8 listopada 2024 10:13

Krótka historia włoskiego winiarstwa

Włochy są największym producentem wina na świecie. Rocznie produkuje średnio 60 milionów hektolitrów. W tym samym czasie spożycie wina stale spada. Oznacza to, że Włosi są wytrawnymi producentami wina i kiepskimi konsumentami.

Najwięcej wina produkuje się w Apulii, na Sycylii, w Lacjum i Wenecji - regionach winiarskich produkcji masowej. Produkują oni głównie proste wina stołowe, które są kupowane przez dużych europejskich producentów jako wina mieszane lub usuwane z obiegu winiarskiego jako nadwyżka i destylowane na przemysłowe alkohole przez europejskie winiarnie. Włochy przeciwdziałały nadprodukcji wina stołowego poprzez rozszerzenie liczby regionów produkujących wina gatunkowe.

Rozporządzenie w sprawie kontroli etykiet DOC (DOCG) ustanowiło limit ilościowy na wydajność winogron. Na przykład ilość win typu DOC wzrosła od lat 80. o 19%. Oznacza to, że ilość wina sprzedawanego w cysternach stale maleje, podczas gdy ilość wina butelkowanego, a więc jakościowego, stale rośnie. Aby przyciągnąć nabywców, niektóre z najlepszych win w kraju są wprowadzane na rynek pod fikcyjnymi nazwami i jako wina stołowe. Ich producenci nie chcą lub nie mogą przestrzegać dość uciążliwego i nie zawsze zorientowanego na jakość prawodawstwa, a więc obchodzą surowe przepisy, obniżając klasyfikację swoich win i wypuszczając je na rynek jako VinidaTavola. To daje im swobodę eksperymentowania i odkrywania nowych opcji.

Włoskie winiarstwo zaczęło się w Grecji

Historia winiarstwa we Włoszech rozpoczęła się od Greków, którzy już w X wieku p.n.e. opanowali przestrzeń śródziemnomorską i podczas swoich kampanii kolonizacyjnych sadzili winogrona na podbitych ziemiach. Pierwsze greckie placówki handlowe znajdowały się na Sycylii i w Kalabrii. Stamtąd winorośl powoli przesuwała się na północ. Nie później niż w 7 wieku, Etruskowie byli już produkcji i handlu winem w tym, co jest teraz Toskania. W III wieku, kiedy to kartagiński napastnik Hannibal zaatakował Rzym, winogrona uprawiano już w całych południowych Włoszech. Najsłynniejszym winem starożytności był Falernian.

Upadek Rzymu i obca dominacja

W czasach Cesarstwa Rzymskiego winorośl przedostała się do północnych Włoch, a stamtąd przez Alpy do Niemiec i Francji. Wraz z inwazją Gotów i Lombardów uprawa winorośli podupadła. Wino cieszył nowy rozkwit w okresie renesansu w 13 wieku naszej ery. Duże domy winiarskie, takie jak Frescoboldi i Antinori, zostały założone w tym czasie. Po upadku rządów Medyceuszy w 16 wieku, kiedy Włochy spadły do Hiszpanii i Habsburgów i doznał ogólnego kryzysu, przemysł winiarski ponownie podupadł. Polityczne wstrząsy XIX wieku ograniczyły rozwój winiarstwa do poziomu regionalnego, aż filoksera i wojny światowe zdziesiątkowały winnice. Odrodzenie włoskiego wina nie rozpoczęła się aż do początku lat sześćdziesiątych.