Austria

Wiele win austriackich przypomina wina węgierskie lub wina z Friuli. Jednak klasyfikacja win austriackich jest bardziej jak win niemieckich. Austriackie wina białe są wytrawne, czerwone zaś owocowe i ciepłe - tak jak klimat w regionach uprawy winorośli.

Austria była jednym z ostatnich europejskich krajów winiarskich, które przyłączyły się do walki o jakość wina. Po roku 1985, kiedy podrabianie wina osiągnęło dramatyczne rozmiary, handel winem całkowicie się załamał. Ci winiarze, którzy skupili się na jakości swoich win, wyszli z kryzysu silniejsi niż byli w przeszłości. Uchwalono nową ustawę o winie, z bardziej rygorystyczną kontrolą produkcji wina. Od tego czasu austriacki przemysł winiarski znajduje się na fali wznoszącej. Niektóre z austriackich win białych i słodkich należą do najlepszych na świecie.

Jakość i przeciętność

Austriackie wina były i nadal są, w większości, spożywane przez samych Austriaków. Eksport stanowi jedynie 15% handlu winem. Oznacza to, że duża część austriackiego wina jest kupowana i sprzedawana na rynku krajowym. Wśród tych win jest bardzo duży odsetek win prostych, rustykalnych, "wiejskich", zarówno z dużych winiarni, jak i od małych producentów. Zazwyczaj są one rozlewane do dużych lub dwulitrowych butelek. Około 40% wina na rynku austriackim sprzedawane jest w tzw. dopplerach (dwulitrowych butelkach).