Region winiarski Piemont

Szukasz pozycjonowanie Kraków ? Letnia promocja Zobacz!!!

Piemont to region wiejski, ale z wielkimi ambicjami w zakresie produkcji wina. Słynie z win Barolo i Barbaresco, które w latach 80. przeżywały swój drugi genialny rozkwit. Pierwszy miał miejsce w latach 60-tych XIX wieku, wraz ze zjednoczeniem Włoch. W latach 90. ciemne wino Barbera i inne nieznane dotąd wina pojawiły się w centrum uwagi.

Barolo i Barbaresco to dwa z najważniejszych win we Włoszech. Należą one do tych nielicznych win na świecie, które produkowane są z tej samej odmiany winorośli - Nebbiolo. Winogrono Nebbiolo jest starożytną odmianą lokalną, pochodzącą najprawdopodobniej z Balle d'Aosta, a dziś uprawianą niemal wyłącznie w Piemoncie. Na zwietrzałej glebie zawierającej wapno i glinę, w pobliżu miasta Alba, produkuje wina o mocnych taninach i niepowtarzalnym - charakterystycznym smaku. Z gorzko-owocową nutą w pierwszych latach, wina te z wiekiem nabierają złożonego (wielowarstwowego) bukietu, przypominającego więdnące kwiaty, glebę w lesie i słodkie goździki. Kolor tego wina, niezbyt ciemny, raczej wiśniowy lub fioletowy, nie powinien wprowadzać w błąd, że jest to wino lekkie. W rzeczywistości Barolo i Barbaresco mogą mieć ponad 14 % obj. alkoholu.

Barolo

Barolo jest małym regionem produkującym wino. Położony jest na południe od Alby i składa się z 11 wiosek. Najważniejsze z nich to Serralunga, Monforte, Castiglione Faletto, La Morra i samo Barolo. Winnice znajdują się na wysokości do 500 metrów. Wina są zarówno mocne, jak i delikatne. Nie są one wypuszczane do sprzedaży przed upływem trzech lat, a dwa z nich dojrzewają w drewnianych beczkach. Tradycyjnie, ze względu na bogate taniny, leżakują one znacznie dłużej w drewnianych beczkach, z wykorzystaniem dużych beczek z dębu słowiańskiego. W ostatnich latach popularne stało się starzenie Barolo w mniejszych beczkach i barriques. I podczas gdy Barolo kiedyś charakteryzował się nadmiarem tanin, wina te, przynajmniej niektóre z nich, są teraz znacznie cieńsze niż w przeszłości, dzięki koncentracji na dobrych winnicach, lepszej selekcji klonów, ostrożnej fermentacji i zmniejszonym plonom.

Barbaresco

Barbaresco winnice zaczynają się niemal natychmiast za Alba, na północny wschód od tego miasta, i obejmują trzy społeczności: Treiso, Neuve i Barbaresco. Ten region uprawy winorośli jest mniejszy niż Barolo. Ponad 2,5 miliona butelek prawie nigdy nie zostało tu wyprodukowanych. Winnice są bardziej oddalone od wybrzeża niż Barolo, a gleby są tu lżejsze, bardziej piaszczyste. Stąd wina są, średnio, mniej opulentny. W większości z nich ciało jest bardziej wyraziste niż taniny. Najlepsze winnice, jednak produkują wina, które są tak bogate w smaku i mocy, jak Barolo. Wina Barbaresco również tradycyjnie muszą dojrzewać w dużych, starych słowiańskich dębowych beczkach przez co najmniej rok, a po dwóch latach mogą być dopuszczone do sprzedaży. Pomimo geograficznej bliskości Barolo, winiarze z Barbaresco pozostają konserwatywni. Najwyższy poziom jakości nie jest tu nawet rzadszy niż w Barolo. Ale te najlepsze są tak bujne i trwałe jak Barolo.

Barbera

Winogrono Barbera jest najbardziej rozpowszechnioną czerwoną odmianą w Piemoncie. Szczególnie w prowincji Asti i wokół miasta Alba jest to szczególnie powszechne.

Barbera d'Alba to rodzaj "drugiego" szczepu Barolo: wino o średniej intensywności, naturalnie ubogie w taniny, ale o wyraźnym owocowym smaku.

Winogrona Barbera osiągają swoją najlepszą jakość w Monferrato, jak nazywa się pagórkowaty krajobraz na północ i południe od Asti.

Na piaszczystych, wapiennych glebach powstają soczyste, częściowo ustrukturyzowane wina o zawartości alkoholu między 13 a 14 % obj. Tradycyjnie wytwarza się je w dużych drewnianych beczkach, choć od lat z dużym powodzeniem dojrzewają również w beczkach typu barriques.

Inne regiony uprawy winorośli w Piemoncie

Gattinara: mocne wino z winogron Nebbiolo z miejscowości o tej samej nazwie w pobliżu Vercelli, ale bez finezji większości win Barolo.

Gemme: potężne, ale nieco rustykalne wino Nebbiolo z wioski Gemme w pobliżu Gattinara.

Roero: rozwijający się obszar uprawy winorośli na północ od rzeki Tanaro w pobliżu miasta Alba, znany z delikatnych Arneis i białych Roero, win z winogron Nebbiolo.

Gavi: pagórkowaty obszar na południe od Alessandrii. Tutaj odmiana Cortese jest używana do produkcji lekkich białych win z niewielką ilością kwasu.

Moscato d'Asti: ten pagórkowaty region obejmuje prawie całą południową część Monferrato. Produkuje się tu słodkie, musujące wina Asti i Moscato d'Asti.