Chile jest krajem produkującym wysokiej jakości wino, a zawdzięcza to swoim odmianom Cabernet Sauvignon, Merlot, Sauvignon Blanc i Chardonnay. Prawie śródziemnomorski klimat nadaje chilijskim winom wyraźnie owocowe i korzenne nuty. Choroby winorośli występują tu niezwykle rzadko.
Chile ma najdłuższą tradycję winiarską na półkuli zachodniej. Hiszpanie sadzili winogrona ze swojej dalekiej ojczyzny już od XVI wieku. Zaczęło się w 1982 roku, gdy chilijski przemysł winiarski przeżywał głęboki kryzys. Krajowa konsumpcja spadła z 50 do 11 litrów na osobę, a dwa rekordowe zbiory nigdy nie opuściły piwnic. Rynek wina załamał się. W tej sytuacji największe posiadłości w kraju przestawiły się na uprawę międzynarodowych odmian winorośli: Cabernet Sauvignon, Merlot, białych Sauvignon Blanc i Chardonnay. Motto winiarzy brzmiało: "Wino na eksport". I ich wysiłki nie poszły na marne. W ciągu pięciu lat Chilijczykom udało się wyprodukować konkurencyjne wina eksportowe i ożywić przemysł winiarski w kraju.
Wina chilijskie
Obecnie w Chile odmiany międzynarodowe znacznie przewyższają liczbę odmian tradycyjnych. Oczywiście wina produkowane na eksport są zupełnie inne niż te produkowane na rynek krajowy. Cabernet Sauvignon, ze swoją pikantną, ziołową nutą i posmakiem eukaliptusa, jest na ogół bardzo dobrej jakości. Jednak Merlot jest zauważany ze względu na szczególnie wysoki procent wzrostu, produkując mięsiste, intensywnie aromatyzowane wina. Wśród białych odmian wyróżniają się Sauvignon Blanc i Chardonnay, o tropikalnej intensywności smaku. Niewiele winiarni uprawia swoje własne winogrona. Większość z nich kupuje je co roku od tysięcy małych producentów. Co ciekawe, międzynarodowe odmiany były uprawiane w Chile na długo przed 1983 rokiem: Cabernet Sauvignon po raz pierwszy pojawił się w kraju w 1851 roku.
Nawadnianie
Chile ma klimat bardzo podobny do śródziemnomorskiego. Różnice temperatur są jednak bardzo duże. Regiony uprawy winorośli w Chile rozciągają się od jałowej doliny Aconcagua, sto kilometrów od Santiago, do miasta Chillán, czterysta kilometrów od stolicy. Panuje tu chłodny klimat pacyficzny z dość dużą ilością opadów. Większość winogron jest nawadniana sztucznie. Filoksera winogron nie jest znana w Chile. Opady deszczu wynoszą 300 mm rocznie, a produkcja wina bez sztucznego nawadniania jest prawie niemożliwa.
Regiony uprawy winorośli w Chile
Najbardziej prestiżowym regionem winiarskim w Chile jest Maipo, sto kilometrów na południe od Santiago. Powstają tu najlepsze Cabernety i całkiem niezłe Semillon. Niewiele gorsze są czerwone wina z sąsiedniej doliny Rapel na południu, gdzie klimat jest chłodniejszy. W regionie Rapel (okolice miast Rancagua, San Fernando i Santa Cruz) powstają wina pikantne, o intensywnym smaku. Niektóre z najlepszych win produkowane są na południe od miasta Curico. Dalej na południe (nad rzeką Maule) uprawia się tradycyjną odmianę Pais, której wydajność dochodzi do 250 centymetrów metrycznych z hektara. Najlepsze wina Chardonnay i Sauvignon produkowane są w bardziej wysuniętym na północ regionie Casablanca, w pobliżu miasta Valparaiso.