3 listopada 2024 16:58

Metyloceluloza

Metyloceluloza, związek o dużej masie cząsteczkowej, metoksylowany ester celulozy o różnym stopniu podstawienia; stosowany w przemyśle winiarskim do stabilizacji win przed odwracalnym zmętnieniem koloidalnym.

Masa molowa termoplastu wynosi 13-140 tys. Zawiera 26-45% metoksylanów. Jego gęstość jest 1290-1310kg/m3, a jego temperatura topnienia jest 290°-305°Ñ. Jest rozpuszczalny w zimnej wodzie, stężonym kwasie mrówkowym i octowym, glicerynie i innych. W wysokich stężeniach metyloceluloza może tworzyć żele. Przemysłowe partie metylocelulozy są produkowane za granicą pod różnymi nazwami handlowymi (metocell, metolose, metofas itp.). W celu stabilizacji win przed odwracalnym zmętnieniem koloidalnym i polifenolowym dodaje się metylocelulozę w dawce 0,02-0,4 g/dm3, która znacznie obniża zawartość polifenoli. Przypuszcza się, że metyloceluloza oddziałuje z garbnikami dzięki wiązaniom wodorowym tworzącym się między hydroksylem polifenoli a metoksylem metylocelulozy; bardziej prawdopodobne jest, że wiązania te występują między grupą OH polifenoli a tlenem eteru metylocelulozy. Metoda oznaczania resztkowych ilości metylocelulozy w winie opiera się na jej demetoksylacji za pomocą zasady, co powoduje utratę rozpuszczalności, a następnie analizie ilościowej za pomocą reakcji kolorymetrycznych przyjętych w chemii węglowodanów.

Literatura: Zastosowanie metylocelulozy w stabilizacji win przed odwracalnym zmętnieniem koloidalnym. - Horticulture, Viticulture and Winemaking of Moldova, 1996, No.5; Development of technological regimes for preparation and stabilization of wines under Azerbaijan conditions. - Winiarstwo i Viticulture of CIS, 2000, nr 7.