Ze względu na obfitość znanych i nienazwanych win czerwonych DOC, które są częściowo dobre, a częściowo średnie w jakości, bardzo trudno jest wyróżnić jakieś obszary. Ponieważ klimat zarówno na północy, jak i na południu Apulii jest równie ciepły, a gleba nadaje się do produkcji wina niemal wszędzie, jakość wina zależy w dużej mierze od poszczególnych producentów. Główną odmianę Negro Amaro można znaleźć w prawie wszystkich winach, podczas gdy Malvasia Negra i Montepulciano występują w wielu winach czerwonych. Szczególnie interesujące wina pochodzą z odmiany Uva di Troia, której obszar uprawy jest znacznie ograniczony (np. odmiana ta występuje w winach Castel del Monte i Cerignola), a także z lokalnej odmiany Primitivo, z której czasami powstają doskonałe czerwone wina wytrawne.
Kalabria
Kalabria to zapomniany region winiarski na samym południu Włoch, gdzie rzadko produkuje się dobre, wysokogatunkowe wina. W portowym mieście Quiro produkuje się dobre wina czerwone - mocne, bogate w taniny, przypominające Barolo, ale pozbawione finezji i witalności.
Kampania
Klasyczny region winiarski Włoch, który dziś produkuje wiele dobrych win białych i różowych w stylu śródziemnomorskim. Najważniejszym czerwonym winem Kampanii jest Taurasi: ciężkie, z mocnymi taninami i wyrazistym, owocowym smakiem. Produkuje się go w pobliżu miasta Avellino. Biały Fiano jest również charakterystyczny i wyróżniający się.
Basilicata
U podnóża Monte Vulture, wygasłego wulkanu, na małych tarasach rozrzuconych na zboczach, uprawia się winogrono Alianico. Używa się go do produkcji Aglianico del Vulture, jednego z najpiękniejszych win południowych Włoch.
Sycylia
Ten region uprawy winorośli jest w przeważającej mierze producentem win przeznaczonych do masowej konsumpcji. Tylko nieliczni sycylijscy producenci wykorzystują potencjał jakościowy wyspy. Pierwszymi z nich są państwowe winnice Duca di Salaparuta w Casteldacchia, posiadłości hrabiego Tasca d'Almerita w Scalfani Bagni oraz producent marsali Vecchio Samperi. Za nimi jednak inni winiarze sięgają po świeże wina białe i różowe w nowoczesnym stylu.
Ruiny pałacu otoczone starymi sycylijskimi winnicami
Sardynia
Na wyspie Sardynii produkuje się nie tylko lekkie i świeże "wina letnie" (Vermentino, Nuragus, Malvasia di Sardegna, Sauvignon), ale także bogate w substancje ekstraktywne wina czerwone. Obok tradycyjnych odmian Cannono, Carignano, Malvasia Nera i Sangiovese, z dużym powodzeniem uprawia się również Cabernet Sauvignon.