Kotd'Or

"Wina "Suede

Côte d'Or jest klejnotem wśród regionów winiarskich Burgundii. Rozciąga się od Santenay na południu, przez Beaune, prawie aż do Dijon na północy. Tam, gdzie powierzchniowe warstwy gleby zawierają wapno, są to najlepsze winnice we Francji.

Winnice w pobliżu wsi Puligny-Montrachet: legendarne białe wina z niesamowitą finezją

Nuy-saint-Georges

Nuy-saint-Georges jest centrum handlowym Côtes de Nuy. Jest domem dla wielu znaczących kupców win, takich jak Joseph Feuvelais i Moyard. Winnice znajdują się na zboczach i są obsadzone wyłącznie Pinot Noir. Nie ma grand cru winnic w Nuy-Saint-Georges i sąsiedniej Premo-Prissey, ale wiele win premier cru, z których niektóre prawie osiągnąć poziom grand cru, takie jak Clos de la Marechal i Clos de l'Arlot, ale przede wszystkim Le Saint-Georges i Le Vauquin. Wszystkie te wina są dość lekkie, ale o wyrazistym smaku ze słodką nutą dębu i aromatem z nutą dymu.

Vosne-Romanes

W tej małej, przytulnej miejscowości, której winnice tworzą serce Côtes de Nuits, wina jak nigdzie indziej mają cukrowy, subtelnie korzenny aromat i pełnię smaku. Winnice grand cru położone są w samym środku zbocza, w sercu Romanée-Conti. Znajdują się one w całości lub częściowo w obrębie domeny Romanée-Conti (z wyjątkiem La Grande Rue i La Romanée). Chociaż uprawiane poza gminą, wina z Eschezo należą do domeny Vosne-Romanée.

Voujo

Clos de Voujo zajmuje 50 hektarów i jest największym grand cru w Côte de Nuits. Jest on całkowicie otoczony murem i obejmuje obszar od zamku do autostrady 74. Jednak tylko wina z wyższych winnic osiągają poziom grand cru, wina z niższych winnic prezentują jedynie dobry poziom (cru bourgeois). Ponieważ ziemie te należą do wielu właścicieli, istnieje duże zróżnicowanie w przetwarzaniu winogron.

Chambol-Musigny

Gmina Chambol-Musigny produkuje raczej lekkie, ale bardzo aromatyczne wina. Żadne inne wino nie pokazuje swojego bukietu Pinot tak wyraźnie jak to: słodkie kwiatowe aromaty irysa i cierpkie smaki śliwek. Za najlepsze winnice uważa się Le Musigny, gdzie uprawia się zaskakująco delikatne wina (część tych winnic obsadzona jest Chardonnay), oraz Le Bon Map. W pobliżu wyróżniają się dwa premier crus - Les Amoureuses i Le Charme.

Moray-Saint-Denis

Winnice Grand Cru znajdują się nad autostradą, która przecina ten obszar. Clos de Tar i Clos de Lambreuil produkują raczej lekkie, eleganckie wina, podczas gdy Clos Saint Denis i Clos de la Roche mają raczej złożoność i siłę Chambertin.

Gevrey Chambertin

Największą społecznością produkującą wino w Côte de Nuits jest Gevrey-Chambertin. Jego winnice rozciągają się od lasu aż do drogi krajowej nr 74. Wina z tych niezbyt wysoko położonych winnic są dość proste i bez większego uroku. Wszystkie grands crus znajdują się wyżej na zboczu, ale różnią się pod względem kąta nachylenia zbocza, nasłonecznienia i cech klimatycznych. Produkowane tu wina uważane są za męskie, mięsiste, ogniste - jednym słowem najmocniejsze wina burgundzkie. Różnią się niuansami: Chambérétin i Clos de Bez to najciężsi przedstawiciele klasy grand cru, podczas gdy Masi Chambérétin jest najbardziej "zamszowe". Inne winnice dostarczają bardzo dobre, ale nieco monosylabiczne wina. Wśród premier crus, Clos de Saint-Jacques wyróżnia się i wykazuje poziom doskonałości w winach grand cru. Gminne wina z Gevrey-Chambertin może być również doskonała jakość. Zaleca się jednak ich degustację przed zakupem. Gevrey-Chambertin znane jest z ogromnych zbiorów winogron.

Fiksen

Jest to najbardziej na północ wysunięta społeczność produkująca wino w Côte de Nuits, z doskonałymi winnicami premier cru, które rywalizują z tymi z sąsiedniego Gevrey-Chambertin. Wioska Brochon nie ma własnego wierzchołka, a wina produkowane tutaj należą do Apellation controke z Gevrey-Chambertin.