Moselle-Saar-Ruwer

Pisport: na stromych brzegach Mozeli rodzą się najlepsze wina

Znany region uprawy winorośli w Niemczech, leżący, jak sama nazwa wskazuje, w dolinach rzek Mosel, Saar i Rovere, pomiędzy Saarbrücken i Koblenz. Winnice położone są na stromych zboczach wzdłuż leniwie wijącej się rzeki Mozeli. Stoki, składające się głównie z bogatych w minerały łupków, są idealną glebą do produkcji doskonałych win. Niestety, nie wszystkie wina mozelskie są warte uwagi.

Prawdziwe wina mozelskie mają bogaty bukiet i elegancki charakter, są to wina najwyższej klasy. Mogą się one bardzo różnić, być dojrzałe, owocowe i elastyczne lub wymagające, bogate i bardzo aromatyczne. Pod względem jakości, Mosel Rieslings są niewątpliwie lepsze, zwłaszcza te produkowane przez renomowanych obszarów uprawy winorośli Bernkastel, Pisport, Weden, Braunenberg, Graach, Zeltingen i Erden. W regionie uprawia się również Müller-Thurgau i staromodny Elbling.

Mosel, ze swoimi stromo opadającymi do wody winnicami, należy do najbardziej wyrazistych krajobrazów winiarskich na świecie. Tutaj, pomiędzy Koblencją a Trewirem, leży kolebka Rieslinga. Na glebach łupkowych i szarych glebach woskowych, które absorbują ciepło słoneczne, powstają bardzo lekkie, delikatnie pikantne, "stalowo" wysokiej klasy wina z "dudniącą" kwasowością. W zależności od gleby mają aromat brzoskwini, moreli lub czarnego bzu, z łupkowym tonem w tle. Granice tego obszaru zostały jednak, z łaski ustawodawców, bardzo rozszerzone. Od stromych zboczy nad Mozelą obszar ten rozciąga się aż po góry Hunsbrück i Eifel, gdzie nawet Müller-Thurgau nie dojrzewa zbyt często. Winnice na płaskich i pagórkowatych częściach zakrętów Mozeli również produkują wino, ale jakość win ze stromych zboczy nie jest osiągana. Tak więc, oprócz win światowej klasy, region Mosel produkuje również ogromną liczbę zwykłych win średniej jakości. Riesling jest najważniejszą odmianą w tym regionie, choć stanowi niewiele ponad połowę całkowitej powierzchni winnic (55%). Za nim plasują się Müller-Thurgau, Elbling i Kerner. Najlepsze winnice Riesling są w środkowym biegu Mozeli. Ruwer, mały dopływ Mozeli w pobliżu Trewiru, również tworzy wina o zaakcentowanej kwasowości i aromatach roślinnych. Wina z Saary mają bardziej "stalową" kwasowość. Powstaje tu najlepszy eiswein w Niemczech, a także duże, słodkie Beernauslese.

Wysokiej jakości nowoczesne wino niemieckie - Bernkasteler Doktor, Mosel-Saar Rovere