Wachau
Wachau to mały, ale zasłużony region uprawy winorośli nad Dunajem, pomiędzy Krems a Melk. Odmiany Grüner Veltliner i Riesling osiągają na tarasach stromo opadających do Dunaju niezwykłą jakość. Winogrona zbierane są zazwyczaj pod koniec października i dają złożone, czasem bardzo delikatne wina o silnej, cierpkiej kwasowości. Korzystne warunki do produkcji wina stwarza ciepłe powietrze znad Węgier, które docierając do doliny Dunaju, łagodzi zimne powietrze z dolin Waldviertel, pagórkowatej wyżyny w Dolnej Austrii. Zarówno lżejsze wina Steinfeder, jak i cięższe Federspiel należą do najbardziej wykwintnych w Austrii. Jednak najszlachetniejszym winem Austrii jest wystawny Smaragd, z nutami egzotycznych owoców i subtelnym miodowym odcieniem. To wino ma bardzo długą żywotność, zwłaszcza z odmiany Grüner Veltliner. Jednak nie we wszystkich latach uzyskuje się taką jakość Smaragd. Aby osiągnąć tak wysoką koncentrację moszczu, część winogron musi być zainfekowana szlachetną pleśnią. W 1983 roku powstało Stowarzyszenie Plantatorów Winorośli Wachau "Vinea Wachau", którego celem jest ochrona interesów regionu winiarskiego. Stowarzyszenie plantatorów winorośli wprowadziło surowe zasady produkcji wina i własny system etykietowania.
Wachau to najsłynniejszy austriacki region uprawy winorośli: wody Dunaju wnoszą do winnic ciepło Węgier
Kremstal
Wachau płynnie przechodzi w region uprawy winorośli Kremstal, w pobliżu miasta Creme. Grüner Veltliner i Rieslingi z tego regionu w niczym nie ustępują najlepszym winom z Wachau, ale tylko tym z winnic położonych blisko Dunaju. Ciepło z Panonii (Węgry) nie przenika na tereny oddalone od rzeki. Rieslingi uprawiane na pierwotnych skałach w pobliżu Dunaju i gęste Grüner Veltliner z lessowych tarasów z dala od rzeki są uważane za najlepsze austriackie wina z tych odmian.
Dolina Kamp (Kamptal)
Sąsiadujący z Kamp, ale bardziej oddalony od Dunaju region uprawy winorośli w pobliżu Langenlois, charakteryzujący się ciepłym i suchym klimatem, produkuje Weissburgunder i Chardonnay, sporadycznie Cabernet Sauvignon i inne czerwone odmiany. Większość winnic jest jednak zajęta przez odmiany Grüner Veltliner i Riesling. Niekiedy wina z tych odmian można porównać do win z Wachau. Winnice są ułożone na tarasach i zboczach. Niektórzy z najbardziej znanych austriackich winiarzy pochodzą z tego właśnie regionu uprawy winorośli.
Wiedeń
Na północnych obrzeżach Wiednia, gdzie dominują gleby lessowe, łupkowe i gruzowe, znajduje się wiele winnic, w większości nieuporządkowanych, takich jak Nussdorf, Heiligenstadt, Grinzing, Strebersdorf i Jedlersdorf. Bardzo proste, przyjemne w smaku wina powstają tu z prawie wszystkich odmian winogron dozwolonych w Austrii. Większość win rozlewana jest w "piwnicach", jak nazywa się je w wiedeńskich restauracjach (ich właścicielami są zazwyczaj właściciele winnic). Niektórzy winiarze pokazali, że Wiedeń może również zrobić dobre, długotrwałe wina, które należą do winiarskiej elity Austrii.