Medoc

Jest to najbardziej znany z wszystkich regionów winiarskich Bordeaux. Jego wina są wzorcowymi przykładami prawdziwego wina Bordeaux. Jest to wąski pas ziemi rozciągający się wzdłuż lewego brzegu ujścia rzeki Gironde na długości ponad 130 km. Kamieniste, żwirowe, gliniaste, piaszczyste i wapienne wzgórza o pochyłych zboczach stanowią doskonałą bazę dla szlachetnych odmian winorośli, Cabernet Sauvignon i Merlot. Co więcej, Cabernet stanowi 60% plonów winnic i osiąga 80% najlepszych winogron. Obszar Médoc jest podzielony na dwie części: Bas-Medoc na północy, przy ujściu rzeki Gironde, i Haut-Medoc na południu. Wina z wielu części obszaru mogą być nazywane Médoc, ale Haut-Medoc, który jest bardziej znany z win gatunkowych, produkuje wina o nazwie odmianowej Haut-Medoc. Osobliwością win z regionu Medoc jest to, że wymagają one długiego przechowywania, podczas którego poprawiają swoją jakość. Przez kilka lat leżakują w dębowych beczkach, gdzie w kontakcie z taniną drewna mogą dojrzeć i rozwinąć aromatyczny smak wanilii. W 1855 roku Izba Handlowa w Bordeaux ustanowiła klasyfikację dla winnic Médoc w oparciu o jakość ziemi, jej cenę i prestiż. Klasyfikacja ta obowiązuje do dziś (z wyjątkiem Château Mouton-Rothschild, które zostało podniesione do wyższej rangi dekretem prezydenckim w 1973 roku).

Tak więc, sklasyfikowane winnice produkujące czerwone wina Médoc są podzielone na pięć kategorii. Kategoria premier cru obejmuje pięć winnic: Château Lafite-Rothschild, Château Latour, Château Margaux, Château Mouton-Rothschild, Château au Brion (Grave). Druga kategoria składa się z 14 winorośli, trzecia kategoria cru składa się z 15 winorośli, czwarta kategoria składa się z 10 winorośli, a piąta, senkemme (piąta), składa się z 18 winorośli. Stopniowane wina z Medoche są dozwolone mieć oznaczenie cru classe na swoich etykietach. Wszystkie z nich są uważane za wina najwyższej jakości. Oprócz tych pięciu kategorii, winnice cru bourgeois są również wyróżnione w obszarze Médoc. W 15 wieku, Bordeaux mieszczaństwo miało przywilej posiadania majątków ziemskich. W ciągu wieków mieszczaństwo kupowało najlepsze winnice w Médoc, które nieoficjalnie nazywano cru bourgeois. Dziś istnieje 127 takich winnic. Są one z kolei podzielone na trzy kategorie: a) wina burżuazyjne (68 châteaux); b) najlepsze wina burżuazyjne (41 châteaux); c) wyjątkowe wina burżuazyjne (18 châteaux). Zdarza się, że winiarze posiadający takie winnice umieszczają na swoich etykietach oznaczenie "cru bourgeois", co jednak nie jest obowiązkowe.

Klasyfikacja z 1855 r. jest do dziś ściśle przestrzegana. Nie odpowiada to jednak dokładnie obecnemu stanowi rzeczy. Niektóre châteaux nie robią już tak dobrego wina jak kiedyś. Inni, przeciwnie, wyróżniali się w jej produkcji i przewyższali swoich bardziej znanych sąsiadów. Jeden lub dwa châteaux wycofały się całkowicie z areny i nie produkują wina. Niektóre wina burżuazyjne Kru osiągnęły standardy klasy Kru i mogą już być promowane do najwyższej klasy. Dziś 11 tys. hektarów winnic Medoc produkuje dwie apelacje okręgowe i sześć apelacji gminnych. Najbardziej znane apelacje gminne należą do regionu Haut-Médoc: Saint-Estèphe, Saint-Julien, Poillac, Listrac, Mulis i Margaux. Margaux jest symbolem regionu Medoc. Ta marka wina jest używany przez gminy Labard, Arzac, Cantenac, Margaux i Soussanne, położony 25 km od Bordeaux. Całkowita powierzchnia winnic produkujących dwadzieścia jeden sklasyfikowanych win, na czele z renomowanym Château Margaux, wynosi 1060 ha z produkcją 7 milionów butelek rocznie.

Produkuje się tu nie mniej niż pięć win drugiej klasy, dziesięć win trzeciej klasy (wśród których są wina światowej sławy, takie jak Chateau Brane-Cantenac, Chateau Palmer), szereg win czwartej i piątej klasy, a także około 20 kreacji win typu bourgeois i petit cabernet, które są prawdziwymi winami Medoche, choć nie są klasyfikowane jako takie. Winnica Saint-Julien o powierzchni 744 hektarów jest własnością trzech gmin. Produkuje się tu jedenaście sklasyfikowanych win, w tym pięć w drugiej kategorii, wśród nich: LeovUles, Chateau Gruaud-Larose, Ducru- Beaucaillou, dwa wina trzeciej kategorii i cztery czwarte. Każdego roku produkuje się 40 000 hektolitrów we wszystkich kategoriach. Poiac jest uważany za stolicę miasta Medoc. Winnica ta produkuje 21 odmian win klasyfikowanych, z których najwyższa jakość jest zapewniona: Chateau Latour, Chateau Mouton-Rothshild i dwa wina II kategorii. Z 950 ha winnic w miejscowości powstaje 6 milionów butelek wyjątkowego wina, bogatego, harmonijnego, delikatnego i aromatycznego, o luksusowym bukiecie, które dojrzewa po 15 latach lub dłużej. Moulis to gmina położona na północny zachód od Margaux. Jego 350 hektarów winnic obejmuje wąski pas o długości 12 km i szerokości 400 m. Gmina Listrak posiada 555 ha winnic. Produkuje 26 tys. hektolitrów wysokogatunkowego, dobrze dosładzanego wina. Najbardziej rozległą spośród wszystkich winnic w Medoc jest St. Estef. Jego powierzchnia wynosi 1100 hektarów. Co roku produkuje 9 mln butelek szlachetnego wina z pięciu sklasyfikowanych apelacji, w tym dwa wina klasy II: Chateau Cos-d 'Estournel i Montrose, oraz dużą liczbę Crans bourgeois. Wina z winnicy Saint-Esteph są najmocniejsze, najtrwalsze i jednocześnie najmniej wyrafinowane ze wszystkich win z Médoc. Kiedy są młode, wina te mają lekkość, intensywną barwę i owocowy aromat.