Cabernet Sauvignon

W wielu częściach świata uprawiane są wszystkie czerwone odmiany winogron, które dzięki niskiej wydajności i wysokiej zawartości tanin dają wysokiej klasy, ciemno zabarwione i trwałe wina. W zapachu przypominają czarną porzeczkę, drzewo cedrowe i czarny pieprz.

Ale wina Cabernet Sauvignon, oprócz wspólnych cech wszystkich win czerwonych, wygrywają swoją subtelnością i pełnią smaku. Jeśli winogrona zdołają całkowicie dojrzeć, wino jest wielowymiarowe i bogate w taniny.

Późno dojrzewające odmiany winorośli powinny być uprawiane w ciepłych regionach, aby wino nie nabrało trawiastego tonu lub smaku zielonego pieprzu. Winogrona są średniej wielkości, mają ciemnoniebieski kolor i grubą skórkę. Pochodzenie tej odmiany przez długi czas było niejasne. Naukowcy z Uniwersytetu w Bordeaux ustalili jednak, że Cabernet Sauvignon jest wynikiem spontanicznego krzyżowania Cabernet Franc i Sauvignon Blanc. Odmiana winogron była powszechnie sadzona w Bordeaux już pod koniec XVIII w. Nazwana Bidure, jest uważana przez ampelologów za identyczną z odmianą zwaną Biturica, o której wspominał Pliniusz w swojej Historii naturalnej z I w. n.e. Początki winogron sięgają plemienia zamieszkującego w tym czasie północne Pireneje.

Dziś Bordeaux uważane jest za miejsce narodzin Cabernet Sauvignon, a dokładniej Médoc, z jego kamienistą, przepuszczającą wodę glebą. Jednak coraz więcej winnic uprawia się na południu i południowym zachodzie. We Włoszech i Hiszpanii również staje się popularny. Największe obszary jej uprawy na innych kontynentach znajdują się w Kalifornii, Chile, RPA, Australii i Nowej Zelandii. Cabernet Sauvignon jest prawie zawsze mieszany z innymi odmianami.

Najnowsze gazetki promocyjne Biedronka zobacz i oszędzaj !