27 marca 2025 2:20

Regiony uprawy winorośli w Chorwacji

Uprawa winorośli i produkcja wina.

Powierzchnia terenów upraw winorośli w Chorwacji wynosi 650 km2. Stanowią one znaczną liczbę małych działek. Najbardziej atrakcyjnym aspektem chorwackiego winiarstwa jest głęboka wiara w priorytetowe wykorzystanie lokalnych odmian winorośli. Polityka ta stwarza pewne trudności chorwackim winiarzom w sprzedaży dość specyficznych produktów, ale liczba konsumentów, którzy zrozumieli, że to właśnie lokalne odmiany gwarantują wino o wyjątkowej autentyczności, stale rośnie.

Regiony uprawy winorośli.

Chorwację można podzielić na dwie szerokie strefy: część śródlądową z jednej strony i obszary przybrzeżne i wyspiarskie z drugiej.

W głębi lądu.

Większość regionów winiarskich w tej strefie koncentruje się wokół Zagrzebia. W tej części Chorwacji jest ich w sumie siedem: Plešivica, Zagorje-Međemurje, Prihorje-Bilogora, Moslavina, Pokupivje, Slavonia i Podunavje, które z kolei dzielą się na mniejsze obszary. Najlepsze z tych działek to Sveta Jana Slavica w Plešivicy, Moslavina w regionie o tej samej nazwie, Virovitica-Podravina-Slatina i Kutjevo w Slawonii oraz Erdut-Dal Almas w Podunavie.

Najlepsze wina.

Wiele winnic w tej części Chorwacji zostało zniszczonych, więc prawdopodobnie istnieje tylko jedno wino, które pasuje do definicji "najlepsze".

Graševina.

Graševina z Kutjeva

Graševina to lokalna nazwa walijskiego Rieslinga, znanego we Włoszech jako Riesling Italico, a w Słowenii jako Laski Riesling. Z Graševiny powstają w tych stronach oryginalne wina, zwłaszcza w rejonie Kutjevo w Slawonii, z których produkuje się szlachetne, wytrawne białe wino wyróżniające się świeżością i elegancją. Temperatura podawania wynosi 10-12°C. Z odmian Riesling, Gewürztraminer, Chardonnay i Sauvignon Blanc produkowane są również szlachetne białe wina, choć żadne z nich nie jest bardzo wyrafinowane. Ostatnio w głębi Chorwacji produkuje się również niewielką ilość win czerwonych, głównie z winogron Frankovka.

Strefa przybrzeżna.

Jest to główna strefa produkcji wina w Chorwacji. Większość winnic położona jest na stromych zboczach wzdłuż wybrzeża Adriatyku lub na licznych pobliskich wyspach, co w suchym i gorącym klimacie śródziemnomorskim stwarza idealne warunki do dojrzewania winogron. Niestety, wojny na Bałkanach spowodowały katastrofalne szkody dla przemysłu winiarskiego, zarówno poprzez zniszczenie winorośli, jak i nagłe wyczerpanie zasobów. Wyspy Krk (Vrbnicka Žlahtina), Hvar (Ivan Dolac), Korcula (Posip), a zwłaszcza Peljesac (Dingac, Postup) również poniósł gospodarcze konsekwencje wojen. Obszar nadmorski składa się z czterech regionów: Istra z wybrzeżem, Dalmacja Północna, Dalmacja Wewnętrzna oraz Dalmacja Środkowa i Południowa, które z kolei podzielone są na prawie pięćdziesiąt okręgów. Najlepsze regiony winiarskie w tej części Chorwacji to Poreč i Rovinj w Istra, Primosten w Północnej Dalmacji, Zara-Smokvica, Dingac-Postup, Neretva-Opuzen i Ston w Środkowej i Południowej Dalmacji.

Malvasia Istarska.

Doskonałe wytrawne, owocowe i świeże wino ze szczepu Malvasija, które powstaje w okolicach miast Poreč i Rovinj w regionie Istrii. Temperatura podawania wynosi 10-12°C. Istria produkuje również ciekawe czerwone wina, z których najlepsze trzeba uznać za Teran. Lokalny Merlot jest również całkiem do przyjęcia, ale wyraźnie brakuje mu osobowości.

Vrbnicka Žlahtina.

Wino to pochodzi z wyspy Krk, na południowy wschód od Rijeki. Vrbnicka Žlahtina to wspaniałe białe wino z autochtonicznej odmiany Žlahtina (Žlahtina Bjela). Podobnie jak większość białych win z Chorwacji, Vrbnicka Žlahtina ma wspaniały owocowy bukiet, a jednocześnie zaokrąglony, pełny smak, w którym dominują te same niepowtarzalne owocowe tony. Temperatura podawania wynosi 10-12°C.

Cachelet.

Wapień w rejonie Kaštel (na północ od Splitu) daje początek dwóm bardzo dobrym winom, białemu i czerwonemu Kaštelet. Biały Kaštelet to przejrzyste i świeże wino wytrawne. Jego temperatura podawania wynosi 8-10°C. Czerwony Cabelet z winogron Plavac Mali i Vranac jest bardzo przyjemny, pełny i giętki. Temperatura podawania 14-16°C.

Plavac.

Wyspa Brac leży na Morzu Adriatyckim, niedaleko Splitu. Z winogron Plavac powstaje bardzo przyjemne czerwone wino, którego najlepsze przykłady produkowane są w małym miasteczku Bol w południowej części wyspy. Bolski Plavac to wino bardzo konkretne, mocne i gęste. Temperatura podawania wynosi 14-16 °C.

Ivan Dolac.

Wyspa Hvar, która leży na południe od Brača, słynie z czerwonego wina Ivan Dolac. Produkowany jest wyłącznie na niewielkiej działce o powierzchni 8 hektarów, gdzie jagody odmiany Plavac Mali są starannie zbierane ręcznie. Ivan Dolac to jedno z najlepszych czerwonych win w Chorwacji; jest okrągłe, mocne, pełne i gorące. Temperatura podawania wynosi 16°C.

Faros.

Kolejne jakościowe czerwone wino z winogron Plavac Mali z wyspy Hvar. Jego nazwa pochodzi od nazwy greckiej wyspy.

Kastelet Ivan Dolac.

Posip.

Wyspa Korcula leży na południe od Hvaru w szerokości geograficznej Peljesac. Produkuje się tu wspaniałe białe wino o nazwie Posip, być może najsłynniejsze chorwackie wino. Jego historia sięga kilku stuleci wstecz, a cały czas produkuje się go z lokalnej odmiany o tej samej nazwie, nadal zbierając jagody wyłącznie ręcznie. Posip to cudownie pełne, okrągłe i mocne białe wino o wspaniałym owocowym bukiecie i smaku. Temperatura podawania wynosi 10-12°C.

Dingach i Postup.

Wydłużona wyspa Peljesac leży 50 km na północ od Dubrownika. Winnice znajdują się na niedostępnych terenach górskich, a uprawa winorośli na stromych zboczach wymaga od miejscowych winiarzy wiele wysiłku, ale na szczęście w tym miejscu powstają dwa światowej sławy wina: Dingac i Postup, oba z odmiany Plavac Mali. Nigdzie indziej te winogrona nie rosną tak dobrze jak na tej dalmatyńskiej wyspie, a lokalizacja winnic jest bardzo ważna.

Krzewy winorośli posadzone na skalistych zboczach wykorzystują wszystkie trzysta procent promieni słonecznych - bezpośrednie światło słoneczne, pośrednie światło słoneczne odbite od skał, a po trzecie ciepło odbite od morza. W połączeniu z korzystnymi czynnikami glebowymi i klimatycznymi stwarza to idealne warunki dla rozwoju tradycyjnej lokalnej odmiany winorośli, jaką jest Plavac Mali. Dingac produkowany jest z winogron, które zajmują najbardziej strome zbocza górskie w środkowej części wyspy, gdzie jagody najlepiej wykorzystują bezpośrednie i odbite ciepło. To mocne (13-15%), pełne, mocne i gorące wino o wyjątkowych walorach organoleptycznych pozostawia naprawdę niezapomniane wrażenie. Najlepszy Dingach może być starzony przez 5, a nawet 10 lat, podczas gdy najlepsze roczniki mogą być starzone przez 15 lat lub dłużej. Produkcja pochodzi z północnej części wyspy, gdzie zbocza górskie nie są tak strome jak w centrum. To wysokiej jakości wino jest niewątpliwie podobne do opisanego powyżej, choć z nieco mniejszą cierpkością, gęstością i ciałem. Mimo to Postup jest również bardzo mocnym, pełnym i gorącym winem, generalnie delikatniejszym i bardziej eleganckim niż Dingach. Temperatura podawania wynosi 14-16°C dla Postupu i 16-17°C dla Dingachu.

Dingach Postup

Prošek.

Wino likierowe dobrze znane wczasowiczom na wybrzeżu Dalmacji. Ma wspaniały aromat i smak przejrzałych winogron. Jego siła 15 procent nie zawsze jest zauważalna. Temperatura podawania wynosi 10-12°C.