Prasy do białego wina

Prasa skrzynkowa

Pionowa prasa do skrzynek jest zaprojektowana na wzór prasy używanej w minionych wiekach. Wadą tych urządzeń jest to, że mają one małą pojemność. Dlatego nie są one odpowiednie dla dużych winiarni. W ostatnich latach jednak prasy te stają się coraz bardziej popularne wśród producentów win gatunkowych. W Szampanii, duże prasy skrzynkowe Marmonnier o pojemności ponad 4000 kg są nadal używane przez największe domy szampańskie do produkcji ich najlepszych win. Pierwsze 250 litrów cuvée to najlepsza część moszczu. Rozlewa się go do 10 beczek o pojemności 205 litrów. Z drugiego tłoczenia uzyskuje się 615 litrów (3 beczki).

Śruba (cierna) dociskowa

Pozioma prasa śrubowa składa się z dwóch płyt śrubowych poruszających się wewnątrz cylindra, które dociskają do siebie winogrona. Moszcz przepływa przez siatkową ścianę zbiornika. Cylinder jest zamknięty, dzięki czemu proces prasowania może odbywać się pod ciśnieniem powietrza. Ponieważ przestrzeń prasowania obu płyt jest bardzo mała w porównaniu z objętością zacieru wewnątrz cylindra, konieczne jest zastosowanie wyższego ciśnienia do prasowania i dociskania zacieru. Prasa śrubowa jest bardzo rzadko używany do produkcji białego wina.

Zbiornik prasujący

Nowoczesne cysterny do tłoczenia tworzą worek powietrzny, gdy są napełnione, winogrona są ściskane przez perforowaną ścianę cylindra, aż do zmiażdżenia jagód. Moszcz wypływa przez otwory. Zbiornik prasujący pracuje przy znacznie mniejszym ciśnieniu niż prasa ślimakowa. Ponadto tylko niewielkie ilości skórek dostają się do moszczu przez sitowate ściany zbiornika, co jest niepożądane przy produkcji win białych. Z tego powodu, zbiornik prasy jest szczególnie odpowiedni do produkcji białych win i jest używany w prawie wszystkich winiarniach.