Pinot Noir

Najnowsze gazetki promocyjne Biedronka zobacz i oszędzaj !

Pinot Noir jest jedną z najstarszych odmian winorośli na świecie. Można z niego robić zarówno bardzo szlachetne wina, jak i zwykłe, płaskie wina. Barwa purpurowoczerwona o średniej intensywności, a w aromacie wyraźnie wyczuwalna jest słodka, owocowa nuta. Małe kiście winogron z dużą ilością cienkiej skórki. W związku z tym jest uboga w garbniki. Wielu winiarzy tłoczy więc Pinot Noir razem z winogronami, aby zwiększyć zawartość tanin.

Pinot Noir wywodzi się z pewnością z Burgundii, gdzie jego uprawa jest udokumentowana od XIV wieku, ale przypuszcza się, że odmiana ta jest obecna od co najmniej tysiąca lat. Obecnie Pinot Noir jest praktycznie jedyną odmianą w Côte d'Or, gdzie całkowicie wyparł Gamet. Chambertin, Musigny, Pommard i Volnay to tylko niektóre z najsłynniejszych win tego regionu.

Najsłynniejszą winiarnią jest domena Romanée-Conti. Pinot Noir jest również szeroko uprawiany poza Burgundią. Uprawia się ją w Alzacji i Szampanii. Tutaj jest tłoczony "biały" i używany jako podstawa do win szampańskich. W Niemczech Pinot Noir, określany jako Późna Burgundia (Spätburgunder) lub Błękitna Burgundia (Blauerburgunder), występuje w południowym Palatynacie, Badenii, Assmannshausen nad Renem oraz w środkowym Renie w okolicach Klingenbergu. Występuje rzadko w Austrii (Burgenland), Górnej Adydze i Toskanii. Winogrona rzadko robią dobre wina w ciepłym klimacie, jednak w Ameryce Pinot Noir nie jest sadzony w Kalifornii, ale w chłodniejszym Oregonie. W RPA i Australii Pinot Noir jest odosobnionym nasadzeniem. Pinot Noir jest jednym z niewielu czerwonych winogron, które prawie zawsze są tłoczone oddzielnie.