4 grudnia 2024 22:05

Morawy

Morawy (czes. Morava) - region uprawy winorośli w Republice Czeskiej. Winnice skupione są w dolinie rzeki Morawy na glebach czarnoziemnych. Uprawa winorośli została wprowadzona przez Rzymian w III wieku. Na przełomie XIX i XX wieku prawie wszystkie z nich zostały zasadzone. Prawie wszystkie plantacje winorośli zostały zniszczone przez filokserę w XIX i na początku XX wieku. Nowe winorośle zostały zaszczepione po I wojnie światowej. Uprawiane są głównie odmiany winorośli: Veltliner, Aligote, Silvaner, Riesling, Müller Turgau, Traminer, Portugiser i Frankovka. Są to przeważnie dobrej jakości wina stołowe z nazwami odmian winorośli.

Morawy mają bardziej korzystne warunki do uprawy winorośli niż Czechy, a tradycja uprawy winorośli jest tu jeszcze starsza. Klimat Moraw jest stosunkowo łagodny: średnia temperatura w okresie wegetacyjnym wynosi 10-15°C, a średnia roczna suma opadów wynosi 500-700 mm. Wino Frankovka

Muscat Morawski

Gleby na Morawach są bardzo zróżnicowane: można tu znaleźć zarówno łupki i wapienie, jak i żwiry, przeważają jednak gleby gliniaste. Poza nielicznymi wyjątkami, zwykłe wina nie są wysokiej jakości, a wiele z nich jest sztucznie dosładzanych. Wina z wyższej półki mają na etykiecie informację, do której kategorii jakościowej należą - Cabinette, Spätlese, czy Auslese - i są produkowane pod najsurowszym nadzorem czeskiej Inspekcji Rolnej. Sztuczne dodawanie cukru do takich win jest surowo zabronione, a ilość naturalnego cukru decyduje o tym, czy wino należy do jednej z tych kategorii, czy nie. Oprócz nazwy regionu uprawy winorośli, na etykiecie musi być podana konkretna nazwa obszaru, z którego pochodzi wino, a niektórzy winiarze podają nazwę pojedynczej winnicy. Morawy są podzielone na 10 regionów uprawy winorośli. Region Brna zajmuje umiarkowanie pagórkowaty obszar na południe i południowy wschód od miasta o tej samej nazwie. Charakterystyczny bukiet mają tutejsze wina, z których najbardziej znane powstają w okolicach miast Raigrad i Dolní Kounice. Przykładem takiego wina jest Muscat Moravský. Ma żółty kolor, charakterystyczny bukiet gałki muszkatołowej i dość pełny, ale cierpki smak. Centrum małego regionu winiarskiego Bženec znajduje się na zboczach wzgórz wyższych od Brna, na brzegu rzeki Morawy, między Kiovem a Veselí. Najbardziej znanym z tutejszych win jest Rieslink Rinski, które ma bladą zielonkawo-żółtą barwę, wyrazisty bukiet z nutami limonki i pełny, cierpki smak. Wino może być pite młodo, ale swoje najlepsze cechy pokazuje z wiekiem.

Z tej samej odmiany winogron produkowana jest słynna Bzenecka Lipka, która charakteryzuje się delikatnym aromatem i pełnym smakiem, z dobrze zbalansowaną kwasowością. Inne uprawiane tu odmiany winorośli to Rulandske Bile, Neuburgske (Neuburger) i Rieslink Wlaski. Jeden z największych regionów uprawy winorośli na Morawach rozciąga się od zbiornika Novomlínskiego do granicy z Austrią. Na jego terenie znajdują się miasta Mikulov, Valtice i Lednice. Produkuje się tu głównie wina białe, które mają pełny smak z przyjemną kwasowością i imponującym charakterem. Wiele z nich ma poziom jakości "predicate", a produkowane są z odmian Rieslink Vlaška, Veltlińské Zielené, Muscat Moravský, Rieslink Rinský, Chardonnay i Aurelius. Na tym terenie znajduje się również stacja doświadczalna Pern, w której opracowano odporne na choroby i mróz odmiany Aurelius i Palava. Palava to zielonkawo-żółte wino, o pikantnym i raczej pełnym smaku. Niemiecki mieszaniec Müller-Turgau jest popularny również wśród lokalnych winiarzy, dając wino o podobnej zielonkawo-żółtej barwie, charakterystycznym korzennym smaku i intensywnym bukiecie z tonami dojrzałej brzoskwini. Najciekawszym czerwonym winem jest Frankovka z Valtic - wino o jasnoczerwonej barwie, ostrej kwasowości, dużej zawartości tanin i pełnym smaku z charakterystycznym cynamonowym odcieniem. Region uprawy winorośli Mutenice leży pomiędzy miastami Gustopece i Godonin, a jego najlepsze winnice znajdują się na zboczach wzgórz w strefie środkowej. Do najbardziej znanych win z tej części Moraw należą Mutěnice's Tramín Červení, Ratiškovice's Rulandske Šede i Čeikovec's Frankovka. Region uprawy winorośli Velke-Pavlovice leży na południowy wschód od Brna, na lewym brzegu rzeki Svratki. Do najbardziej znanych miejscowości należą Velke-Pavlovice, Kobili i Velke-Bilovice. Miejsca te charakteryzują się produkcją głównie win czerwonych. Miejscowa Frankovka jest przyjemnie cierpkim, mocno kwasowym winem wytrawnym. Svatovavřinecke charakteryzuje się intensywnie czerwonym kolorem, bukietem z nutami owocowymi oraz pełnym, aksamitnym smakiem z dobrą równowagą kwasów i tanin. Rulandske Modré jest pełnym, harmonijnym, wytrawnym winem o rubinowej barwie i kwiatowym bukiecie, który w procesie dojrzewania nabiera również owocowych tonów, z delikatną goryczką. Modri Portugal to ciemnoczerwone wino o świeżym, ale szorstkim smaku. Na południu Moraw, tuż przy granicy z Austrią, znajduje się region winiarski Znojmo, który zajmuje dolinę Dijsko-Svratecką nad rzeką Dyje. Produkcja wina w regionie jest zdominowana przez dużą liczbę lokalnych apelacji, wśród których wyróżniają się obszary w pobliżu Znojma, Šafova i Novego Šadorfa. Suchy słowacki Tokaj

Rislink Rinski z Mikulova

Bliskość Austrii określa również charakter winiarstwa w tym regionie - przeważają wina białe, podobne do austriackich. Przy granicy z Austrią znajdują się winnice regionu Sobies, z których powstają jedne z najlepszych win na Morawach. Odmiany Rulandske Shede, Rieslink Rinski i Rieslink Vlašeky dojrzewają w tym niemal idealnym klimacie, dając wina o pełnym i wyrazistym bukiecie. Sauvignon Blanc z Znojmo jest bladym zielonkawo-żółtym winem o wspaniałym bukiecie, w którym w złych latach wyczuwalna jest nuta pokrzywy, a w najlepszych dojrzała brzoskwinia. Irsay Oliver charakteryzuje się czarującym muskatowym bukietem i pełnym, harmonijnym smakiem. Neubourske to wytrawne, zielonkawo-żółte wino o spokojnym bukiecie i pełnym smaku z delikatną goryczką. W dobrym roczniku ma doskonały potencjał starzenia się, po 5 latach przekształcając się w okrągłe i bardzo wyrafinowane wino. Rieslink Vlašeki to wytrawne wino o wysokiej kwasowości, zielonkawo-żółtej barwie i łagodnym korzennym aromacie, najlepiej pić młode. Region Strážnice leży na lewym brzegu rzeki Morawy na wschód od Hodonina, w pobliżu granicy ze Słowacją. Do najbardziej znanych ośrodków winiarskich w regionie należą Blatnice, Blatnická i Stražnice. Straznice Rulandske Bile to zielonkawo-żółte wino najwyższej kategorii jakościowej według czeskich standardów. Jest to wino pełne, lekko pikantne, o długim posmaku i wyrazistym charakterze, który rozwija się wraz z wiekiem. Blatnicki Rogač z Rieslink Rinski to wciąż rocznik o tym samym bladym, złoto-żółtym kolorze, świeżym, wybuchowym bukiecie i intensywnym smaku. Region uprawy winorośli Kijov znajduje się na wschód od Brna i na zachód od Bzenca, pomiędzy rzekami Litawą i Kijovką. Najbardziej znanymi lokalnymi producentami wina są Borov i Kijov, których winnice pokrywają południowe stoki pobliskich wzgórz. Te miejsca specjalizują się w szlachetnych białych i czerwonych winach z takich odmian jak Müller-Thurgau i Rulandske Bile. Kolejną specjalnością jest eksperymentalna czerwona odmiana André, krzyżówka Frankovki i Svatovářinecko, z której powstaje kwaśne wino z dużą zawartością tanin. Region Uherske Hradiste rozciąga się na prawym brzegu rzeki Morawy w Morawskiej Słowacji. Tutejsze wina mają wysoki poziom kwasowości i pełną strukturę, co jest charakterystyczne dla używanych winogron. Czerwone wina przyciągają głęboką barwą i harmonijną równowagą cierpkości i kwasowości. Wina z Velegradu mają dobry potencjał starzenia się; na przykład Müller-Thurgau to żółtawe wino o wyraźnym korzennym bukiecie i okrągłym smaku. Zweigeltröbe charakteryzuje się bladym rubinowym kolorem, delikatnym i nienachalnym bukietem oraz charakterystycznym przyjemnym smakiem. Region Podluži koło Hodonína sąsiaduje na wschodzie ze Strážnicami, a na zachodzie z Mikulovem, jego ośrodkami winiarskimi są Hodonín i Dolní Bojanovice. Weltliner Zieleni (Weltliner Green) z winnic Nehori to bladozielonkawo-żółte wino o łagodnym korzennym smaku i lekko cierpkim posmaku.