Pomerol i St. Emilion

Na północnym brzegu rzeki Dordogne przeważają gleby piaszczysto-żwirowe i częściowo ciężkie gleby gliniaste. Jest to miejsce narodzin winogron Merlot. Wina produkowane z tych winogron są znacznie cięższe niż te w Médoc.

Saint-Emilion

W Saint-Emilion, wina są tradycyjnie wykonane z Merlot i Cabernet Sauvignon w równych proporcjach. W rzeczywistości istnieją dwa odrębne regiony uprawy winorośli w tej dużej społeczności winiarskiej: wysoki płaskowyż z drobnym kruszonym piaskiem i wapienne zbocza w pobliżu wsi, która dała swoją nazwę do apelacji. W tej części znajdują się również główne zamki. Ich wina są bujne, korzenne, często z owocową słodyczą lub przynajmniej wyraźną owocową nutą, ale nie tak warstwowe, a przede wszystkim nie tak trwałe jak wina z Médoc. Château Ozon jest jedyną posiadłością klasy A Premier Cru w okolicy. Wina z Płaskowyżu nie są tak miękkie, ale w ich smakach wyczuwalny jest pikantny, mineralny ton. Często zawierają one więcej Cabernet Franc, często mniej lub więcej Cabernet Sauvignon. Château Cheval Blanc jest jedynym przedstawicielem klasy A premier grand cru. Udział Cabernet Franc w jego winach wynosi 66%. Najwyższa klasa B Château Fijac ma aż 70%.

Pomerol

Granica między regionami Saint-Emilion i Pomerol przebiega wzdłuż zbocza porośniętego winnicami. Ta mała gmina, praktycznie nieznana od lat 50-tych, znajduje się w zasadzie na przedłużeniu płaskowyżu Saint-Emilion. Za Libourne gleby stają się bardziej piaszczyste, natomiast na północy wzrasta zawartość gliny. Procentowy udział Merlota w winach Pomerol waha się od 50 do 95%. 95% Merlot znajduje się w winach Château Petrus, klejnot wśród posiadłości Pomerol. Pozostała część pochodzi z Cabernet Francs. Wina Pomerol są najbardziej luksusowe, najcięższe z czerwonych win Bordeaux i, oczywiście, rzadkie, ponieważ obszar jest bardzo mały. Często określana jest jako Palisada Libourne'a. Pomerol rzeczywiście sprawia wrażenie zadbanego, wypielęgnowanego ogrodu: przed każdym rzędem winorośli rośnie krzew róży, a między rzędami darń. Jest tu w sumie 150 winnic, wszystkie pięknie wkomponowane w krajobraz. Prawie wszystkie z nich to châteaux, ale są też proste winiarnie. Nie zostały one jeszcze sklasyfikowane, gdyż Pomerol dopiero niedawno został "odkryty". Ale rynek konsumencki już wydał swój osąd. Obok Petroux, miłośników i koneserów wina są bardzo wysoko "klasyfikowane" przez Le Pen, Lafleur, Trotanoy i L'Evangilles.