9 listopada 2024 2:24

Ostschweiz

Nazwa Ostschweiz (Szwajcaria Wschodnia) została nadana regionowi przez niemieckojęzycznych Szwajcarów, choć w rzeczywistości znajduje się on na północnym wschodzie. Niemieckojęzyczna część Szwajcarii obejmuje 16 kantonów i połowę kantonu Berno, gdzie mówi się również po francusku. Kanton Berno został omówiony w artykule o francuskojęzycznej części kraju, choć pod względem produkcji wina należy on do Szwajcarii Wschodniej (to przede wszystkim niewielki obszar wokół jeziora Thun). Małe winnice w regionie są rozproszone na całym jego terytorium, w zasadzie złożona mozaika małych działek winiarskich. Największe z kantonów produkujących wino to Zurych, Schaffhausen, Argau, Graubünden (bez Mesolcina i Poschiavo, patrz Ticino), Thurgau, St Gallen i Bazylea. Pozostałe Schwyz, Bern (wokół jeziora Thun), Lucerna, Appenzell, Solothurn, Glarus, Zug i Unterwalden razem produkują nie więcej niż 2,5% całkowitej produkcji wina wschodniej Szwajcarii. Aby umieścić rzeczy w perspektywie, całkowita powierzchnia winnic w regionie (2.300 ha), co stanowi jedną trzecią całkowitej powierzchni kraju, jest mniejsza niż w Vaud lub Valais sam. Przed inwazją filoksery w Ostschewitz produkowano jednak znacznie więcej wina, ponieważ zniszczenie winnic spowodowane tą klęską, w połączeniu z gwałtownie rosnącymi wymaganiami jakościowymi, spowodowało ogromne szkody w produkcji wina w regionie. Dotyczy to w szczególności przedmieść Bazylei (gdzie swoją rolę odegrało rozrastanie się miast), ale także kantonów Thurgau i Solothurn. Nieco lepsze warunki panują w pobliżu licznych jezior (Jezioro Thun, Brienz, Zurych, itd.), rzek (Ren, Are, Tours i Reuss) oraz dolin otoczonych "fenami" (St. Gallen, Graubünden). Winnice położone są na wysokościach od 300 (Bazylea) do 600 m (Herrschaft w Graubünden). Największe ryzyko dla winiarzy w Ostschweiz leży w długich, mroźnych zimach i katastrofalnych przymrozkach wiosennych, które spadają w samą porę na okres kwitnienia. Oprócz konwencjonalnych metod podlewania i ogrzewania, lokalni winiarze opracowali własną technologię: krzewy są przykrywane słomą, a nawet kocem puchowym. Gleby są bardzo zróżnicowane: na zachodzie, bliżej masywu Jury, przeważają wapienie, w centrum skamieniałe piaskowce, a na wschodzie gliny zwałowe i łupki.

Ponieważ w Ostschweiz panuje chłodna jesień, preferowane są wcześnie dojrzewające odmiany winorośli: białą odmianą jest Müller-Thurgau, a czerwoną Pinot black, przy czym odmiana czerwona stanowi co najmniej 70% nasadzeń. Pozostałe odmiany występują w niewielkich ilościach. Należą do nich biały Rausling (odmiana, w której specjalizuje się Zurych i Dolina Limmat), Gewürztraminer, biały Pinot, szary Pinot (często nazywany tutaj Tokajer), Freisamer, Ebling, Chardonnay, Chasla i Komplementer (Graubünden). Wybór czerwieni jest bardziej ograniczony, ale można znaleźć nowe odmiany, takie jak Tamaret i B 28 (zarówno hybrydy Gamet jak i Reichensteiner). Szwajcaria Wschodnia może być podzielona na trzy podregiony winiarskie: zachodni (Berno, Unterwalden, Uri, Lucerna, Zug, Argau, Solothurn i Bazylea), centralny (Schwyz, Glarus, Zurych, Turgau i Schaffhausen) i wschodni (Graubünden, St Gallen i Appenzell).

MULLER-THURGAU (RIESLING + SYLVANER) - MULLER-THURGAU (RIESLING + SYLVANER). Na etykiecie podana jest nazwa kantonu lub gminy produkującej wino. Istnieją niezliczone odmiany tego wina, każda z własną osobowością, ale ogólnie rzecz biorąc jest to świeże, eleganckie wino o owocowym, muszkatołowym posmaku. Temperatura serwowania wynosi 8-12°C (im lżejsze wino, tym powinno być chłodniejsze).

BLAUBURGUNDER/CLEVNER. Czarne wino Pinot jest produkowane w całej wschodniej Szwajcarii. Waha się od lekkiego i owocowego do mocnego i pełnego smaku z dużą zawartością tanin. Najlepsze przykłady pochodzą z Doliny Renu w kantonie Graubünden i z St. Gallen, gdzie wino jest zwykle starzone w dębowych beczkach. Temperatura serwowania wynosi 12-14°C dla zwykłych win i 14-16°C dla win dojrzewających w dębowych beczkach.

FEDERWEISSER / SCHILLER / SUSSDRUCK. Pod tymi poetyckimi nazwami kryją się różne wina różowe wytwarzane z czarnej odmiany Pinot. Z reguły wyróżniają się one dojrzałością, elegancją i wyraźnym owocowym bukietem. Temperatura serwowania wynosi 8-12°C (im lżejsze wino, tym powinno być chłodniejsze).