Alzacja, Jura, Beaujolais.

Od Alzacji do Beaujolais

Wschód i południowy wschód Francji produkują wiele prostych win i kilka doskonałych win. Do tych ostatnich należą białe wina z Alzacji.

Jadąc szlakiem winiarskim Alzacji z Tannes na południu do Marlenheim na północy, można odnieść wrażenie, że podróżuje się nie po zachodnim, lecz po wschodnim brzegu Renu: przytulne wioski ze śpiewem i tańcami, menu w restauracjach w języku niemieckim. A potem są wina, które nazywają się Riesling, Gewürztraminer i Edelzwicker.

Wioska Turchheim i jej winnice grands crus

Francuska kultura wina

Niemniej jednak, gdy lepiej pozna się mieszkańców tego regionu, okazuje się, że są oni jednak Francuzami. Klasyfikują swoje winnice zgodnie z osobliwościami gleby i klimatu: nie liczy się odmiana winogron, ale ich uprawa w odpowiednim miejscu. Tylko jedna odmiana winorośli jest uznawana za grand cru.

Jeśli wino jest z innej odmiany winorośli, apelacja może nie być wskazana na etykiecie. Alzackie wina są również prawie wyłącznie wytrawne. Jedynym podobieństwem do niemieckich realiów winiarskich jest to, że Alzacja jest bardzo dużą "apelacją". Etykiety wskazują "Alsace AC". Obszar ten rozciąga się na długości prawie 150 km u podnóża Wogezów i obejmuje prawie 14 500 hektarów winnic.

Najlepsze wina z Alzacji

Dopuszczalne plony w Alzacji są najwyższe we Francji. A jednak regularnie produkuje jedne z najlepszych win białych.

W dobrych winnicach Riesling jest królem winogron, nawet jeśli wino jest czasem zbyt mocne (wielu alzackich winiarzy chętnie stosuje szaptalizację).

Sylvaner, drugi co do częstości występowania szczep winorośli, daje gęste wino. Tokay (Pinot Gris) i szlachetny Gewürztraminer są nieco ciężkie, ale o wyjątkowej pełni smaku. Te ostatnie są najczęściej wytrawne - Vendange Tardive (ekskluzywne wino z późnych zbiorów) lub Graines Nobles (wyselekcjonowane wino z różowych jagód). Alzackie Pinot Blanc to bardziej płaskie, rustykalne wino. Produkowane są tu również niewielkie ilości Chasli, Muscat i lekkiego Pinot Noir. Wszystkie te wina powinny być wykonane tylko z jednego szczepu winogron. Tylko Edelzwicker jest winem mieszanym z kilku odmian.

Jura

Francuska Jura to wapienne pasmo górskie, które biegnie równolegle do Wybrzeża Orlego aż do zachodniego brzegu rzeki Saône. Jest to mały region winiarski z zaledwie 1500 hektarami winnic. Najsłynniejszym winem jest Arbois, które występuje w wersji białej, czerwonej i różowej.

Białe wino produkowane jest z jasnoczerwonych winogron Pulsar lub Chardonnay, z okazjonalnym dodatkiem Savagnin. Oddzielnie tłoczone, Savagnin staje się słynne, ale bardzo rzadkie wino Wen Jon. To przypominające sherry wino dojrzewa przez sześć lat pod warstwą drożdży. Najsłynniejszym producentem tego złotożółtego, delikatnego wina jest Chateau Chalon, które posiada własną Apellation Controlle (kontrolowaną apelację).

Beaujolais

Beaujolais należy do Burgundii, ale jest jedyną częścią tego regionu winiarskiego, w której uprawia się Gametę, a nie Pinot Noir. Robi się z niego lekkie, owocowe wino, które nie ma nic wspólnego z winami burgundzkimi i jest uważane za jedno z najtańszych win we Francji. Beaujolais jest produkowane w ogromnych ilościach - prawie 170 milionów butelek. To więcej niż produkuje reszta Burgundii. W Lyonie i okolicach miejscowi nie spożywają prawie żadnego innego wina.

Tajemnica sukcesu Beaujolais tkwi w jego specyfice winifikacji. Część rocznika poddawana jest fermentacji z wprowadzeniem dwutlenku węgla. Dzięki temu wino nabiera nasyconego, owocowego smaku. Jego najsilniejszym wyrazem jest Beaujolais Nouveau (młode Beaujolais), które można zacząć pić w trzeci czwartek listopada. Sukces komercyjny tego wina przyćmił inne znaczące, mocne wino, zdolne do długiego starzenia się, które powstaje w północnym Beaujolais, gdzie gleby zbudowane są z granitu, porfiru i łupków. Może nosić nazwę jednej z dziesięciu wiosek, w których jest produkowany: Saint-Amour, Julien, Chen, Moulin-à-Van, Fleury, Chirouble, Morgion, Regni, Brouillya, Côtes de Brouilly.