Aromaty drzewne w winach białych

Większość win białych jest znacznie delikatniejsza od czerwonych, dlatego ich producenci ostrożnie podchodzą do starzenia w dębie, w przeciwieństwie do "czerwonych" winiarzy, którzy bywają nadgorliwi w tej kwestii. Jednak nawet klasyczne regiony winiarskie mają swoje wyjątki, a ostatnio lista ta została znacznie rozszerzona o białe wina z Nowego Świata.

CZYSZCZENIE DNA.

Wina białe dojrzewające w młodym dębie.

Na etykietach win można spotkać oznaczenia dębowe, dębowe, pod wpływem dębu, dojrzewające w beczkach, starzone w barrique i cuvee bois. Wskazują one, że wino mogło być starzone w nowym dębie. Jeśli jednak na etykiecie nie ma napisu barrel lub cask, podejrzewamy, że do zbiornika z winem wrzucono dębowe deski. Producenci wymienieni poniżej często starzeją swoje wina w dębie, choć nie oznacza to, że aromaty drewna są koniecznie obecne we wszystkich ich winach. Przestudiuj etykietę zanim kupisz wino.

Być może słyszeliście już kiedyś słowo "oleisty" w odniesieniu do chardonnay. Mówi się o "kremowym smaku", ale raczej nie znajdziemy go w europejskich winach z tej odmiany. Wielu ekspertów jest zdania, że oleisty, kremowy aromat niektórych Chardonnays nie wynika z ekstraktu owoców, lecz z dębowych beczek. Inni uważają, że jest to wynik połączenia starzenia w nowym dębie i zastosowania fermentacji malolaktycznej.

Siła dębowo-waniliowych aromatów w winie będzie zależała od czasu, przez jaki wino dojrzewało w nowych dębowych beczkach. Niektóre wina mają tak dużo ekstraktu owocowego, że nie zanika on przez długi czas, ale owocowy charakter wina zanika po kilku miesiącach. Zbyt mocne drzewne i niezrównoważone wino może świadczyć o tym, że producent do perfumowania wina użył drewnianych prętów, a nie starzenia w beczkach. Na pytanie, czy wino spędziło wystarczająco dużo czasu w dębie, odpowiedź należy do Ciebie. Wino może być dość zrównoważone, ale na Twój gust zbyt dębowe. Inni ludzie mogą lubić to samo wino dla tej samej właściwości. Bez względu na to, co sądzą o tym profesjonalni degustatorzy, starzone w dębie chardonnay z Kalifornii i Australii stały się bardzo popularne. W rezultacie producenci z całego świata, w tym z Europy, RPA i Chile, zaczęli używać nowych dębowych beczek do innych białych odmian. Czasami wyniki są zdumiewająco dobre, czasami nie. Z drugiej strony, dziś coraz trudniej jest znaleźć białe wino z Rioja, które było w dębie przez długi czas. Kilka lat temu hiszpańscy winiarze zdecydowali, że nie będą starzeć w beczkach białego wina. Teraz produkują "czyste" wina, które zresztą trudno odróżnić od szeregu białych win fermentowanych na zimno z całej Europy. I tylko kilka hiszpańskich winiarni kontynuuje tradycję i produkuje indywidualne wina (Marques de Murrieta i Cune są wśród nich).