Hiszpania - rewolucja jakościowa

Szukasz pozycjonowanie Kraków ? Letnia promocja Zobacz!!!

Hiszpania jest największym na świecie krajem upraw winorośli pod względem powierzchni winnic. Jednak pod względem produkcji wina plasuje się dopiero na trzecim miejscu, tuż za Włochami i Francją. Sprzeczność ta odzwierciedla osobliwość Hiszpanii jako potęgi winiarskiej. Ze względu na jałowy klimat, który panuje na równinach, plony winorośli są raczej niskie. Ponadto, Hiszpania ma bardzo silną tradycję sięgającą XVIII i XIX wieku - w żadnym innym regionie winiarskim w Europie nie ma tak mało krzewów na hektar jak tutaj. Intensywna modernizacja winiarstwa rozpoczęła się w Hiszpanii w latach 60-tych, co doprowadziło do masowej produkcji win, pogorszenia jakości i upadku winiarstwa w ogóle. Nowoczesne, zorientowane na jakość winiarstwo pojawiło się dopiero w ostatnich latach. Rewolucja jakościowa nie zaczęła się od Rioja, znanego na całym świecie hiszpańskiego regionu winiarskiego, ale od małych, bardzo małych regionów winiarskich Półwyspu Iberyjskiego.

Przepisy prawne dotyczące wina w Hiszpanii

Denominacion de Origen (DO): wina rocznikowe z oznaczeniem obszaru pochodzenia. Wina z precyzyjnie określonych obszarów, posiadających własne Konsorcjum Regulacyjne (Consejo Regulador), które monitoruje produkcję i dostępność wina oraz zapewnia spełnienie określonych wymogów jakościowych. Prawie 50% win produkowanych w Hiszpanii ma status DO.

Denominacion de Origen Calificada (DOCa): wina z kwalifikowanych roczników. W 1991 roku wina Rioja otrzymał ten status po raz pierwszy. Vino de la Tierra (VdlT): wino lokalne. Wina z niektórych obszarów uprawy winorośli, które nie mają statusu DO.

Vino de Mesa (VdM): wino stołowe. Wino to może być produkowane z winogron pochodzących z różnych obszarów uprawy winorośli.

Oznaczenia na etykietach w Hiszpanii

Zgodnie ze starą hiszpańską tradycją, wina nie są oferowane do sprzedaży, dopóki nie osiągną dojrzałości pitnej. Dlatego etykiety różnią się wiekiem wina, informując konsumenta, czy jest to wino młode czy dojrzałe. Dla każdego rodzaju wina, to jest dokładnie określone, jak długo musi dojrzewać w beczce lub w butelce.

Joven: 1 rok

Crianza: 2 lata

Reserva: 3 lata

Gran Reserva: 5 lat