Boliwia

Boliwia, Republika Boliwii (Republica de Bolivia), państwo w środkowej części Ameryki Południowej. Powierzchnia wynosi 1.099 km2. Liczba ludności 6,8 mln. Stolicą kraju jest La Paz.

Na południowym zachodzie znajduje się Płaskowyż Puna i pasma Andów (do wysokości 6550 m n.p.m.), na północnym wschodzie równiny piedmontowe, na północy depresja Amazonki. Panuje tu klimat zwrotnikowy i podrównikowy, średnia temperatura w lipcu wynosi 17°-22°С, w styczniu 24°-28°С, a średnie roczne opady wynoszą 1300-1 600 mm. Przeważają gleby laterytowe, czerwone i czerwono-brunatne. Winorośl została sprowadzona z Wysp Kanaryjskich. W Boliwii powierzchnia winnic wynosi około 4000 ha, zbiory brutto winogron to 360 tys. ton; produkcja winogron jest bardzo ograniczona, a cała produkcja idzie na zaspokojenie popytu miejscowej ludności. Winnice znajdują się głównie w prowincji La Paz. Produkowane tu wina czerwone i białe mają moc 13-14% obj. i są w większości winami ciężkimi. Produkowane są również niewielkie ilości win deserowych.

Winiarstwo w Boliwii sięga czasów hiszpańskich misjonarzy augustiańskich, kiedy kraj ten był częścią Wicekrólestwa Peru. Nawet dziś 200-letnie winorośle można znaleźć w Valley de la Concepcion. Nowoczesne winorośle zostały sprowadzone do Boliwii w latach 80. Dziś winnice obejmują 1700 hektarów, z czego 1400 znajduje się w południowej strefie Tarija, a pozostałe 300 w Camargo i Canon de Cinti. Winnice w Chuqisaca należą do najwyżej położonych na świecie. 80 procent winogron uprawianych w tym kraju to Muscat aleksandryjski. Boliwia produkuje rocznie ok. 20 tys. hektolitrów wina, z czego większość wykorzystywana jest do produkcji lokalnej brandy Singani. Niezłe wina odmianowe powstają w apelacji Vinos de Altura. Spożycie wina w kraju jest minimalne. Wynika to z faktu, że każda kawiarnia podaje napój mate de coca w saszetkach i oferuje narodowy napój chicha (mocna wódka z kukurydzy). Jednak wśród 10 winiarni działających w Boliwii jest Vinos y Vinedos la Concepcion Estate, która eksportuje wina do Wielkiej Brytanii.