25 stycznia 2025 19:02

Genewa

Genewa jest trzecim co do wielkości regionem uprawy winorośli w Szwajcarii, po Valais i Vaud. Krajobraz jest mniej pagórkowaty, ale poziom mechanizacji w winnicach jest wyższy. Nie ma to jednak wpływu na jakość win, ale na cenę. Region Genewy nigdy nie rozluźnił się w swoich wysiłkach na rzecz racjonalizacji produkcji i wyboru odmian winorośli, które najlepiej nadają się do produkcji tych win. Teren jest płaski, otoczony ze wszystkich stron górami, co zapobiega nadmiernym opadom, a bliskość Jeziora Genewskiego chroni winnice przed nocnymi przymrozkami. Warunki glebowe w tym regionie są tak samo zróżnicowane jak w pozostałej części Szwajcarii. Przeważają gliny (do jednej trzeciej całkowitej powierzchni), zwłaszcza w Jurze, gdzie jest ich jeszcze więcej. Gleby w Lully i Péné charakteryzują się większym udziałem wapienia, podczas gdy Dardagne charakteryzuje się skamieniałym piaskowcem; winnice nad jeziorami leżą głównie na żwirze. Wszechobecna Chasla ustępuje miejsca bardziej aromatycznym odmianom, takim jak Chardonnay, Gewürztraminer, Pinot Grey, Pinot White, Müller-Thurgau oraz - w mniejszym stopniu - Sauvignon, Silvaner i Aligote, w których Lully się specjalizuje. Wśród odmian czerwonych dominuje Gamée, a następnie Pinot black i Merlot. Od niedawna na pierwszy plan wysuwają się nowe odmiany: Tamaret, Gamet + Eichensteiner B 28, Cabernet Sauvignon i Cabernet Franc. Region dzieli się na trzy podregiony: wschodni Antre-Arv-e Lac (między Arv a jeziorem), zachodni Antre-Arv-e Rhône (między rzekami Arv i Rhône) oraz północny Mandman.

Największym z nich jest Mandman, który dostarcza około dwóch trzecich regionalnej produkcji, ale najciekawsze wina pochodzą z Antre-Arvê-Rhône, leżącego na wapieniu i żwirze. Taki skład gleby wpływa na właściwości organoleptyczne win, nadając im lekko krzemowy odcień. Większość z tych win produkowana jest w obszarach Bernex, Confignon, Lully i Cévenoz.

CHASSELAS DE GENEVE/PERLAN. Nazwa odmiany wina pochodzi z miejsca produkcji, np. Jussy, Chulex, Lully, Dardagne, Rüssen, Pessy, Satigny lub Chouilly. Dzięki surowszym przepisom ograniczającym ilość zbieranych winogron, jakość tych win w ostatnich latach wzrosła niepomiernie. Posiadają świeży, kwiatowy bukiet oraz żywy, świeży i wytrawny smak z lekkim nasyceniem dwutlenkiem węgla. Temperatura podawania wynosi 8-10°C.

INNE BIAŁE WINA. Doskonałe są tutejsze wina Chardonnay, Pinot white i Pinot grey, a także aromatyczne Muscat i Gewürztraminer. Sauvignon jest całkiem niezłe, ale nie więcej niż to. Wreszcie Aligote z Lully'ego posłuży jako nietrywialny aperitif.

GAMAY DE GENEVE. W tym przypadku na etykiecie obok nazwy odmiany może znajdować się również informacja o miejscu pochodzenia. Gamay z tego regionu wykazuje typowe cechy odmiany, dając świeże, pełne, przejrzyste i soczyste wino z owocowymi tonami. Jego temperatura podawania wynosi 10-12°C.

PINOT NOIR DE GENÈVE. GENEVE Delikatne czerwone wino o owocowych smakach i aromatach. Temperatura serwowania 14° C.

INNE WINA CZERWONE. Pierwsze doświadczenia z wprowadzeniem odmian Cabernet Sauvignon i Cabernet Franc były bardzo przekonujące. Merlot, który nadal jest dość rzadki, wykazuje dobre właściwości uprawne na dużych wysokościach. Temperatura podawania wynosi 14°C.

OEIL-DE-PERDRIX / GAMAY ROSE. Są to dwa różne wina różowe, wyróżniające się prostotą, świeżością i giętkością. Temperatura podawania wynosi 8-10°C.