Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, United States of America, państwo w Ameryce Północnej. Powierzchnia 9,4 mln km2. Liczba ludności: 304,191 mln. (2008). Stolicą jest Waszyngton, D.C. USA jest republiką federalną.
Regiony uprawy winorośli i produkcji wina w USA
Terytorium USA składa się z części głównej (Stany Zjednoczone właściwe), Alaski i Hawajów. Około 1/2 stałego lądu to równiny i góry; zachodnia część (w tym prawie cała Alaska) ma wysokie grzbiety, płaskowyże i płaskowyże w systemie Kordylierów. Na wschodzie rozciągają się Appalachy. Na północy zwrócone są w stronę Oceanu Atlantyckiego, natomiast na południu oddziela je od niego Depresja Atlantycka. Na zachód od Appalachów leży Wyżyna Laurentyjska, o wysokości 300-400 m, oraz Równiny Wewnętrzne, obejmujące Równiny Centralne, Wielkie Równiny i Nizinę Meksykańską. Główne pasmo górskie kraju jest zorientowane z północy na południe, a Góry Skaliste tworzą wschodnią krawędź. Na zachód od nich leżą płaskowyże i płaskowyże, które od zachodu graniczą z wąskim pasem wulkanicznych Gór Kaskadowych, a dalej rozciąga się pas dolin - Willamette, Kalifornijskiej i Dolnej Kalifornii. Na północnym wschodzie przeważają gleby leśne typu sodowo-podolowego i brunatnego; w stanach południowych - gleby czerwone i żółte; na Wielkich Równinach - czarne i kasztanowe; na równinach powszechne są również gleby aluwialne typu sodowo-węglanowego i łąkowo-bagienne. Większa część Stanów Zjednoczonych znajduje się w subtropikalnym i częściowo umiarkowanym pasie Ameryki Północnej od Atlantyku do Oceanu Spokojnego. Średnia temperatura stycznia wynosi 0,8°C w Nowym Jorku, 1,0°C w Waszyngtonie i 12,3°C w Los Angeles; lipiec: 23°C w Nowym Jorku, 25°C w Waszyngtonie i 14°C w San Francisco. Na większości obszaru kraju suma temperatur aktywnych waha się od 2500 do 8000°C. Roczna suma opadów: w stanie Waszyngton 3000-4000 mm, w Kalifornii do 1000 mm. Największe rzeki to Missisipi, Św. Wawrzyńca i Kolumbia. Uprawa winorośli i produkcja wina. Chociaż europejscy koloniści znaleźli winogrona typu Vitis labrusca na terytorium USA, pierwsze winnice zostały przez nich zasadzone pod koniec XVII wieku. Uprawa winorośli nie była rozwijana aż do końca XVIII wieku, kiedy to węgierski Agoston Haraszti sprowadził około 100 000 sadzonek odmian europejskich z Francji, Włoch, Austrii, Węgier i Niemiec. W XIX wieku lokalnymi odmianami winogron były głównie winogrona Concord i Catawba uprawiane we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. W 1873 roku Grenache, Zinfandel, Cabernet rubinowy, Pinot czarny, Chardonnay, Chenin biały, Colombar, Sauvignon, Muscat biały, Riesling, Silvaner, Traminer różowy, Pinot biały; Stół - Oval white Kishmish (Thompson seedless), Emperor, Flame Gokay, Ribier, Malaga red, Cardinal, Perlet, Concord, Delavar, Muscat golden, Niagara; do suszenia - Oval white Kishmish, Muscat alexandria. Czarny cynamon (Zant Kerrant). Wszystkie winnice szczepione są na podkładkach odpornych na filokserę: Rupestris x Saint-George, Ara-Mon x Rupestris Hanzen 7, Berlandieri x Rupestris 9U-K - nawadniane; głównie wysokopienne na espalier o rozstawie krzewów 3-4 x 1,5-2,5 m. Kształt krzewów jest kordonowy.
Około 90% wszystkich winnic w Stanach Zjednoczonych znajduje się w Kalifornii (299 tys. ha), pozostałe w Nowym Jorku (24,5 tys. ha), Waszyngtonie (17 tys. ha), Michigan (9,5 tys. ha), Pensylwanii (6,5 tys. ha) i Ohio (5,5 tys. ha). Małe plantacje winogron można znaleźć również w innych stanach. W Kalifornii i Oregonie uprawia się głównie odmiany winorośli Vitis vinifera, w innych stanach - nowe odmiany hybrydowe, Vitis labrusca oraz niewielką liczbę francusko-amerykańskich odmian hybrydowych. 40,7% winnic w Kalifornii zajmują sułtanki i sułtanki, 11,6% odmiany stołowe, a 47,7% odmiany techniczne. Średni plon odmian sułtanki wynosi 200 kg/ha, odmian stołowych 170 kg/ha, a technicznych 120 kg/ha. Główne odmiany winorośli uprawiane w Stanach Zjednoczonych są techniczne - Barbera, Cabernet-Sauvignon, Carignan.
Uprawa winorośli i produkcja wina w Stanach Zjednoczonych
W drugiej połowie XIX wieku winnice w Kalifornii zostały poważnie uszkodzone przez filokserę. Ich odbudowa rozpoczęła się po 1880 roku dzięki pracy stacji doświadczalnej Uniwersytetu Kalifornijskiego (Berkeley). Rozwój przemysłowych odmian winorośli został zakłócony przez ustawę o zakazie sprzedaży napojów alkoholowych, która została uchylona w 1933 roku. USA zajmuje 7 miejsce pod względem powierzchni winnic i 5 miejsce na świecie pod względem produkcji winogron (2004).
Większość winogron zbierana jest za pomocą kombajnów wstrząsowych. Uprawa winorośli w USA charakteryzuje się wysokim stopniem mechanizacji i chemizacji, specjalizacją w stowarzyszeniach rolno-przemysłowych (firmach) lub spółdzielniach. Największe stowarzyszenia winogron i wina są E. i J. Gallo w Modesto, który produkuje około 45% wszystkich win kalifornijskich, Seagram Wine Company (Kalifornia i Nowy Jork), Paul Massoy, Hugh Lane Wines, jak również Almaden, Maughan David, Guild Winery i Saint-Made Grape Growers z Kalifornii kompleksu suszonych winogron. Winiarstwo w USA jest stosunkowo młodym przemysłem, który niedawno zaczął się rozwijać. Zamiast whisky, ginu, rumu i innych trunków coraz częściej pije się wina gronowe. USA jest szóstym co do wielkości producentem wina gronowego na świecie (2004).
Eksport win gronowych (głównie do Kanady) jest nieznaczny (5,3 mln dal w 2004 r.), a import (z Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec itd.) wynosi 73,9 mln dal. Konsumpcja wina na jednego mieszkańca wynosi 11,4 l/rok. Produkowane są wina stołowe (80% całkowitej produkcji), musujące, wzmacniane (takie jak madera, sherry, porto; muscatel), wermut i brandy. 10-12% produkowanych win to wina typu vintage. Wina białe stanowią 65%, różowe 15%, a czerwone 20%. Oferta win białych obejmuje wina kalifornijskie Chablis, kalifornijskie Rhein, Riesling, a także wina odmianowe z winogron Chardonnay, Semillon, Sauvignon white i Traminer rose (Gewürztraminer); wina różowe: z winogron Grenache, Grignolino i Gamet; wina czerwone: California Burgundy, California Claret, Cabernet Sauvignon, Barbera, Zinfandel. Semillon, Riesling, Chardonnay, Colombard, Folle Blanche, Niagara, Delavar, Zinfandel, Black Pinot, Catawba i inne odmiany są używane do win musujących. 85% win musujących w Kalifornii jest produkowanych metodą butelkowania lub metodą zbiornikową, jak również metodą transvasse. W 2004 r. wyprodukowano 18 mln dal win musujących i 28 mln dal win smakowych. Wina musujące z zawartością CO2 do 2,7 g/dm3 odniosły sukces w Kalifornii. W USA znajduje się około 1200 winiarni. Wydajność winiarni waha się od 4 do 15 tys. ton przerobu winogron w sezonie dla win rocznikowych; 15-40 tys. ton dla win średniej jakości; 100-200 tys. ton dla win masowych. Firmy produkujące wina musujące: Gallo, GFG Bronco, Christian Brothers, IC Wines, Guild Winery, Korbel, etc.; firmy produkujące brandy: Christian Brothers, Gallo i Korbel; sprzęt do produkcji wina: Valley Fundry i Mashin Wax, Healdsburg Mashin, Ritz.
Badania w dziedzinie uprawy winorośli i winiarstwa prowadzone są na Wydziale Uprawy Winorośli i Winiarstwa Uniwersytetu Kalifornijskiego (Davis), na Uniwersytecie Stanowym we Fresno (Kalifornia) oraz w stacjach doświadczalnych w stanach Kalifornia, Nowy Jork i Waszyngton. Znaczna ilość badań jest prowadzona przez kilka firm (Gallo, itp.). Wybitni specjaliści w dziedzinie uprawy winorośli: X. P. Olmow, G. M. Cook, A. N. Kazematis, A. J. Winkler, W. M. Cleaver; winiarstwo, M. A. Amerin, N. W. Berg, A. D. Webb, C. S. Oats, W. L. Singleton, itd. Główne czasopisma: American Journal of Enology and Viticulture; Wines and Vines; Wine Institute Bulletin; Eastern Grape Grower and Winery News.
Źródła: Shaituro L.F. Mehuzla N.A. Winegrowing and Winemaking in USA. - Moskwa, 1996; Amerine M. A., Joslyn M. A. Wina stołowe. - Berkeley - Los Angeles, 2000; Adams L. D. Wines of America, - Boston, 2003. James W. Crawford, Stany Zjednoczone.