Sauvignon

Sauvignon jest wysokogatunkową i szeroko uprawianą odmianą, której areał upraw w ostatnich latach systematycznie wzrasta. Cykl wegetacyjny rozpoczyna się późno, a plony można zbierać stosunkowo wcześnie. Prawdopodobnie odmiana ta wywodzi się z Bordeaux, gdzie do dziś zajmuje największy obszar wśród wszystkich białych odmian. W białych winach z Graves, Pessac-Leognan, Antre-de-Mer, Bordeaux Blanc oraz słodkich i szlachetnych Sauternes, Sauvignon stanowi harmonijną jedność z Semillon (a czasem Muscatel).

Jednak najważniejszy obszar jego uprawy znajduje się w środkowej Loarze, w pobliżu ośrodków winiarskich Sancerre i Pouilly Fumé. Jego silny aromat, przypominający agrest, pokrzywy lub zielony groszek, najlepiej ujawnia się na glebach krzemionkowych (rodzaj krzemionki).

Inne ważne miejsca uprawy to Styria, Burgenland (w Austrii nazywany również błędnie Muscat-Silvaner), Słowenia i Friuli.

Poza Europą rocznik Sauvignon trafia od czasu do czasu do Kalifornii (gdzie dojrzewa w drewnianych beczkach i nazywany jest Fumé Blanc), Chile, Australii i oczywiście RPA.

Wina Sauvignon z Nowej Zelandii charakteryzują się agresywną, gorzko-trawiastą nutą. Wina Sauvignon są przeważnie ciężkie. Zawartość alkoholu w tych winach często przekracza 13 %, zwłaszcza w winach pozaeuropejskich.

W przeciwieństwie do wyższej jakości win Chardonnay, Sauvignon jest najlepsze, gdy jest jeszcze młode. Sauvignon nie jest winem wyraźnie dojrzałym.

Najnowsze gazetki promocyjne Biedronka zobacz i oszędzaj !