27 marca 2025 1:30

Regiony winiarskie Słowenii

Na północy kraju dominuje teren górzysty, podczas gdy reszta kraju jest raczej płaska lub umiarkowanie pagórkowata. Południowo-zachodni kraniec Słowenii wychodzi na Morze Adriatyckie, tworząc pas malowniczego wybrzeża. Klimat jest środkowoeuropejski, kontynentalny, na który wpływają góry na północy i Morze Śródziemne na południu. Lata są na ogół ciepłe, a zimy stosunkowo chłodne.

Regiony uprawy winorośli.

Małe państwo Słowenia posiada co najmniej 14 regionów winiarskich. W tej książce są one pogrupowane w cztery główne regiony.

Morskie.

Ten nadmorski region winiarski ma wąski dostęp do Adriatyku, ale większość jego terytorium jest odcięta od morza przez wydłużony pas włoskiej ziemi o szerokości około 10 km, na którym znajduje się miasto Triest.

Białe wino jakościowe z regionu Brdy, Primorye Czerwone wino z Primorye

Północna część Primorye graniczy z Friuli (jeden z regionów północnych Włoch) i jest oddalona od wybrzeża o ponad 50 km. Nazwa regionu jest jednak uzasadniona - morze w dużej mierze decyduje o lokalnych warunkach klimatycznych, choć na północy Primorja przeważa klimat kontynentalny. Te cechy klimatyczne pozwalają na produkcję dużej ilości mocnych i wytrawnych win czerwonych, szczególnie w okolicach Kopru. Primorje jest jedynym regionem winiarskim w Słowenii, który produkuje więcej czerwonych win niż jakikolwiek inny. Tutejsze wina białe i różowe są również mocne, muskularne i lekko kwasowe.

Czerwone wino z regionu Brdy

Brda.

Wśród win tego regionu wyróżniają się znakomite wina musujące produkowane z winogron Chardonnay, Pinot white, Rebula i Prosecco. Rebula, Pinot biały, Sauvignon Blanc, Pinot szary, Chardonnay, Tokay Furlan i Malvasia również produkują dość świeże białe wina. Temperatura podawania wynosi 8-12°C. Dobre, ale rustykalne i niezrównoważone wina czerwone powstają z Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Pinot black i Prosecco. Temperatura podawania wynosi 14-16°C.

Podravie.

Podravie położone jest w dolinie rzeki Dravy, jednej z dwóch najważniejszych dróg wodnych w regionie. Ten skrajnie północno-wschodni zakątek Słowenii charakteryzuje się klimatem kontynentalnym typowym dla Europy Środkowej, który umożliwia produkcję delikatnych, świeżych, eleganckich i bardzo aromatycznych win białych. Podravje słynie również z wyśmienitych słodkich win (Poznań Trgatev, Izbor, Jagodin Izbor, Suji Jagodin Izbor i Ledeno Vino). Podravje graniczy od północy z Austrią i Węgrami, a od wschodu z Chorwacją.

Prekmurske Gorice.

Przez długi czas, winiarstwo tutaj było utrudnione przez fakt, że winnice w regionie są zbyt rozproszone. Mimo to, miejscowym winiarzom udało się wyprodukować pierwszorzędne białe wina, świeże i wyrafinowane, takie jak te wytwarzane z dwóch odmian Rieslinga. Całkiem przyzwoite (a czasem nawet dobre) wina powstają także z Lasca Riesling, Chipon, Zeleni Sylvanz, Pinot biały, Pinot szary, Renski Riesling, Rizwanz, Ranina, Zlachtenn i Chardonnay. Większość czerwonych win z tego regionu (z Pinot black i Modra Franchinha) jest świeża i owocowa, ale brakuje im głębi i mocy.

Radgona - Kapelske Gorice.

Ten obiecujący region słynie z bardzo charakterystycznego Traminera i doskonałej Zlata Radgonska Penina, pierwszego słoweńskiego wina musującego wytwarzanego metodą tradycyjną. Region Radgon - Kappelske Gorice jest domem dla całej gamy innych dobrych win, w tym Poznań Trgatev (Spätlese), Archiska Vina (Rizerva) i Jagodin izbor (Beerenauslese). Nie można też przegapić zmysłowych Rumeni Muscat, Muscat Ottonel, Sivi Pinot (Pinot Grey) i Traminec, nie wspominając o lokalnych perełkach, takich jak Perko, Kobilščák, Radenski vrh, Hrasenski vrh, Murščák czy Rožičky, gdzie powstaje najlepszy Traminec. Pierwszorzędne białe wina są produkowane z winogron Laski Riesling (Welsch Riesling), Renski Riesling (Rhine Riesling), Pinot biały, Pinot szary, Chipon, Ranina, Rizvanets, Zelena Silvanec i Zlahtnina. Z czarnego Pinota produkowane są przyjemnie orzeźwiające czerwone wina o owocowych smakach.

Slovenske Gorica.

Tutejsze wina białe są świeże i eleganckie, a niektóre z nich są doskonałe. Najlepsze białe wina wytrawne pochodzą z Renski Riesling i Laschki Riesling, a także Pinot biały i Traminer. Oprócz win wytrawnych, w regionie powstają znakomite Poznań Trgatew (Spätlese), Izbor (Auslese), Suhy Jagodni Izbor (Trockenbeernauslese) i Ledeno Vino (Eiswein). Czerwone wina Slovenske Horice (portugalskie, Modra Franchinha, Pinot black i Gamet) wyróżniają się lekkością i owocową świeżością. Temperatura podawania wynosi 12-14°C. Produkuje się tu również niewielką ilość doskonałych win musujących, wytwarzanych tradycyjną metodą.

Lutoměr-Hormoske Horice.

Białe wina z tego regionu są bez wątpienia jednymi z najlepszych w Europie. Mało gdzie można znaleźć tak szlachetne białe wino Pinot, o zapachu majowego sadu, z subtelną nutą rukwi i likieru z owoców pestkowych.

Wspaniały Beli Pinot z regionu Lutomier-Ormoschke Gorice

Wyborne Sauvignon z Lutoměr-Hormoske Horice

Wino wyróżnia się niezwykle świeżym, elegancko kwasowym smakiem oraz doskonałą równowagą owocowości, jędrności i ciała. Temperatura podawania wynosi 10-12°C. To Sauvignon Blanc z Lutomier-Hormoschke Gorice ma bogaty bukiet z nutami agrestu, siana, szparagów, ziół, cytrusów i lekkiego dymu. Gładki jak balsamik, pozostaje jednak bardzo świeży. Temperatura podawania wynosi 8-10°C. Wytwarza się tu również szlachetne białe wina wytrawne z odmian Renski Riesling, Laschki Riesling i Chipon. Z odmian Pinot Grey, Rulander, Chardonnay, Zeleny Sylvanets, Traminets i Muscat Ottonel produkuje się szlachetne półwytrawne i półsłodkie wina białe. Do półwytrawnego Chardonnay trzeba się trochę przyzwyczaić, ale jego słoneczny, pełny i ciepły smak z czasem zachwyci nawet zagorzałych zwolenników czystości tej odmiany. Doskonałej jakości wina powstają również z późno zbieranych winogron. Są to Poznań Trgatiew z Chardonnay, Laski Riesling, Reński Riesling i Sauvignon Blanc, Berenauslese z Chipon oraz Ledeno Vino z Lasek Riesling. Dzięki charakterystycznej, subtelnej kwasowości, wina te, słodkie w swej istocie, mają niesamowitą świeżość.

Maribor.

Jeśli wierzyć Słoweńcom, w Mariborze rośnie najstarsza winorośl na świecie. Z jagód zebranych z winorośli, która ma co najmniej 450 lat, produkuje się rocznie około 35 litrów wina. Odmiana ta nazywa się Kelner Blauer, lub jak mówią miejscowi Zhametna Crnina, co oznacza "czarny aksamit". To niezwykłe wino rozlewane jest do miniaturowych buteleczek, z których każda posiada certyfikat autentyczności. Maribor produkuje również doskonałe białe wina, świeże i eleganckie, wytwarzane z Lasca Riesling (Welsch Riesling), Renski Riesling (Rhine Riesling), Pinot Grey, Green Sylvanian, Traminer i Rumen Muscat. Tutejsze Sauvignon Blanc nie jest tak imponujące jak jego odpowiednik z Lutomier-Ormoschke Torice, ale również jest wysokiej jakości. Maribor produkuje również doskonałe wina z późnego zbioru - Izbor (Auslese), Jagodni Izbor (Beerenauslese), Dry Jagodni Izbor (Trockenbeerenauslese) i Deleno Vino (Eiswein). Świeże i lekkie wina czerwone uzyskuje się z odmian portugalskich, Kraljevina, Modra Frankinha i Jametovka. Temperatura podawania wynosi 12-14°C.

Halose.

Wzgórza Halose leżą w pobliżu granicy z Chorwacją. Jest to kraina białych win. Tutejsze wapienne gleby nadają im elegancji i wyrafinowania. Chalose to kolejny region, który wciąż jest stosunkowo mało doceniany przez europejskiego konsumenta, choć tutejsze wina, choć wysokiej jakości, mają fenomenalnie niskie ceny i bardzo "zachodnioeuropejski" charakter. Najlepsze wina są z Lasca Riesling, Chipon, Pinot Blanc, Sauvignon Blanc, Chardonnay, Pinot Grey, Rensky Riesling, Rumenis Muscat, i Traminec. Halose produkuje również szereg lekkich win czerwonych z winogron Pinot black i Modra Franchigna. Są całkiem przyjemne, ale nic ponad to. Bardzo dobre są wina z późnego zbioru - Poznański Trgatev, Izbor, Jagodni Izbor, Sukhi Jagodni Izbor i Ledeno Vino.

Posavje.

Posavje jest doliną rzeki Sawy, która wraz ze swoimi dopływami (rzeki Sotla, Savinja i Krka) zaopatruje region w niezbędną wodę. Posavje leży na południe od Podravje i od wschodu graniczy z Chorwacją. Klimat jest tu przeważnie środkowoeuropejski kontynentalny, na południu regionu z umiarkowanym wpływem śródziemnomorskim, zwłaszcza w rejonie Bela Krajina. W regionie produkuje się wszystkie rodzaje win: białe, czerwone, różowe, spokojne, musujące; od wytrawnych po słodkie, od lekkich po pełne. Posavier słynie z win słodkich, wytwarzanych ze starannie wyselekcjonowanych, późno zbieranych jagód.

Schmarje-Vierstań.

Region ten produkuje również wiele dobrych win białych z Lasca Riesling (Welsch Riesling), Pinot biały, Chardonnay, Pinot szary, Renski Riesling (Rhine Riesling), Zeleni Silvanets, Traminets, Ranin, Rizwanets, Sauvignon Blanc i Zlahtina. Czerwone wina z tych regionów są dość lekkie i orzeźwiająco owocowe, z odmian Franchigny, Pinot Black i Portugalii. Szentlovenka, Kraljevina, Gamě, Zweigelt i Zametovka.

Bizelsko-Sremic.

To tutaj powstają pierwszorzędne białe wina z winogron Chipon, Pinot Blanc, Laschki Riesling (walijski Riesling), Zelena Sylvanica, Sauvignon Blanc i Chardonnay. Dobre wina czerwone produkowane są z Pinot black i Modra Franchinha. Oczywiście nie może zabraknąć również pełnego smaku, mocnego i gorącego Poznań Trgatew (Spätlese), Suhi Jagodni izbor (Trockenbeernauslese) oraz Ledeno Vino (Icewine). To ostatnie to eleganckie wino musujące wytwarzane tradycyjną metodą.

Dolenska.

Znane wino różowe Zwick pochodzi z regionu Dolenjska. Wytwarza się je z mieszanki odmian czerwonych (Frankinia, Zametovka, Kraljevina, Szentlovenka) i białych (Laška Riesling, Zeleni Silvanec, Rumenji Plawec). W wyniku tego połączenia powstaje lekkie, zwinne wino o niskiej zawartości alkoholu, które ma świeży, elegancki i jednocześnie wytrawny, ale w żadnym wypadku nie ciężki smak. Uważa się, że wina słoweńskie mają właściwości trawienne (ich wyższa kwasowość pomaga rozkładać tłuszcze), a niska zawartość cukru i alkoholu sprawia, że są odpowiednie dla diabetyków. Inne wina z tego regionu to białe Lascaux Riesling, Zeleni Sylvanz, Sauvignon Blanc i Chardonnay oraz czerwone Modra Franchigna.

Bela Craiina.

Najbardziej wysunięty na południe region winiarski Słowenii produkuje doskonałe czerwone wina z Modra Franchinha, Zametovka, Portulka, Sentlovrenka, Gamet i Pinot black. Tutejsza Metliška Crnina jest jednym z najlepszych słoweńskich win czerwonych. Od lat 80-tych miejscowi winiarze opanowali również produkcję win białych z Lasca Riesling (walijski Riesling), Pinot white, Renski Riesling (reński Riesling), Zeleni Sylvanec, Pinot grey, Rumeni Muscat, Chardonnay i Sauvignon Blanc. Są raczej ciężkie, ciężkie i pełne niż eleganckie i wyważone. Z kolei Poznań Trgatiew, Jagodni Izbor i Ledeno Wino są znakomitej jakości.