic Murfatlar. Klimat jest gorący, a gleby są prawie takie same jak w Szampanii - luźne i kruche wapienie. Murfatlare jest domem dla jednych z najlepszych na świecie słodkich i półsłodkich win, produkowanych z winogron Feteasca Regala, Chardonnay, Welsh Riesling i Pinot Gris. Produkuje również doskonałe czerwone i białe wina wytrawne i półwytrawne z Babiasca Neagra, Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Black, Muscat Ottonel i Tamayoaza Romanjasca, a Chardonnay, produkowane ze szlachetnej pleśni, jest winem prawdziwie światowej klasy.