Peloponez

Peloponez - największy region uprawy winorośli w Grecji, zajmujący południową część Półwyspu Bałkańskiego. Rzeźba terenu jest zdominowana przez góry składające się głównie z mezozoicznych i paleogeńskich wapieni, marmurów, piaskowców i margli. Gleby to gleby brunatne, brunatno-brunatne i brunatne górsko-leśne. Uprawa winogron znana jest od ponad 3 tysięcy lat. Znajduje się tu około 35% wszystkich plantacji winogron w kraju. Główne odmiany winorośli to: stołowa - Fraula, Fociano, Italia; winna - Mavrodaphne, Fileri, Savvatiano, Roditis, Muscat, Agiorgitiko; do suszenia - Korinka czarna, Sultanina. Produkowane są głównie wina białe. Najbardziej znanymi winami są muskaty z Peloponezu i słodkie czerwone wino Mavrodaphne o mocy 14-16% obj.

Peloponez jest oddzielony od Grecji kontynentalnej przez Zatokę Koryncką i Kanał Koryncki. Jest to region głównie rolniczy, słynący z sułtanek i tak zwanych "winogron korynckich", znanych nam jako porzeczki.

Krajobraz jest dość pagórkowaty, z górującą nad nim górą Tegett (2407m). Większość winnic znajduje się w północnej części półwyspu, w tym te z kontrolowanych apelacji Patras, Mantinea i Nemea. Oprócz tych trzech marek, na Peloponezie produkuje się dużą liczbę win stołowych i wiejskich ("enos topikos") o jakości od zadowalającej do dobrej. Rosnąca oferta zwykłych win z francuskich odmian takich jak Chardonnay, Sauvignon Blanc, Unyi Blanc, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Grenache, Carignan i innych może czasem zaskakiwać, ale w żadnym wypadku nie zachwycać. Jednak w połączeniu z greckimi odmianami, takimi jak Mavrodaphne czy Agiorgitiko, te popularne odmiany mogą dać oszałamiające rezultaty.

PATRAS.

Region winiarski Patras położony jest w regionie Achaea w północno-zachodniej części Peloponezu. Lokalne winnice są głównie na glebach wapiennych, i wahają się od 200 do 450 m wysokości na stokach górskich wokół miasta Patras. Główną odmianą winorośli w tym regionie jest Roditis, z której produkuje się doskonałe białe wina, które są wytrawne, świeże i bardzo eleganckie. Temperatura podawania wynosi 8-10°C.

Patras Muscat Patras Mavrodaphne

PATRAS MAVRODAPHNE. Znane Patras Mavrodaphne to czerwone wino likierowe z obrzeży miasta Patras. Wytwarzane jest z winogron Mavrodaphne i jest pełne, zmysłowe, pikantne i bardzo aromatyczne, a przed sprzedażą dojrzewa przez kilka lat w drewnianych beczkach. Jest to dobry i bardzo przystępny cenowo zamiennik czerwonego porto, ale ma swój własny charakter, przypominający porto lub oloroso sherry. Temperatura podawania wynosi 6-14°C, w zależności od smaku.

PATRAS MUSCAT/PATRAS RION MUSCAT. Dwa słodkie, ale wyjątkowo świeże wina Muscat, o złotej barwie i luksusowym miodowym smaku. Temperatura podawania wynosi 6-10°C.

NEMEA - ΝΕΜΕΑ.

Nemea, czyli "krew Herkulesa", wytwarzana jest z winogron Agiorgitiko, zbieranych na wysokości 250 - 800 m n.p.m., w pobliżu góry Kilini. Po Naoussa, Nemea jest najbardziej popularnym winem w Grecji. Dojrzewa w beczkach z francuskiego dębu przez co najmniej rok. Jego kolor jest intensywny, od karmazynowego do purpurowego, bukiet jest bardzo jasny, z aromatami śliwki, brzoskwini, a także cynamonu i innych przypraw. Jego smak jest złożony: mocny, pełny i zrównoważony, a jednocześnie okrągły i gorący. Temperatura podawania 16-17°C.

MANTINEA -ΜΑΝΤΙΝΙΑ.

Mantinea jest najbardziej wysuniętą na południe kontrolowaną apelacją na Peloponezie. Wytwarza świeże, lekkie i eleganckie białe wina wytrawne z lokalnego szczepu Moschofilero. Winnice zajmują wygodny płaskowyż na wysokości 650 m n.p.m., w sąsiedztwie ruin starożytnego miasta Mantinea. Temperatura podawania wynosi 10-12°C.