8 listopada 2024 10:07

Celowe ograniczanie plonów z winnic

Większość roślin - w tym winogrona - produkuje tyle owoców, na ile pozwala im klimat i gleba. Ograniczanie naturalnej produktywności winorośli jest więc wyłącznie obowiązkiem winiarza. Problem ten można rozwiązać na wiele sposobów.

Winorośl dająca plon: winogrona Carignan w południowej Francji

Wybór zasad uprawy (kształtowanie)

System uprawy ma duży wpływ na wydajność winorośli. Na przykład formacja z pojedynczym ramieniem ogranicza zawiązywanie owoców bardziej niż formacja z podwójnym ramieniem, a system pergoli sprzyja bujniejszemu wzrostowi niż formacja z kratownicą drucianą.

Gęstość sadzenia

Gęstość sadzenia ma również wpływ na plony. Jeśli w danym miejscu winnicy posadzi się więcej krzewów, każdy z nich będzie produkował mniejszą ilość kiści pojedynczo. Konkurencja o składniki odżywcze jest zbyt duża.

Wybór właściwego klonu

W "szkołach" hoduje się dużą liczbę klonów każdej odmiany. Różnią się one od siebie pewnymi cechami. Na przykład z tej samej odmiany można wyhodować klony o wysokiej wartości owocowania oraz klony o niższej wartości owocowania i mniejszej ilości jagód.

Przycinanie na zimę

W okresie spoczynku zimowego winorośl jest przycinana. W ten sposób usuwa się większość starego drewna. Im mniej pędów owocujących (1 lub 2) z minimalną liczbą oczek (6 do 20) zostanie pozostawionych, tym mniej owoców powstanie na wiosnę.

Przycinanie zimowe: ważny środek w przypadku niższych plonów

Przycinanie letnie

Jeśli zbiory są zbyt obfite, winiarz ma możliwość w lipcu lub sierpniu przejść przez winnicę i odciąć część jeszcze zielonych kiści. Jeśli choroba, grad, mróz lub niefortunne kwitnienie już zmniejszyły plon, można zrezygnować z letniego przycinania.

Naturalne ograniczenie wydajności

Plon zależy również od wielu czynników naturalnych. Na suchych, kamienistych glebach ("ciepłe" gleby), nie można oczekiwać, że winorośl będzie obficie plonować. Wilgotne, bogate w azot gleby (gleby "zimne") dają znacznie lepsze winogrona. Klimat również odgrywa pewną rolę. Chłodna, mokra wiosna może spowodować, że nie wszystkie kwiaty przekształcą się w zalążnie (zapłodnią), a wiązki będą luźne. Późne przymrozki w maju mogą uszkodzić kwitnienie, a nawet zabić kwiaty. Duże zagrożenie stanowią również choroby winogron. Mogą one znacznie obniżyć plony. W lecie winorośl jest zagrożona gradobiciem. Tak więc przydatność danego regionu do uprawy winogron na wysokiej jakości wina zależy w dużej mierze od czynników naturalnych.

Wiek winorośli

Wiek winorośli ma również duży wpływ na ich wydajność. Największe plony uzyskuje się między 12 a 25 rokiem życia. Po tym wieku wydajność winorośli stale spada. Dlatego większość winiarzy ścina winorośl, gdy osiągnie ten wiek i sadzi młode krzewy. Château Margaux, z drugiej strony, robi swoje wielkie

wina tylko z winogron z krzewów, które mają co najmniej 40 lat, a dla jego drugiego wina najwyższej jakości Pavillon Rouge bierze winogrona z krzewów, które mają co najmniej 25 lat. Im niższa wydajność ze względu na wiek winorośli, tym lepsza jakość jagód. Czasami stosuje się etykietę "vieilles vignes" na etykietach innych słynnych win z Francji lub innych krajów.

Wydajność winorośli: Po piętnastu latach życia winorośl osiąga swoją maksymalną wydajność. Po 25 latach życia jego wydajność stopniowo spada, ale jakość owoców wzrasta.