Krótki przegląd przemysłu winiarskiego w czterech krajach Europy Wschodniej

Szukasz pozycjonowanie Kraków ? Letnia promocja Zobacz!!!

Rozwój produkcji wina w Europie Wschodniej i Południowej w ciągu ostatnich 55 lat nie był na taką skalę jak we Francji, Włoszech i Hiszpanii, nie mówiąc już o Nowym Świecie. Ale i w tej części kontynentu nastąpiły pewne zmiany.

Wiele krajów Europy Wschodniej i Południowej wciąż pamięta o niegdyś wysoko cenionych winach, które powstawały w innych częściach świata. Tak jest na Węgrzech, w Grecji, Bułgarii, Mołdawii i na Ukrainie. Stopniowo kształtuje się opinia, że nadal robią wina godne swojej dawnej świetności. Czechy, Słowacja: winiarstwo w tych krajach jest raczej zacofane, ale z dużym potencjałem, zwłaszcza na Morawach.

Rumunia: Duży kraj produkujący wino z 200.000 hektarów winnic, gdzie uprawia się głównie lokalne odmiany. Rumunia znana jest z różnorodności odmian winorośli. Biała odmiana Feteasca Alba jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych. Najlepsze jakościowo białe wina produkowane są jednak z Sauvignon Blanc, Pinot Gris, Rkatsiteli, Muscat Ottonel, Aligote i Gewürztraminer, natomiast najlepsze czerwone z Pinot Noir.

Słowenia: Przemysł winiarski przeszedł długą drogę od momentu uzyskania niepodległości w 1991 roku. Dwa szczególne obszary wyróżniają się: Podravje w pobliżu Mariboru, z doskonałymi winami białymi (Welschrisling, Sauvignon, Chardonnay, Pinot Blanc), oraz Goriska Brda, słoweńskie Collio, gdzie do dziś uprawia się głównie odmiany czerwone (Refosco, Merlot, Barbera).

Chorwacja: Ten wschodzący kraj posiada dwa regiony winiarskie. Jeden z nich znajduje się na północy, gdzie ciepły, kontynentalny klimat pozwala na uprawę pełnych, dojrzałych win białych, a drugi w Dalmacji, w wąskim pasie nadmorskim. Produkuje się tu głównie wina czerwone (odmiany Plavac Mali, Teran, Cabernet i Merlot).