Zastosowanie węgla aktywnego w przemyśle winiarskim

Do środków oczyszczających wino należą różne węgle aktywowane. Działają one poprzez napięcie powierzchniowe (adsorpcja) i służą nie tylko do klarowania, ale częściej do odbarwiania i usuwania nieprzyjemnych zapachów i smaków z wina. Ilość węgla dodanego do wina jest określona przez wstępną degustację. Aby uprościć dalsze obliczenia, próbka jest pobierana z 1 litra wina. Tylko w tych przypadkach, jeśli trzeba wziąć więcej niż 100g węgla drzewnego na 100l wina, należy wziąć 250ml wina do czyszczenia testu.

Węgiel drzewny waży się i przenosi do szklanki, zmiatając szczotką do włosów drobinki węgla drzewnego przyklejone do szalki wagi. Po zmieszaniu węgla drzewnego z niewielką ilością wina, dodaje się go do reszty próbki. Butelki są zakorkowane. Codziennie przez 3-4 dni co najmniej raz dziennie energicznie wstrząsnąć, a następnie odstawić. Następnie próbka jest filtrowana przez bibułę filtracyjną i dokonywana jest ocena smaku.

Ilość węgla drzewnego określonego przez próbkę miesza się w kilku litrach wina, a następnie mieszaninę wlewa się, przy ciągłym mieszaniu, do beczki z winem. Po węgiel został oczyszczony, to jest bardzo przydatne do lekko grzywny wina (wziąć 0,2 g taniny i 0,2 g żelatyny na 10 litrów), a następnie filtrowanie go. Stosowanie węgla drzewnego jest szczególnie zalecane do usuwania zapachów pleśni, drożdży i botrytis, a także bardzo uciążliwego zapachu myszy. Dodaje się średnio 2-5 g węgla drzewnego na 10 litrów wina. Należy jednak pamiętać, że węgiel drzewny ma silny wpływ na wino i powinien być stosowany tylko w skrajnych przypadkach. Węgiel drzewny nie może znajdować się w winie dłużej niż 5 dni.