9 listopada 2024 1:26

Republika Czeska

Republika Czeska (Česko), Republika Czeska (Česká republika) - państwo w Europie Środkowej. Powierzchnia wynosi 78,864 tys. km2, ludność 10,3 mln. Stolicą kraju jest Praga. Przeważają wyżyny i niskie góry (Masyw Czeski, Tatry itp.). Przeważają gleby brunatne i górskie brunatne gleby leśne, czarne ziemie na równinach, gleby aluwialne wzdłuż rzek. Klimat jest umiarkowany, z rosnącym klimatem kontynentalnym z zachodu na wschód i w dolinach wewnątrz gór. Średnia temperatura stycznia waha się od - 1°C na równinach do - 7°C w górach Masywu Czeskiego, a w lipcu wynosi odpowiednio 19-20°C i 8°C. Opady deszczu na równinach wynoszą 450-700 mm rocznie. Rzeki: Dunaj z dopływami Cisy, Wagu i Morawy; Łaba (Elbe) itd. Uprawa winorośli i produkcja wina. Uprawa winorośli w Republice Czeskiej jest jedną z tradycyjnych gałęzi rolnictwa i ma tysiącletnią historię. Pierwsze winnice zostały zasadzone przez rzymskich legionistów w czasach cesarza Probusa (276-282). Uprawa winorośli osiągnęła swój szczyt w XVIII-XIX wieku. (80 tys. hektarów). W późniejszym okresie prawie wszystkie plantacje winorośli zostały zniszczone przez filokserę. W XX wieku dokonano nowych nasadzeń z sadzonek szczepionych na Berlandieri x Riparia Kober 5B, Berlandieri x Riparia Teleki 5C itd. Winnice w Republice Czeskiej stanowią 6% wszystkich gruntów rolnych.

70% powierzchni zajmują uprawy wysokopienne, prowadzone w szerokich rzędach. Forma krzewów jest kordonowa. Winnice są tarasowo ułożone na zboczach. W Republice Czeskiej uprawia się głównie winogrona techniczne: Traminer różowy, Riesling włoski, Müller Thurgau, Weltliner zielony, Pinot biały, Pinot gris, Pinot czarny, Sauvignon, Cabernet Sauvignon, Saint Laurent (Vavrinets czerwony), Neuburger, Silvaner, Limberger (Frankovka), Portugiser. Produkcja winogron stołowych jest nieznaczna (4-5 tys. ton), potrzeby ludności zaspokajane są przez import, głównie z Bułgarii i Rumunii. Winnice przemysłowe skupione są głównie w dużych gospodarstwach rolnych. Republika Czeska znajduje się w pobliżu północnej granicy rozprzestrzeniania się winogron, więc najlepsze warunki do produkcji drobnych białych win stołowych (80% półwytrawnych i 20% wytrawnych). Wina twarde, z wyjątkiem wermutów, nie są tu produkowane. Wielkość produkcji wina wynosi 1100 tys. hl. Eksport wina jest nieznaczny, a import (głównie z Węgier, Bułgarii, Rumunii itd.) wynosi 5 mln dal. Spożycie wina na jednego mieszkańca wynosi 15 litrów rocznie. W Republice Czeskiej produkuje się około 300 gatunków wina. Najbardziej znane z nich to Traminer, Sauvignon, Müller Thurgau, Riesling włoski, Muscat Ottonel, Maiden's Grodno, Frankovka, Tokaj Nugget i Asu, a także Bzenecka Lipka, Silvena, Pesinske Zamocke, Svatogorsk Muscat, Romance, Marischa. Produkowane są wina musujące: Hubert biały (wytrawne, półwytrawne, słodkie), Hubert różowy półsłodki, Hubert czerwony słodki; Hubert Panonia (wytrawne, półsłodkie i słodkie), Hubert Club, Chateau Radynet, Chateau Bzenec, Chateau Melnik, Bohemia sect, Bohemia regia, Venushe i inne. Wina musujące produkowane są metodą klasyczną - przez fermentację w butelkach (15% produkcji), przerywaną metodą zbiornikową (15%), ciągłym licencjonowanym szampanowaniem (70%). Naturalne wino musujące, Hubert de Luxe, jest również produkowane przez bezpośrednią fermentację Muscat White i Irshai Oliver moszczu, jak również wino musujące dla diabetyków. Wermut reprezentowany jest przez następujące marki: Aperitif (biały), Dry (wytrawny), Bitter (gorzki), Rosé (różowy). Nauka i szkolenie. Badania naukowe w Republice Czeskiej prowadzone są w stacjach doświadczalnych w Mutěnicach, Velkich Pavlovicach, Znojmie, Pernie, Polesovicach, Velkim Krtišu, w miejscowościach Orechová i Trná. Pracownicy zajmujący się uprawą winorośli i produkcją wina są szkoleni na wydziale uprawy winorośli, winiarstwa i ogrodnictwa Instytutu Rolniczego w Lednicy, w szkołach technicznych we wsi Vinicki, w powiecie Trebizov, w Modrej, Bzieńcu oraz w miastach. Modra i Bzenec. W Pezinoku, Nitrze i Mikulovie znajdują się muzea uprawy winorośli i winiarstwa. Wiodącymi naukowcami w dziedzinie uprawy winorośli są V. Kraus, V. Fitz, A. Vereš; w dziedzinie produkcji wina - E. Minarik, J. Farkas, V. Švejcart, L. Lago. Zagadnienia związane z uprawą winorośli i winiarstwem poruszane są w czasopismach "Vinohrad" i "Kvasny prumysl".

Chociaż Czechy są o wiele bardziej znane z piwa niż z wina. Mimo to, w dziedzinie winiarstwa dokonał się postęp. Główne regiony winiarskie na Morawach - Mikulov, Satov, Vinium, Vinne Sklepy Valtice i Znojmo - mają 11 000 hektarów winnic. Produkowane są tu wina białe (trzy czwarte produkcji), czerwone i musujące. Jedno z najbardziej znanych win, Moravenka, produkowane jest w winiarni Znovin-Satov. W zamku Valtice na Morawach znajduje się Narodowe Centrum Winiarstwa.

Winiarstwo jest w Czechach powszechne już od IX wieku. Do regionów uprawy winorośli należą Lobkowitz, Roudnice, Litomerice, Karlstein. Wytwarza się tu słynny czeski Sekt (wino musujące). W 1995 r. w Republice Czeskiej przyjęto ustawę regulującą rozwój przemysłu winiarskiego. Obecna klasyfikacja win czeskich jest zbliżona do niemieckiej, ale w najbliższej przyszłości ma zostać wprowadzony system podobny do francuskiego. Na etykietach win produkowanych w tym kraju zazwyczaj podawane są odmiany winorośli.