Pikantne nowozelandzkie wina Sauvignon i Chardonnay zaskoczyły świat. Sam kraj jest nieufny wobec wina, choć jego produkcja wzrosła ponad dwudziestokrotnie od 1960 roku.
Przez długi czas tylko hotele mogły sprzedawać wino w Nowej Zelandii. Osobom indywidualnym nie wolno było kupić więcej niż 12 butelek. Dopiero w 1960 roku wino zostało dopuszczone do sprzedaży w restauracjach, a od 1990 roku w supermarketach. Prawo zakazujące rozcieńczania wina wodą pojawiło się dopiero w 1980 roku. Powodem tej szczególnej relacji jest niezwykła historia nowozelandzkiego przemysłu winiarskiego. Powodem tego szczególnego związku jest niezwykła historia uprawy winorośli w Nowej Zelandii, gdzie pierwsze winogrona posadzono w 1819 r. Gwałtowne rozprzestrzenianie się winnic nastąpiło dopiero w 1970 r., po epidemii filoksery, ustawie o prohibicji i depresji gospodarczej.
Smak wina
Pierwsze europejskie winorośle Vitis vinifera zasadzono w Nowej Zelandii w 1970 r., a pierwsze wina, które zwróciły na siebie uwagę to te z rocznika 1984. Do tego czasu najpopularniejsza nowozelandzka odmiana Albany Surprise zaczęła być wypierana przez Muller-Thurgau. Nowozelandzcy winiarze uznali, że ta odmiana, uprawiana w najchłodniejszych rejonach Niemiec, powinna z powodzeniem rosnąć także w chłodniejszym klimacie Nowej Zelandii. Od tego czasu lekkie, słodkie wina wypływają z piwnic tego kraju. Trzy największe nowozelandzkie grupy produkujące napoje bezalkoholowe wytwarzają około 90 procent nowozelandzkiego wina. Pozostałe 10 procent produkowane jest przez 150 winiarni. Odmiana Muller-Thurgau wiodła prym do 1992 r., kiedy to została zastąpiona przez odmianę Chardonnay.
Odkrycie Wyspy Południowej
Najchłodniejszy klimat w Nowej Zelandii panuje na Wyspie Południowej. Jednak winogrona zaczęto uprawiać na ciepłej Wyspie Północnej. Wraz z rozpowszechnieniem się odmiany Müller-Thurgau, łagodne, żyzne Gisborne Wash okazało się być największym obszarem uprawy winorośli w kraju. Kiedy bardziej kapryśne Chardonnay, a zwłaszcza Cabernet Sauvignon rozpoczęły swój triumfalny pochód, winiarstwo przeniosło się do sąsiedniej Hockies Bay, a w latach 90. na Wyspę Południową. Obecnie Marlborough, ze swoją rzadką, kamienistą glebą i znaczną różnicą temperatur między dniem a nocą, jest największym i najbardziej znaczącym regionem uprawy winorośli w Nowej Zelandii. Jednak najlepsze czerwone wina Cabernet Sauvignon są nadal produkowane na Wyspie Północnej, a mianowicie w Hokies Bay i Auckland.
Auckland
W umiarkowanym wilgotno-ciepłym klimacie obszaru stołecznego Nowej Zelandii tradycyjnie uprawia się czerwone odmiany winogron. Cabernet Sauvignon jest najlepszy, a szczególnym powodzeniem cieszy się w Matacme i Waieke Island. Montana jest największą winiarnią na wyspie, ale wielu zamożnych mieszkańców miast również produkuje swoje własne wino.
Dolina Gisborne
Gisborne Valley jest nadal obszarem produkującym wina masowe i największym regionem uprawy Chardonnay. Setki małych producentów i kilka dużych posiadłości koncentruje swoje wysiłki na uprawie tej odmiany. W regionie tym powstają wina o typowych aromatach owoców egzotycznych i łagodnej kwasowości.
Zatoka Hokies
Winiarnia Zatoka Hokies
Ze względu na szybki spadek popularności odmiany Muller-Thurgau, region uprawy winorośli w pobliżu Napeer nie jest już największy w Nowej Zelandii, ale pozostaje jednym z najlepszych. Hokies Bay ma większy obszar upraw Chardonnay, ale szczególnie dobrze radzą sobie odmiany Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc i Merlot, z których powstają skoncentrowane, bardzo pikantne, pachnące dębem wina czerwone.
Vairapa Martinsborough
Mały, zadbany region winiarski poza miastem Wellington, produkujący doskonałe Cabernet Sauvignon i Pinot Noir.
Marlborough
Marlborough Vineyards: Nowozelandczycy są pionierami w produkcji wina i mistrzami w pielęgnacji liści
Jest to największy i najbardziej znaczący region Nowej Zelandii o chłodnym pacyficznym klimacie i kamienistej glebie w pobliżu miasta Blenheim, znany z wytrawnych win Sauvignon, które wyróżniają się pełnym smakiem i zaskakująco mocnymi aromatami. Wiele dużych winiarni kupuje tu swoje winogrona.
Nelson, Canterbury
Małe, bardzo młode regiony winiarskie na Wyspie Południowej, produkujące zdecydowane w smaku Chardonnay (Nelson) i ciekawe Pinot Noir (Canterbury).