Merlot

Odmiana Merlot jest bardzo niejednoznaczna. Z jednej strony jest to odmiana bardzo owocująca, a zatem, jeśli nie zostaną podjęte żadne restrykcyjne środki, będzie produkować proste wina wiejskie. Z drugiej strony, wina Merlot są jednymi z największych czerwonych win świata, takich jak Merlot z Saint-Emilion, a przede wszystkim z Pomerol, legendarny Chateau Petrus i Le Pen.

Gliniaste piaszczyste gleby, które przeważają w tej części Bordeaux produkują winogrona na rubinowo-czerwone, mięsiste (liczi) wina o wielkiej szlachetności i finezji. Zawierają mniej tanin, mniej kwasu i żyją mniej niż wina Cabernet Sauvignon, ale mają wyższą zawartość alkoholu. Aromat tych win, gdy są młode, przypomina Cabernet, przy czym na pierwszy plan wysuwają się słodkie tony słodowe, a nie gorzka arystokratyczna surowość.

Najnowsze gazetki promocyjne Biedronka zobacz i oszędzaj !

Najwcześniejsze dowody wskazują, że Merlot pochodzi z Saint-Emilion i Pomerol. Co najmniej od początku XVIII wieku winorośl uprawiano tu na szeroką skalę. Stamtąd Merlot został wprowadzony do Médoc, gdzie jest uważany za drugą winorośl, po Cabernet Sauvignon. Obecnie ta odmiana winorośli uprawiana jest na całym świecie.

Terytorium jego uprawy rozszerza się szybciej niż Cabernet Sauvignon. Istnieją ku temu co najmniej cztery bardzo dobre powody. Po pierwsze, dojrzewa o 7-10 dni wcześniej, czyli jest mniejsze ryzyko dojrzewania. Po drugie, Merlot może być znakomicie łączony z innymi odmianami winorośli. Po trzecie, nie jest zbyt wymagająca i dobrze rośnie nawet w chłodniejszym klimacie. Po czwarte, jest to bardziej produktywne. Odmiana ta jest szczególnie aktywnie uprawiana we Włoszech, Europie Wschodniej i Australii. Merlot stał się modny w Kalifornii w latach 90-tych XX wieku. Merlot uprawiany jest w Tessin od kilkudziesięciu lat.